گیاه بومادران، محافظ معده شماست

گیاه بومادران، محافظ معده شماست

سلامانه :مدیرگروه بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت :نتایج تحقیقات محققان این دانشگاه نشان می دهد که عصاره گیاه بومادران از مخاط معده محافظت می کند و علاوه براین موجب کاهش ترشح اسید معده می شود.

 

به گزارش  پایگاه خبری سلامانه، دکتر محمد سوختانلو اظهار داشت: استفاده از عصاره گیاه بومادران موجب تضعیف عوامل تهاجمی و آسیب رسان به دستگاه گوارش ، کاهش تولید رادیکال های آزاد و افزایش ترکیبات آنتی اکسیدان در پیشگیری از ایجاد زخم معده می شود.

 

وی ادامه داد: همچنین نتایج این تحقیقات که بر روی موش های صحرایی انجام شده است نشان می دهد که عصاره گیاه بومادران اثر قابل توجهی بر زخم معده ناشی از ایندومتاسین در این حیوان دارد.این اثرات عمدتا با کاهش اسید، افزایش ترشح مخاط (موسین) و افزایش عوامل آنتی اکسیدان در بافت معده انجام می شود.

 

سوختانلو در مورد روش تحقیق مورد استفاده در این پژوهش توضیح داد: ابتدا با استفاده از داروی ایندومتاسین در موش ها، زخم معده ایجاد شد و سپس اثر درمانی و در ادامه اثر پیشگیری کننده تجویز گیاه بومادران بعد و قبل از ایجاد زخم معده مورد بررسی قرار گرفت که در آن اثرات مثبت درمانی این گیاه روشن و در بررسی پاتولوژیک نیز بهبود زخم مشاهده شد.

 

این طرح پژوهشی در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد رشته بیوشیمی بالینی مهدی کوشکی و به راهنمایی اساتید گروه های بیوشیمی و فیزیولوژی شامل دکتر محمد سوختانلو، دکتر سعید نیازمند و دکتر طیبه کیانوش و همچنین دکتر حمیدرضا صادق نیا در گروه فارماکولوژی و یکی از اساتید گروه پاتولوژی دانشکده پزشکی انجام شده است.

 

این پروژه تحقیقاتی در گروه بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و با حمایت مالی این دانشگاه انجام شده است.

 

بومادران گیاهی است نسبتا کوچک با ارتفاعی حدودا 15 تا 40 سانتی متر که در طب سنتی ایران، به عنوان تقویت کننده و آرام بخش دردهای معده کاربرد زیادی دارد. این گیاه در اکثر نواحی ایران به خصوص در مناطق حاشیه دریای خزر و نواحی شمال ایران رویش دارد.

 

مدیر گروه بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مورد برخی از ویژگی های گیاه بومادران گفت : براساس طب سنتی ایران دم کرده این گیاه برای سوء هاضمه همراه با نفخ و کاهش اسید معده مفید است.همچنین گیاه بومادران به علت دارا بودن تانن و مواد تلخ معطر بر روی سیستم اعصاب و بیماری های عصبی مانند ضعف اعصاب و صرع اثر به سزایی دارد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.