داشتن هدف در زندگی به طول عمر شما اضافه می‌کند

داشتن هدف در زندگی به طول عمر شما اضافه می‌کند

سلامانه : مطالعات نشان می‌دهد که داشتن هدف و معنا در زندگی نه تنها شما را متمرکز می‌کند بلکه کمک می‌کند تا مدت طولانی تری زندگی کنید.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، در تحقیقی بیش از 9000 انگلیسی که بطور متوسط 65 سال سن داشتند به مدت 8 سال زیر نظر گرفته شدند. مشخص شد افرادی که احساس ارزشمند بودن داشتند و هدفی را در زندگی خود دنبال می‌کردند، کمتر احتمال مرگ آن‌ها در این 8 سال وجود داشت.


در طول مدت مطالعه، 9% از افراد با بالاترین سطح این نوع رفاه و 29% افرادی که سطح پائین تری داشتند، درگذشتند.


تحقیق مشابهی نیز توسط آکادمی ملی علوم منتشر شد. در این تحقیق که توسط اریک کیم از دانشگاه میشیگان رهبری می‌شد، نشان داده شد افراد مسنی که از احساس قوی هدفمند بودن  در زندگی برخوردارند به سلامت خود نیز بیشتر اهمیت می‌دهند و معایناتی از جمله کلونوسکوپی و ماموگرافی را نیز بیشتر انجام می‌دهند.


مطالعه جدیدی نیز توسط آندرو استپتو- مدیر موسسه اپیدمولوژی و بهداشت و درمان کالج دانشگاه لندن- انجام شده است. در این تحقیق مشخص شد که پس از در نظر گرفتن سایر عوامل، افرادی که بالاترین سطح "هدف زندگی" را دارند، احتمال مرگ آن‌ها در طول مدت آزمایش 30% کمتر از سایر افراد است و تقریباً 2 سال بیشتر از سایرین زندگی خواهند کرد.

"ما قبلاً ثابت کردیم که شادی و خوشحال زندگی کردن، احتمال خطر مرگ را کاهش می‌دهد." دکتر استپتو همچنین می‌گوید: "این تحلیل‌ها نشان می‌دهد که معنادار بودن و هدف داشتن در زندگی به افراد مسن کمک می‌کند که طول عمر بیشتری داشته باشند. نمی‌توانیم مطمئن شویم که داشتن سطح رفاه بالا لزوماً از مرگ جلوگیری می‌کند اما یقین داریم که این سطح زندگی در سالم زیستن افراد بسیار مؤثر است." 


دکتر استپتو همچنین اضافه می‌کند که " چند مکانیسم بیولوژیکی رفاه را به سلامت مربوط می‌کند برای مثال تغییرات هورمونی و یا کاهش فشار خون. تحقیقات بیشتری لازم است تا ثابت شود اینگونه تغییرات در ارتباط بین سالم زندگی کردن و امید به زندگی در سالمندان مؤثر است." 


" حدس من این است که حداقل دو توضیح محتمل برای این یافته‌ها وجود دارد." دکتر جیمز مداکس استاد روانشناسی دانشگاه میسون فرفاکس.


یک دلیل این است که افراد هدفمند می‌خواهند که سالم باشند و برای مدت طولانی تری زندگی کنند. آن‌ها مراقب سلامتی خود خواهند بود زیرا به یک زندگی طولانی تر و همینطور سالم تری نیاز دارند چراکه برای زندگی خود معنایی یافته‌اند. 


به علاوه افرادی که بطور فعال در جستجوی معنایی برای زندگی هستند بطور کلی در تعیین هدف و برنامه ریزی بهتر عمل می‌کنند از جمله تصمیم گیری برای مراقبت‌های بهداشتی. 


دکتر مداکس همچنین معتقد است که برای افرادی که هدفی در زندگی ندارند نیز جای امید هست. می‌توان این حس هدفمند بودن را در آن‌ها تقویت کرد.


برخی مطالعات نشان می‌دهد که گروه درمانی و یا تکنیک‌های کمتر رسمی مانند مراقبه (meditation) می‌تواند در یافتن معنایی برای زندگی مؤثر باشد. افراد سالمند و بازنشسته می‌توانند فعالیت‌هایی داشته باشند تا به زندگی آن‌ها سمت و سو و هدف دهد از جمله شرکت در کارهای داوطلبانه و یا شرکت در کلاس.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.