مصرف بی رویه کودهای شیمیایی در سبزیجات از عوامل بروز سرطان معده است

سلامانه :رییس انستیتو کانسر بیمارستان امام خمینی (ره) با بیان اینکه سرطان معده ، شایع ترین سرطان مردان کشور است، گفت: نیتروزامین (نوعی ترکیب سرطان زا) یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به سرطان معده است که از طریق کودها و سموم شیمیایی موجود در میوه و سبزی وارد بدن می شود.

دکتر ˈعلی کاظمیانˈ در گفت و گو با  ایرنا افزود: آلودگی های همراه تغذیه نقش مهمی در بروز سرطان ها دارند؛ استفاده بیش از حد از سموم دفع آفات یا کودهای غیراستاندارد در محصولات کشاورزی موجب تجمع این مواد در غذاهایی مانند سبزی، میوه و گوشت ها (به دلیل مصرف علف های آلوده توسط دام ها) شده و در نهایت بیماری ایجاد می کند.

وی خاطرنشان کرد: همچنانکه تغذیه در بروز سرطان نقش دارد ، پیروی از یک الگوی غذایی سالم نیز می تواند مانع بروز سرطان شود به طورمثال اغلب سبزی های به رنگ سبز تیره یا قرمز تیره حاوی آنتی اکسیدان ها هستند و آنتی اکسیدان ها ، فعالیت های شیمیایی منجر به تولید سلول سرطانی را مهار می کنند.

رییس انستیتو کانسر بیمارستان امام خمینی (ره) گفت: استفاده از ریزمغذی هایی مانند سلنیوم به جلوگیری از سرطان کمک می کند. غلات یکی از منابع سلنیوم به شمار می رود.

کاظمیان با اشاره به باورهایی در عوام مبنی براینکه غذاهایی مانند ترشی موجب بروز سرطان می شوند، افزود: مطالعات ثابت شده ای در این زمینه انجام نشده اما بطورمثال مصرف الکل در بروز سرطان ثابت شده است.

وی یادآور شد: بیشترین عوامل بروز سرطان، عوامل محیطی مانند آلودگی های غذایی، آلودگی هوا و استعمال دخانیات است و نمی توان گفت سرطان به طور صد در صد براثر عوامل ژنتیکی ایجاد می شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.