دکتر باقری مقدم مطرح کرد:

توصیه‌های کلیدی و حیاتی به سالمندانی که می‌خواهند ورزش کنند

توصیه‌های کلیدی و حیاتی به سالمندانی که می‌خواهند ورزش کنند

سلامانه : یک متخصص طب ورزشی تاکید کرد:« سالمندان پیش از شروع به ورزش باید کاملا از نظر بیماری های جسمی و روحی توسط پزشک مورد ارزیابی قرار گیرند.»


دکتر احمد باقری مقدم در گفتگو با پایگاه خبری «سلامانه»، با اشاره به شرایط خاص ورزش سالمندان، اظهار داشت:«سالمندان باید پیش از شروع به انجام فعالیت‌های ورزشی از نظر بیماری‌های قلبی، عضلانی، تنفسی و روحی و بیماری های مزمن توسط پزشک معاینه شوند تا در صورت نیاز درمان یا کنترل بیماری شروع شود و ورز های خاص برای آنها تجویز شود.»


وی با بیان اینکه سالمندان برای شروع فعالیت‌های ورزشی باید نکاتی در خصوص آمادذه سازی رعایت کنند، گفت:« داشتن همراه یکی از اصلی‌ترین مواردی است که سالمند برای ورزش کردن باید در نظر داشته باشد به ویژه اگر قرار است ورزش در پارک‌ها و محیط‌های باز انجام شود.»


دکتر احمد باقری مقدم پوشیدن لباس مناسب را یکی دیگر از نکات لازم در ورزش ذکر کرد و بیان داشت:« سالمندان برای ورزش کردن در هوای سرد باید لباسی چند لایه که لایه آخر آن نایلون و غیر قابل نفوذ آب است بپوشند. ضمن اینکه لباس باید به گونه‌ای انتخاب شود که امکان کم و زیاد کردن آن در شرایط آب و هوایی مختلف باشد.»

 
وی پوشیدن کفش مخصوص راهپیمایی را ضروری دانست و افزود:«برای انجام حرکات ورزشی باید از کفش‌های لژدار، با زیره محکم و کاملا اندازه پا استفاده کرد. همچنین سالمندان باید ماده قندی به همراه داشته باشند تا اگر جایی احساس ضعف کردند از آن استفاده کنند.»

 
این متخصص طب ورزشی با بیان اینکه همراه داشتن داروهای اورژانسی که سالمندان مصرف می کنند در هنگام ورزش ضروری است، خاطرنشان کرد:«نوشیدن مایعات قبل و حین ورزش و ورزش در هوای روشن از دیگر مواردی است که سالمندان باید به آن توجه کنند. به ویژه زنان سالمند که احتمال ابتلای آنها به پوکی استخوان بیشتر است نباید در هوای تاریک ورزش کنند زیرا خطر افتادن و شکستگی وجود دارد. ضمن اینکه بهتر است سالمندان در زمستان در منازل و سالن های ورزشی ورزش کنند.»


وی با بیان اینکه ورزش سالمندان باید به چهار بخش تقسیم شود، گفت:«در مرحله اول ورزش‌های هوازی شامل دویدن آرام یا راهپیمایی تند که کمی ضربان قلب را بالا ببرد، استفاده از تردمیل یا راهپیمایی در محیط باز یا در آب استخر و استفاده از دوچرخه، البته با توجه به شرایط سالمند است که باید در دو بخش حداقل 25دقیقه‌ای هر روز هفته انجام شود.»


دکتر باقری مقدم ادامه داد:« مرحله دوم تمرینات مقاومتی برای تقویت عضلات است که برای کار کردن عضلات بدن با کشش‌ها و افزایش توانایی سطح عملکردی بدن ضروری است. این تمرینات سه روز در هفته باید انجام شود. مرحله سوم تمرینات انعطاف پذیری است که برای افزایش دامنه حرکات مفاصل در سالمندان که دچار خشکی مفاصل هستند می‌تواند سه روز در هفته انجام شود. در مرحله چهارم نیز تمرینات تعادلی باید انجام شود که برای جلوگیری از زمین خوردن است. البته این تمرینات بهتر است در سالن های ورزشی زیر نظر مربی یا در منزل با چند تمرین مشخص و استفاده از سطوح اسفنجی و تخته های تعادل با شرایط ویژه سه روز در هفته انجام شود.»


وی تاکید کرد:« هر سالمندی شرایط خاصی دارد که با توجه به این شرایط و همچنین بیماری‌هایی مانند آرتروز و دردهای زانو باید ورزش های در آب و تمریناتی برای تقویت عضلات چهار سر و کنترل وزن انجام دهد.»

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.