پیشگیری از سکته‌های مغزی ۱۵ سال قبل از ابتلا امکان پذیر است

سلامانه :رئیس انجمن سکته مغزی ایران با اشاره به این که تصلب شرایین یا آترواسکلروز علت بروز تنگی عروق گردن(کاروتید) است،گفت: بررسی های بعمل آمده از بیماران مبتلا به سکته های مغزی نشان می دهد 5درصد آنان به کاروتید مبتلا هستند و به طور کلی26درصد آنان بر اثراین تنگی به سکته های مغزی مبتلا می شوند.

 

دکتر محمدرضا قینی افزود: در افراد مبتلا به سکته های مغزی زمینه های خطری نظیر دیابت، فشار خون بالا، ناراحتیهای قلبی، تنگی عروق گردن و همچنین مصرف دخانیات به عنوان فاکتورهای خطر محسوب می شوند که نیاز به کنترل جدی دارند.

 

وی ادامه داد: در ایران دستورالعملی وجود ندارد که رگ گردن تمام افراد جامعه مورد بررسی قرار بگیرد بنابراین معمولأ درافرادی که زمینه تنگی عروق گردنی دارند اگر این تنگی بالای 70درصد باشد بیماران مورد نظر کاندیدای عمل جراحی می شوند.

 

به گفته قینی، عمل جراحی با استفاده از بالنی در راستای باز کردن تنگی رگ انجام می شود که در اصطلاح به آن اقدام مداخله ای گفته می شود.

 

این متخصص مغز و اعصاب هشدار داد: ارث، رژیم غذایی، عوامل محیطی و مصرف دخانیات در بروز تنگی عروق گردنی و در نهایت سکته های مغزی نقش بسزایی ایفا می نمایند.

 

وی همچنین اظهار کرد: بروز سکته های مغزی برای افراد یک حادثه ناگوار است و بسیاری از افراد مبتلا به فاکتورهای خطر مذکور 10 تا 15 سال بعد دچار سکته مغزی می شوند بنابراین امکان پیشگیری قبل ازسکته مقدور و ممکن است.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: درتمام مجامع علمی وبهداشتی جهانی تأکید بر پیشگیری از ابتلا به فاکتورهای خطر از اهمیت خاصی برخوردار است نه این که افرادپس از وقوع سکته مغزی تازه به فکر درمان باشند.

 

وی با اشاره به اهمیت برگزاری اولین همایش آتروترومبوز که روز جمعه 22 آذر ماه جاری و با همکاری انجمن آترواسکلروز ایران، انجمن سکته مغزی، انجمن قلب ایران و انجمن اینترونشنال کاردیولوژی در هتل آزادی تهران برگزارمی شود، گفت: انتقال یافته های جدید به همکاران و همچنین اطلاع رسانی درباره این بیماری و تازه های پیشگیری و درمان برای همگان از طریق رسانه هابر اهمیت این همایش می افزاید.

 

قینی همچنین افزود: روسای انجمنهای قلب و عروق، کاردیولوژی اینترونشنال، آترواسکلروز و همچنین انجمن سکته مغزی ایران به دنبال حل مسائل و مشکلات مربوط به عروق قلب و مغزبدن هستند و علت حضور این انجمن ها در این همایش نیز همین است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.