وقتی قد دنیای کودکی کوتاهتر می شود

سلامانه :دنیای کودکی یعنی اینکه کودک هرچه انرژی دارد در یک بازی گروهی جانانه تخلیه کند.یعنی اینکه قهر های آنی اش را در دل آشتی های پایدار و معصومانه گم کند و اصلا نداند قهر چیست.

دنیای کودکی یعنی آنقدر در بازی با همسالانش بالا و پایین بپرد و جیغ زند که نای قدم از قدم برداشتن نداشته باشد و آخر سر هر جا که رسید اگر کنار در آشپزخانه هم که باشد به خوابی خوش فرو رود.

کودکان امروزی تا چه حد در این دنیا قرار دارند و تا چه حد با آن آَشنا هستند؟رخت بازی های گروهی و شاد کجا پهن است که امروز از دل کودکانمان رفته است . امروز به جای بازی های گروهی و شاد مثل آدم بزرگ ها رفتار می کنند و یکراست وارد دنیای آنها شده اند!؟

معضل کودکی نکردن کودکان طی سال های اخیر آنقدر به چشم می آید که به عنوان مثال اگر در یک میهمانی تعدادی بچه حضور داشته باشند و از قضا به تلفن همراه و یا رایانه نیز دسترسی داشته باشند ترجیح می دهند با تلفن همراه بازی کنند تا اینکه با همدیگر تعامل داشته باشند. 

این کودکان گاهی اوقات آنقدر غرق در فضای مجازی می شوند که جلوی همان رایانه به خواب می روند. 

دکتر « رویا کلیشادی» عضو انجمن تغذیه ایران امروز در کنگره چهارم پیشگیری و درمان چاقی ایران با انتقاد از این شرایط می گوید:بازی های رایانه ای و تماشای نامحدود برنامه های تلویزیونی آنقدر با اوقات کودکان عجین شده است که نه تنها کودکی نمی کنند که این مساله کم تحرکی و در نتیجه اضافه وزن و چاقی را برای اکثر آنها به ارمغان آورده است.

وی می افزاید:این کودکان که گاهی از سطح ارتباط اجتماعی پایینی نسبت به سایر همسالان خود برخوردار هستند حتی بلد نیستند، حرف های کودکانه بزنند.

وی در توضیح سخنانش با تاکید بر اینکه کودکان در سایه بازیهای شاد و گروهی است که رفتارهای اجتماعی را یاد می گیرند و اجتماعی می شوند، می افزاید:والدین برای جلوگیری از بروز عوارض جا ماندن کودکان در دنیای مجازی باید آنها را از حیث سرگرمی هایی همچون تلویزیون و رایانه و تلفن همراه محدود کنند و زمان بسر بردن با این وسایل را برای کودکان به زیر دو ساعت برسانند.

وی افزود : کودکان در دنیای کودکی خود به بازی های مفرح و گروهی نیاز دارند که هم از این طریق اجتماعی شوند و هم اینکه کالری و انرژی خود را تخلیه کنند که اگر مبادرت کمتری به این کار کنند، این چاقی و حداقل اضافه وزن است که به سراغ آنها می آید. 

هر چند دکتر کلیشادی به کمبود وزن 19 درصدی کودکان شش ساله در یک پژوهش با نمونه ای 900 هزار نفری در کشور اشاره می کند اما در عین حال این موضوع را نیز بیان می کند که 17 درصد کودکان این سن به اضافه وزن و چاقی مبتلا هستند که زنگ خطری برای سلامتی آنها به شمار می آید. 

وی در خصوص بی اشتهایی فیزیولوژیکی کودکان دو تا پنج سال نیز می گوید: متاسفانه برخی والدین از این نوع بی اشتهایی فرزندان این سن خبر ندارند و به زور و اجبار هم که شده باشد آنها را وادار به غذا خوردن می کنند این در حالی است که کودک آنها نیاز به خوردن غذای اضافی ندارد. 

وی خاطرنشان می کند: این قبیل کودکان به علت بروز عادت پرخوری، احتمال دچار شدن به چاقی و اضافه وزن در دوران بزرگسالیشان بیشتر می شود 

چهارمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران که امروز - 13 آذر - در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز به کار کرد تا 15 آذر ماه به کار خود ادامه می دهد. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.