درج نادرست خبر خودکشی موجب ایجاد موج می‌شود

سلامانه :مدیر گروه سلامت روانی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: درج نادرست خبر خودکشی موجب ایجاد موج خودکشی در جامعه می‌شود.

 
به گزارش فارس ، علی بهرام‌نژاد ظهر امروز در کارگاه آموزشی «رسانه و خودکشی» با ارائه مطالبی در مورد نحوه اطلاع‌رسانی و گزارش خودکشی اظهار داشت: درج نادرست خبر خودکشی در رسانه‌ها موجب ایجاد موج خودکشی می‌شود.

 

وی با اشاره به شواهدی مربوط به تاثیر رسانه‌ها در افزایش و کاهش خودکشی ابراز داشت: اغلب افرادی که به خودکشی فکر می‌کنند در اقدام خود مردد هستند و یکی از عواملی که ممکن است، فرد را به عمل خود سوق دهد، انتشار خبر خودکشی در رسانه‌ها است.

 

بهرام‌نژاد عنوان کرد: انتشار خبر خودکشی نباید این عقیده را گسترش دهد که خودکشی روش طبیعی برای حل مشکلات است.

 

وی خاطر نشان کرد: منابع اطلاعاتی معتبر، ارائه آمار خودکشی مطابق با نظر متخصص و در مقایسه با آمارهای متعدد در این مسئله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

این روانشناس بالینی گفت: از مواردی همچون پوشش خبری هیجان‌انگیز در مورد خودکشی، چاپ عکس افراد اقدام کننده و روش اقدام به خودکشی در صفحات اول مطبوعات و مجلات، توصیف خودکشی به عنوان مسئله‌ای غیرقابل توضیح یا ساده‌انگارانه و معرفی خودکشی به عنوان عملی تحسین‌برانگیز و قهرمانانه باید پرهیز شود.

 

وی بیان داشت: در گزارش‌های مربوط به خودکشی باید مسائلی مانند درد و رنج‌های وارده به خانواده و بازماندگان فرد اقدام کننده را بیان کرد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.