واکسیناسیون براساس نوع آلرژن شناسایی شده گام نخست در درمان آلرژی

سلامانه :عضو هیات علمی دپارتمان ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: در عصر جدید واکسیناسیون یا ایمونوتراپی براساس نوع آلرژن شناسایی شده حرف اول را می زند و موفقیتهای زیادی در این زمینه پیدا کرده است.

دکتر محمدرضا بنیادی در حاشیه برگزاری سمینار دو روزه شایعترین آلرژن‌های استان و شمال غرب در گفت وگو با ایسنا ، با تفکیک حساسیت به حساسیتهای تنفسی، پوستی و گوارشی گفت: رینیت آلرژیک (حساسیت تنفسی) عمدتا از نوع واکنش‌های ازدیاد حساسیت نوع یک است و مهمترین شکایات در آن عبارتند از احتقان متناوب بینی، آبریزش چشم و بینی، خارش بینی و عطسه است.

وی یادآور شد: اگر آلرژی یا حساسیت به درستی تشخیص و درمان نشود، در بسیاری از موارد منجر به بیماری‌های دیگری نظیر میگرن، سینوزیت مزمن، اوتیت مزمن، کاهش شنوایی، پولیپ و به خصوص آسم می‌شود.

دکتر بنیادی با بیان اینکه آلرژی تنفسی یکی از بزرگترین مشکلات بهداشتی و سلامتی است، گفت: اگر به تشخیص و درمان آن توجه نشود، می‌تواند باعث کاهش چشمگیر کیفیت زندگی، کیفیت خواب و فعالیت تولیدکنندگی افراد و همچنین غیبت از مدرسه و محل کار شود.

وی در تشریح هزینه‌های اقتصادی ناشی از حساسیت تنفسی در جامعه با اشاره به مطالعه انجام گرفته در این زمینه در ایالات متحده گفت: در این مطالعه هزینه‌های ناشی از حساسیت تنفسی در حدود 2.5 بیلیون دلار برآورد شده است.

عضو هیات علمی دپارتمان ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به نتیجه مطالعه دیگری در سال 1997 گفت: ابتلا به آلرژی در مجموع باعث از دست رفتن بیش از یک میلیون و ششصد هزار روز کاری و مدرسه‌ای و نیز کاهش در حدود چهار میلیون روز بازده کاری شده است.

دکتر بنیادی در خصوص حساسیت‌های پوستی و اتوپیک آلرژی نیز گفت: این حساسیت جزء بیماریهای التهابی و مزمن پوست است که خود را بصورت بثورات اگزمایی پاپولووزیکولر و توام با خارش است.

وی ادامه داد: نتیجه این بیماری پوستی خشک و آسیب پذیر در مقابل عوامل مختلف از جمله باکتری ها و قارچ ها است.

دکتر بنیادی ادامه داد: این بیماران به دلیل اگزمای شدید و خارش شدید عمدتا از کار و زندگی افتاده، بازده کار اجتماعی پایین داشته و مشکلات روحی و روانی و اجتماعی و خانوادگی پیدا می کنند.

عضو هیات علمی دپارتمان ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص شایعترین آلرژن‌های استان و شمالغرب کشور نیز گفت: این آلرژن‌ها به ترتیب مربوط به گندم زار، چمن دم گربه‌ای، مایت خانگی، قارچ‌های مختلف، گربه، کلادوسپوریوم، اسب، درخت خیابانی، سیب زمینی، سگ، سفیده تخم مرغ و شیر گاو است.

به گزارش ایسنا، این سمینار دو روزه با هدف ارتقای سطح آگاهی و تبحر رشته‌های مرتبط با پزشکی و به روز شدن اطلاعات تخصصی آنها و آگاهی از آخرین روش‌های تشخیص و درمان حساسیت تنفسی، پوستی و گوارشی است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.