تجویز داروهای استاتینی برای افراد دارای خطر متوسط تا بالای بیماری قلبی

تجویز داروهای استاتینی برای افراد دارای خطر متوسط تا بالای بیماری قلبی

سلامانه : راهنمای جدیدی که به تازگی بوسیله انجمن قلب آمریکا و کالج متخصصان قلب آمریکا منتشر شد، استانداردها را برای کسانی که باید این داروهای پایین‌آورنده کلسترول را مصرف کنند، تغییر می‌دهد.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، هنگامی که پزشکان از این اصول راهنمای جدید پیروی کنند، انتظار می‌رود برای افراد بیشتری داروهای استاتینی تجویز شود.


این اصول راهنمای جدید شامل اقدامات جدید در جهت کنترل وزن و سبک زندگی است تا خطر دچار شدن به حمله قلبی و سکته مغزی کاهش یابد. این اصول راهنما همچنین به پزشکان توصیه می‌کند که بیشتر بر خطر کلی بیماری قلبی- عروقی متمرکز شوند تا اعداد معین مربوط به میزان کلسترول.


با این حال افرادی که تشخیص بیماری قلبی در آن‌ها داده شده است، درست مانند گذشته باید داروی استاتینی مصرف کنند.


به جز این گروه، سه دسته افراد دیگر هم باید داروی کاهنده چربی استاتینی مصرف کنند:


-    افرادی که میزان LDL یا کلسترول بدشان خیلی بالاست (190 میلی‌گرم در دسی‌لیتر یا بالاتر).


-    همه افراد میانسال (بین 40 تا 75 سال) که دچار دیابت نوع 2 هستند.


-    زنان و مردانی بین 40 تا 75 سالی که خطر تخمین‌زده شده 10 ساله دچار شدنشان به بیماری قلبی- عروقی 7.5 درصد یا بالاتر است.


پزشکان برای تعیین خطر بیماری قلبی- عروقی از یک محاسبه‌گر استفاده می‌کنند که بر حسب عوامل گوناگون میزان این خطر را تعیین می‌کند. این محاسبه‌گر به صورت آنلاین در دسترس است.
در این محاسبه‌گر عدد کلسترول، فشارخون، سن، عادات سیگار کشیدن و استفاده از داروهای ضد ففشارخون را در نظر گرفته می‌شود. همه این عوامل بر میزان احتمال دچار شدن شما به مشکلات قلبی در آینده تأثیر خواهند گذاشت.


بااین‌حال داشتن سبک زندگی سالم هنوز مهم است. اول گام این است رسیدن به یک سبک زندگی سالم را هدف خود قرار دهیم. برای افراد دارای خطر متوسط تا بالای بیماری قلبی- عروقی گام بعدی متمرکز شدن بر مصرف داروهای استاتینی است.


اما اگر میزان خطر بیماری قلبی- عروقی در شما بسیار بالا باشد، ممکن است پزشکتان به شما زمانی ندهد تا صرفاً با تغییرات سبک زندگی این خطر را کاهش دهید. بلکه علاوه بر تشویق شما به داشتن سبک زندگی سالم، دارو را نیز برای شما تجویز کند.


از جمله داروهای استاتینی می‌توان به آتورواستاتین (Lipitor) و سیمواستاتین (Crestor و Zocor) نام برد.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.