نفس‌های به‌شماره‌افتاده عزت‌الله انتظامی

سلامانه :رضا حسینمردی در روزنامه شرق نوشت: عزت‌الله انتظامی، خالق بسیاری از لحظات به‌یادماندنی در سینمای پنج دهه اخیر، در مدت یک‌ماه گذشته با مشکلات قلبی، فشارخون و به‌ویژه مشکلات تنفسی و ریوی مواجه بود به‌طوری که مجبور شد برای پیگیری مداوای خود در تهران به سراغ دکتر «امیرحسن نصیری» فوق‌تخصص ریه و مراقبت‌های ویژه برود. بنا به تشخیص نصیری، انتظامی باید تحت مراقبت‌های ویژه تنفسی و استفاده از دستگاه‌های مخصوص قرار می‌گرفت و این مساله با بستری‌شدن وی در بیمارستان فوق‌تخصصی فرمانیه که در نزدیکی منزل این هنرمند چهره‌آشنای کشورمان قرار دارد، محقق شد.


دکتر «امیرحسن نصیری» رییس بخش بیماری‌های ریه یکی از بیمارستان‌های لیون فرانسه است که در زمان تهیه این گزارش در فرانسه بود. او تقریبا هر دوهفته‌یک‌بار برای ویزیت و درمان بیماران کشورمان به ایران می‌آید.  پاسی از شب گذشته بود که به‌همراه دکتر حسین عظیمی، یکی از دستیاران دکتر نصیری، بر بالین عزت‌الله انتظامی حاضر شدیم. آقای «انتظامی» با وجود اکسیژن‌درمانی همچنان به دشواری نفس می‌کشید. در این روزها دکتر «نصیری» از فرانسه وضعیت درمانی و دارویی ایشان را پیگیری و دستورالعمل‌های لازم را به صورت تلفنی به همکاران و پرستاران بیمارستان سفارش می‌کند. از «انتظامی» پرسیدم که چه شده است و ایشان که به‌سختی نفس می‌کشید، گفت: «بیش از یک‌ماه است که به بیمارستان مراجعه می‌کنم و پیوسته در رفت‌وآمد هستم.» او در ادامه افزود: «فقط من نیستم که وضعیت تنفسی‌ام به این صورت شده، آلودگی هوا خیلی‌ها را کشته است...». او با ادبیات و لحن شیرین و دلنشینش ادامه داد: «الان مشکلی ندارم و در اینجا بسیار خوب به من رسیدگی می‌کنند، اما هوای تهران درست نمی‌شود. چه‌کار کنند؟ هر دارویی که وجود داشته، به من داده‌اند، ولی درست نمی‌شود. آب‌وهوای تهران سازگار نیست، مسوولان باید بیشتر رسیدگی کنند به این آلودگی هوا...». انتظامی در چند کلام تشکر و به دلیل ناتوانی در صحبت‌کردن، از ادامه گفت‌وگو خودداری کرد.  به سراغ دکتر علیرضا اخوین، متخصص قلب و عروق و رییس بیمارستان فوق‌تخصصی فرمانیه رفتم و از او درباره وضعیت آقای «انتظامی» پرسیدم. او گفت: «آقای انتظامی حدود یک هفته است که به طور جدی بستری شده‌اند. از اواخر آبان‌‌ماه بود که به‌طور مستمر تحت‌نظر آقای دکتر نصیری، فوق‌تخصص ریه قرار گرفتند. ایشان حدود دوروز در سی‌سی‌یو بیمارستان بستری بودند و پس از بهبودی به بخش منتقل شدند. اما به دلیل ملاقات بیش از اندازه و به‌خصوص هجوم خبرنگاران رسانه‌های مختلف برای تهیه گزارش و خبر، متاسفانه حال عمومی ایشان از ساعت 22:30 پنجم آذرماه مجددا بد شد و دچار دیسترس تنفسی و تنگی‌نفس شدند.» وی در ادامه افزود: «در هر صورت، حدود سه‌ساعت روی قلب و ریه ایشان کار درمانی و پرستاری صورت گرفت و همین مساله مرخص‌شدن ایشان را به تعویق انداخت.»


عزت‌الله انتظامی، هم مشکل قلبی- عروقی دارد که در سال‌های پیش تحت مداوا قرار گرفته و هم دچار آسم و تنگی‌نفس است. آلودگی هوا و مراجعان فراوان و آلودگی‌های احتمالی طی ملاقات‌ها، موجب مزمن‌شدن عارضه او شده است. با وجود آسم، آلودگی‌ هوا و مشکلات ریوی، کارهای درمانی انجام شد و به‌طور حتم با رعایت نکات تاکیدشده بهتر خواهند شد. در هر صورت، پس از مشورت با خانواده انتظامی، او ممنوع‌الملاقات می‌شود تا شرایط جسمی‌اش کمی بهبود یابد.


