آمادگی وزارت بهداشت برای حمایت از فیلم‌ها و سریال‌های فاخر با موضوع سلامت

سلامانه :نشست هم اندیشی رشد و تعالی در سیما با حضور مدیران شبکه‌های سیما و فیلمنامه نویسان و با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

به گزارش  ایسنا، وزیر بهداشت که در این نشست به عنوان میهمان ویژه دعوت شده بود، دغدغه‌ها و چالش‌های نظام سلامت را در حوزه فرهنگی تشریح کرد.

دکتر سیدحسن هاشمی با اشاره به کمبود اعتبارات جدی در حوزه سلامت گفت: عدم تخصیص منابع پیش بینی شده، اجرای برنامه‌های این وزارتخانه را با مشکل مواجه کرده است.

وی گفت: وزارت بهداشت مشکلات عدیده‌ای ناشی از کمبود بودجه‌ها دارد و بودجه فعلی سلامت، هیچ برنامه توسعه‌ای را پوشش نمی دهد.

وی در ادامه به بیماری‌های غیرواگیر به عنوان مهمترین علل مرگ و میر در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر به دلیل تغییر شیوه و سبک زندگی و شیوع بیماری‌های غیرواگیر مانند بیماری های قلبی- عروقی، سرطان‌ها، فشار خون و دیابت هزینه‌های زیادی به مردم و نظام سلامت تحمیل می‌شود که با آموزش و فرهنگسازی و تغییر رفتار و اصلاح شیوه زندگی می توان از بروز این بیماری ها جلوگیری کرد.

وی همچنین کم تحرکی، چاقی، تغذیه نامناسب و استعمال دخانیات را از جمله مهمترین فاکتورهای خطر زمینه ساز انواع بیماری‌های غیرواگیر عنوان کرد و گفت: این در حالی است که با آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی می توان نزدیک به نیمی از موارد مرگ ناشی از این عوامل خطر را کاهش داد.

وزیر بهداشت از بیماری ایدز به عنوان یکی از معضلات بهداشتی مهم کشور یاد کرد که با آگاهی بخشی مناسب در این باره می‌توانیم از شیوع آن پیشگیری کنیم.

وی گفت: متأسفانه در مواجهه با مسأله بیماری ایدز در کشور تدبیر مناسبی توسط مسئولان و رسانه ها انجام نشده و این مسأله موجب افزایش شیوع ابتلاء به این بیماری شده است.

دکتر هاشمی افزود: امروز به جای اطلاع رسانی درست، مردم را بیشتر ترسانده‌ایم و تصویر وحشتناکی از ایدز در رسانه‌ها ارائه می دهیم به نحوی که اطلاعات مخدوش و غلط سبب شده است ایدز با هنجارهای اخلاقی گره خورده و تبدیل به یک تابو شود.

وزیر بهداشت یادآور شد: پنهان کاری دسته جمعی میان مبتلایان، رسانه ها و افکار عمومی موجب توسعه روابط پرخطر شده و در طول 11 سال موجب افزایش 9 برابری ابتلا به ایدز شده است.

وزیر بهداشت با یادآوری این که برخوردهای دستوری، در تغییر رفتار و نگرش مردم کارکردی ندارد، گفت: برخی از روش های اطلاع رسانی رسانه ها در این زمینه نیز نیاز به اصلاح دارد.

وی بر اهمیت و ضرورت پیشگیری و توانمندسازی مردم از طریق پیام های غیرمستقیم به ویژه در فیلم ها و سریال ها اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت آمادگی دارد از فیلم ها و سریال های فاخر که به موضوع سلامت بپردازد، حمایت کند.

وی با تاکید بر این که جامعه پزشکی و پیراپزشکی به رغم وجود برخی از بی مهری‌ها باز هم در ارزیابی محبوبیت مردمی، رتبه دوم یا سوم را دارا هستند، گفت: بحث منزلت و هویت جامعه پزشکی از مهم‌ترین چالش‌های کنونی جامعه پزشکی است و نباید با بزرگ نمایی تعداد محدودی از متخلفین آن را به کل جامعه پزشکی تعمیم دهیم چون دامن زدن به این موضوعات و برجسته کردن آنها باعث اختلال در روابط بیمار و پزشک می‌شود.

دکتر هاشمی در پایان با بیان این که بسیاری از پزشکان با خلوص نیت کار می‌کنند، یادآور شد: لازم است رابطه معقول و محترمانه میان پزشکان و بیماران وجود داشته باشد و هر عاملی که این رابطه را بر هم زند، باعث ضربه زدن به نظام سلامت خواهد شد.

گفتنی است، نشست مشترک وزیر بهداشت با نویسندگان و فیلمنامه نویسان با حضور معاون سیما، مدیران شبکه های سیما، نویسندگان و فیلمنامه نویسان در مجتمع فرهنگی ملاصدرا برگزار شد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.