افزایش ۱۷۰ درصدی سهام دارویی‌ها

سلامانه : صنعت دارو از آن دسته صنایع در كشور است كه هیچگاه تقاضا برای آن در دنیا تمامی ندارد. اپیدمی یا فراگیر شدن بیماری‌ها در كشورهای جهان موجب شده صنعت دارو نه تنها در ایران بلكه در تمام كشورهای جهان گام‌هایی رو به توسعه بردارد.

 

به گزارش اعتماد، از سویی دیگر تخصصی بودن و دانش در این صنعت موجب شده است كه این صنعت با موج تقاضا برای تاسیس واحدهایی مانند سیمان، ‌كاشی و سرامیك، ماكارونی و نوشیدنی‌ها مواجه نشود.

 

صنعت دارو در مستطیل تالار شیشه‌یی درگذشته از صنایع پرجمعیت و بزرگ و مهم بورس مطرح می‌شد اما امروز در بورس به صنایع كوچكی تبدیل شده كه برای توسعه آن فكری نشده و به صنعتی كوچك تبدیل شده است.

 

به لحاظ ارزش ریالی حدود 40 تا 50 درصد دارو وارداتی و مابقی تولید داخل است كه نشان می‌دهد پتانسیل در این صنعت وجود دارد ولی شركت‌هایی كه در این صنعت فعالیت دارند به‌ندرت به سراغ تامین مالی و افزایش سرمایه می‌روند و احساس می‌شود كه پروژه و طرح جدید تعریف و اجرا نمی‌شود كه شركت‌ها از تامین مالی از طریق بازار سرمایه و افزایش سرمایه استقبال نمی‌كنند.

 

اگرچه دارو هم مانند غذا در لیست تحریم‌ها قرار نمی‌گیرد اما تحریم‌های صورت گرفته بر صنعت بانكداری و هزینه بالای نقل و انتقال پول بر این صنعت مانند دیگر صنایع باعث شده بود هزینه تولید دارو در كشور افزایش یابد. صنعت دارو اگرچه همیشه مورد توجه و اقبال عمومی فعالان بازار سرمایه قرار گرفته اما این صنعت نیز به مانند بعضی از صنایع كشور (بانكداری و خودرو) پس از مذاكرات ژنو دوباره در بسیاری از روزها در صدر جدول بهترین تقاضا و قیمت قرار می‌گیرد. سیدابراهیم هاشمی، یكی از وارد‌كنندگان دارو و فعالان بازارسرمایه در زمینه صنعت دارو در این‌باره به «اعتماد» گفت: حذف تحریم‌ها از صنعت بانكی موجب می‌شود كه انتقال و ترانزیت پول برای این صنعت راحت‌تر صورت گرفته و هزینه این كار را كاهش می‌دهد اما ازدیگر دلایلی كه موجب شده وضعیت دارویی‌ها بهتر شود و یكی از دلایل رونق دوباره صنایع دارو بازگشت گردش مالی دوباره به شركت‌های تولیدی است.

 

عضو هیات‌مدیره شركت پخش دارو اضافه كرد: در این مدت ارز مناسبی به صنعت دارو تخصیص یافته و شرایط تمهید دارو در این چند ماه اخیر در مقایسه با سال قبل اصلا قابل مقایسه نیست و كمبود دارویی در كشور بسیار كم شده است و تولید‌كنندگان دارو توانسته‌اند با ارز تخصیص یافته بسیار بهتر از قبل كار كنند. وی با بیان اینكه تهیه ارز مبادله‌یی در مقایسه با مرجع چالش‌های كمتری دارد، اضافه كرد: تغییر قیمت دارو پس از تغییر نرخ ارز انجام شد و امروز شاهد هستیم كه بازار به تعادل مثبت رسیده است و تراز مالی مجموعه‌های دارو‌سازی روند صحیحی به خود گرفته و این خود تضمین‌كننده ارتقای جایگاه شركت‌ها می‌شود. هاشمی با بیان اینكه به‌طور میانگین قیمت دارو تولید داخلی و خارجی 80 درصد افزایش یافته است، افزود: به‌طور میانگین افزایش 80 درصدی قیمت دارو موجب افزایش سود شركت‌های دارویی‌ها شده و تراز مالی آنها را به سمت مثبت هدایت می‌كند و از سویی دیگر وقتی گردش مالی شركت‌ها برای تولید افزایش یابد بازهم شاهد رشد سودها خواهیم بود. وی تاكید كرد: این سود داروسازان اصلا غیرمنطقی نیست چرا كه دارو از شرایط ویژه‌یی در كشور برخوردار است اما بالاخره وقتی سطح قیمت جامعه رشد می‌كند نباید توقع داشت كه درباره دارو این افزایش قیمت صورت نگیرد.

 

عضو هیات‌مدیره پخش دارو درباره وضعیت دارو گفت: سال قبل حدود پنج هزار و 400 میلیارد تومان دركشور دارو مصرف شده كه امسال این رقم تا 9 هزارمیلیارد تومان افزایش می‌یابد.

 

افزایش 170 درصدی قیمت سهام دارویی‌ها

از سویی دیگر محمدعلی شیرازی، مدیرعامل سرمایه‌گذاری اعتلای البرز با بیان اینكه سهام دارویی‌ها درمدت اخیر بسیار رشد كرده و سهامداران باید در دادوستد سهام این شركت‌ها محتاطانه‌تر رفتار كنند، اظهار داشت: سهام بعضی شركت‌های دارویی حدود 170 درصد رشد كرده كه این رشد قیمت برای بعضی از سهام‌ها غیرمنطقی است.

 

شیرازی با بیان اینكه این شركت پیشنهاد تشكیل یك صندوق تخصصی دارویی را به مدیرعامل سازمان بورس داده است، ‌اظهار داشت: در راستای ورود صندوق‌های قابل معامله بورس، ‌این شركت نیز پیشنهاد ایجاد یك صندوق بخشی یا همان صندوق تخصصی متشكل از صنایع دارویی را به بورس داده است كه فعلا در مرحله توجیه هستیم.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.