بر اساس آخرین مقاله‌ای که در ژورنال انجمن قلب آمریکا مربوط به نوامبر 2013 منتشر شده است، آلودگی هوا، ذرات معلق و تمامی آلاینده‌های موجود در هوا به‌طور قطع موجب بالارفتن فشارخون، اختلالات ریتم و ضربان قلب، حملات قلبی و سایر مشکلات می‌شود. این عوارض علاوه بر مخاطرات عروق قلب و مغز و سکته‌هاست که همه موارد ذکرشده در ارتباط با یکدیگر هستند.


مردم خوب می‌دانند که در شرایط آلودگی نباید از منزل خارج شوند و بیماران نیز بهتر این نکته را می‌دانند، اما مساله بسیار مهم‌تر و عمیق‌تر است. ماجرا مانند چند دهه پیش هنگام رخدادی است که در انگلستان به‌وقوع پیوست که پیامد آن مرگ حدود چهارهزارنفر در مدت چهارسال به علت آلودگی هوا بود. آلاینده‌بودن صنایع در انگلیس به‌خصوص کارخانجات نساجی در یورک‌شایر و بیرمنگام و آلودگی‌های لندن، موجب این فاجعه مهم شده بود. ولی خوشبختانه در آن زمان با مدیریت و اتخاذ تصمیمات جدی، دولت آن کشور توانست جلوی تکرار و ادامه فاجعه را بگیرد.


در هر حال، اینجا در ایران، دکتر «اخوین» در پایان ملاقات با «عزت سینمای ایران» اظهار امیدواری کرد با تصمیم‌گیری‌ای جدی و رعایت آن از سوی هموطنان، از ادامه آلودگی هوا بکاهند و از ابتلای مردم به بیماری‌های قلبی و ریوی به‌طور جدی پیشگیری کنند.


دکتر «امیرحسن نصیری» فوق‌تخصص ریه و پزشک معالج عزت‌الله انتظامی، در همان روزهایی که در ایران نبود، در پاسخ به ایمیل خبرنگار «شرق»، درباره وضعیت سلامتی ایشان می‌گوید: «استاد انتظامی چند وقتی است که از نظر سلامتی حساس هستند و مشکلات کوچکی پیدا کرده‌اند که تحت‌نظر برادرم دکتر امیراحمد نصیری، فوق‌تخصص کلیه و فشارخون، قرار دارند. به‌تازگی دوبار پشت‌سرهم در بیمارستان فرمانیه بستری‌ شده‌اند؛ بار دوم به علت مشکلات تنفسی است که بنده دستور داده‌ام جهت رفاه حالشان ممنوع‌الملاقات باشند و به حمدالله خیلی بهتر شده‌اند.» او در ادامه می‌گوید: «در مورد مشکلات سلامتی استاد نمی‌توانم زیاد صحبت کنم؛ فقط می‌شود گفت که ایشان از نظر تنفسی تحت‌نظر من هستند که هرماه در بازگشت از فرانسه به ایران برای ویزیت بیماران خاص، استاد انتظامی را نیز معاینه و به ایشان رسیدگی می‌کنم. ما برای ایشان دستگاهی تهیه ‌کرده‌ایم که شب‌ها مشکل آپنه خواب ایشان را حل کرده است و خوشبختانه در طول روز بسیار سرحال و شاداب شده‌اند.» دکتر نصیری می‌گوید: «نیاز است که ایشان استراحت کنند و از آلودگی و شلوغی دور باشند. می‌توانیم همه دوستداران ایشان را خاطرجمع کنیم که حال عمومی استاد رو به بهبود است. ما همیشه کنار استاد هستیم و از آنجا که با استاد شوخی داریم، می‌توانیم بگوییم که به قول خودشان، قرار است تا 130سالگی انشاءالله همراه ایشان باشیم.»


عزت‌الله انتظامی ۸۹سال سن دارد و در بیش از ۵۰ فیلم سینمایی و ۷۰ نمایش و نمایش تلویزیونی بازی کرده است. او می‌گوید: «دکترها به من گفتند که پس از مرخص‌شدن از بیمارستان، نباید در تهران بمانی و باید حتما به شمال بروی.»

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.