بهترین سن برای معاینه ارتودنسی زمان رویش دندان‌های دائمی است

سلامانه :عضو هیئت مدیره انجمن ارتودنتیست‌های ایران گفت: بهترین سن مراجعه جهت معاینه ارتودنسی، به هنگام رویش دندان‌های دائمی در قسمت جلو فک است؛ به خصوص در مورد دختران مراجعه زود هنگام به دلیل بلوغ زودتر نسبت به پسران توصیه می‌شود.

 
نوید ناصری در گفت‌وگو با فارس به مشکلات و ناهنجاری‌های دندانی فکی اشاره داشت و گفت: وقتی که دندان‌ و فک‌ها کاملاً روی هم قرار نگیرند، درمان ارتودنسی برای تصحیح مشکلات ضروری است.

عضو هیئت مدیره  انجمن ارتودنتیست‌های ایران اظهار داشت: این مشکلات ناهنجاری‌های دندانی فکی نامیده می‌شوند که می‌تواند باعث مشکلات زیبایی، گفتاری، روحی و روانی، سائیدگی زودرس مینا، افزایش شانس ضربه به دندان‌های جلو و دردهای مفصل گیجگاهی - فکی شوند که نیاز به مراجعه به متخصص را الزامی می‌سازد.

عضو شورایعالی سازمان نظام پزشکی کشور به بخشی از این مشکلات اشاره داشت و گفت: جلو بودن فک پایین یکی از این مشکلات است که در این حالت فک پایین جلوتر از فک بالا قرار می‌گیرد به عبارتی دندان‌های فک پایین در جلوی دندان‌های فک بالا قرار می‌گیرد.

ناصری افزود: جلو بودن فک بالا نیز مورد دیگری است؛ در این حالت فک بالا به طور واضحی جلوتر از فک پایین قرار می‌گیرد و ممکن است این حالت با دیده شدن زیاد دندان‌ها و نمای زیاد لثه، فک بالا یا همان لبخند لثه‌ای شدید، همراه باشد.

دندانپزشک و متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت ادامه داد: فضای اضافی بین دندانی به علت غایب بودن یک یا چند دندان دائمی یا به دلیل موقعیت نامناسب دندان‌ها، بزرگی زبان و فعالیت غیرعادی رخ می‌دهد.

عضو شورایعالی سازمان نظام پزشکی کشور افزود: اگر دندان‌های فک بالا دندان‌های فک پایین را بیش از حد بپوشاند این مشکل همپوشانی زیاد دندان‌های جلو رخ می‌دهد.

وی افزود: در اثر این مشکل دندان‌های فک پایین به لثه بالا و دندان‌های فک بالا به لثه پایین صدمه می‌زنند یا باعث سایش یکدیگر می‌گردند که این مشکل با مشکلات ایجاد شده در مفصل فکی ارتباط دارد.

این فلوشیپ لیزر درمانی در دندانپزشکی به جلو بودن دندان‌ها اشاره داشت و گفت: در صورتی که دندان‌های فک بالا جلو باشند، علاوه بر مشکل زیبایی، کارکرد دندان‌ها نیز مختل می‌شود؛ همچنین خطر صدمه زدن به آنها افزایش می‌یابد.

ناصری تصریح کرد: در صورتی که فضای کافی برای تمام دندان‌ها وجود نداشته باشد، حالت کجی دندان‌ها رخ می‌دهد که درمان این مشکل با گسترش قوس دندانی یا فکی یا کشیدن دندان دائمی صورت می‌گیرد که در این حالت نیز علاوه بر مشکلات زیبایی، خطر ایجاد پوسیدگی و ناراحتی‌های لثه به دلیل عدم امکان رعایت بهداشت مناسب بیشتر می‌شود.

متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت ادامه داد: در مشکلات عرضی(تنگی) فک بالا، دندان‌های فک بالا در درون دندان‌های فک پایین قرار می‌گیرد و مشکلاتی مانند گاز گرفتن گونه، ناراحتی مفصلی و سایش دندانی و انحراف فک و عدم قرینگی در صورت در طی رشد با این ناهنجاری دیده می‌شود.

عضو شورایعالی سازمان نظام پزشکی کشور ادامه داد: اگر دندان‌ها به اندازه کافی به هم نزدیک نباشند، جویدن بعضی از غذاها مختل یا سخت شده و ادای بعضی از حروف سخت می‌شود که عامل بعضی از این مشکلات عادات دهانی مانند انگشت مکیدن یا قرارگیری زبان در بین دندان‌هاست.

وی افزود: ناقرینگی دندان‌ها در هنگام لبخند زدن به دلیل عدم انطباق خط وسط دندانی با خط وسط صورت رخ می‌دهد که این ناهنجاری باعث می‌شود هنگامی که بیمار لبخند می‌زند، دهان بیمار نامتقارن به نظر برسد که علاوه بر مشکلات زیبایی، مشکلات روابط دندانی نیز در این حالت ممکن است ایجاد شود که بر کارآیی جویدن نیز تأثیر می‌گذارد.

عضو هیئت مدیره انجمن ارتودنتیست‌های ایران گفت: بهترین سن برای شروع معاینه‌های ارتودنسی بسته به نوع ناهنجاری متفاوت است ولیکن لازم است که بیمار با شروع رویش اولین دندان‌های دائمی (حدود 6  سالگی) برای ویزیت به متخصص ارتودنسی مراجعه کند تا در صورت نیاز، درمان شروع شود.

این فلوشیپ لیزر درمانی در دندانپزشکی افزود: به خصوص در مورد دختران مراجعه زود هنگام برای بررسی مشکلات فک‌ و دندان‌ها و اصلاح آن به دلیل بلوغ زودتر نسبت به پسران توصیه می‌شود.

ناصری ادامه داد: بهترین سن مراجعه جهت معاینه ارتودنسی، به هنگام رویش دندان‌های دائمی در قسمت جلو فک است.

عضو شورایعالی سازمان نظام پزشکی کشور بیان داشت: در صورت مراجعه بیمار در سنین پایین، می‌توان با اقداماتی جزئی یا های کوتاه مدت از بسیاری از مشکلات پیچیده بعدی پیشگیری کرد.

متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت خاطر نشان کرد: اکثر درمان‌های ارتودنسی که در آنها نیاز به تصحیح روابط اسکلتی فک ها باشد، بهتر است در دختر بچه‌ها قبل از 11 سالگی و در پسر بچه‌ها قبل از 13 سالگی انجام شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.