ریه اراک سرطانی شده است

سلامانه :قدیمی‌ها که خیلی هم قدیمی نیستند از سبزی و طراوت "سنجان"، از باغ‌های زیبایش و از هوای تمیزش زیاد می‌گویند. زیبایی‌های این باغ‌ها و مزارع با خاطرات آنها گره خورده و وقتی خبر خشک شدنشان را می‌شنوند قبل از اینکه نگران تولید اکسیژنشان باشند آه از نهادشان بلند می‌شود که دیگر به این زودی‌ها نمی شود مانندشان را دید.

به گزارش ایسنا، بخش قابل توجهی از زمین‌های کشاورزی سنجان که آن را به نام ریه اراک می‌شناسند، مدتی است دچار خشکسالی شده، قنوات از بین رفته و با وجود شعارهای مسوولان در مبارزه با تغییر کاربری اراضی کشاورزی، تومور تغییر کاربری در منطقه رشد کرده است.

آخانی، نماینده کشاورزان سنجان به خبرنگار ایسنای مرکزی گفت: به علت تامین نبودن آب و خشک شدن قنات‌ها در این منطقه اراضی کشاورزی منطقه در حال تغییر کاربری هستند.

وی با اشاره به این‌که قنات جوی سنجان (قلقله) در سال 1386 دچار کم آبی شد و سال بعد نیز به صورت کامل خشک شد، افزود: 72 هکتار از اراضی این منطقه به علت نبود آب از بین رفتند و 30 هزار درخت نیز خشک شدند.

آخانی تصریح کرد: از آنجایی‌که کشاورزان این منطقه کلیه امور معیشتی خود را از طریق کشاورزی می‌گذرانند برای گذران زندگی خود به اجبار زمین‌های کشاورزی را به فروش می‌رسانند و این امر باعث شده که اراضی کشاورزی منطقه تبدیل به مجتمع‌های مسکونی و ویلا شود.

وی عنوان کرد: در چند سال اخیر مرجعی برای رسیدگی به وضعیت قنات‌ها و کشاورزان منطقه سنجان نبود. یکی از بهره‌برداران این منطقه در حدود دو سال است که به دنبال مجوز حفر چاه است، البته مجوز حفر چاه را دریافت کرد اما اهالی منطقه ضامنجان اجازه حفر چاه نمی‌دهند و این امر مشکل دیگری بر سر راه کشاورزان این منطقه است.

آخانی درباره تغییر کاربری اراضی کشاورزی سنجان، گفت: اولین اقدام در تغییر کاربری اراضی کشاورزی منطقه احداث مجتمع 240 واحدی است. با ارائه مجوز تغییر کاربری توسط شهرداری وقت در این منطقه مجتمع مسکونی ساخته شده است. باقی زمین‌های دیگر نیز در حال خرید و فروش است. به عنوان مثال برای تغییر کاربری زمین 3000 متری تقاضا داده شده است.

تغییر کاربری اراضی کشاورزی، نتیجه نبود مدیریت آب است

به گزارش ایسنا، کشاورزان سنجان تنها عامل تغییر کاربری اراضی را تامین نشدن آب برای زمین‌های کشاورزی می‌دانند.

آخانی بیان کرد: اگر آب تامین شود، قطعا این تغییر کاربری و فروش زمین اتفاق نخواهد افتاد، اما اگر آب تامین نشود طی پنج سال آینده تمام باغ‌های منطقه را از دست خواهیم داد که این امر قطعا شوک بزرگی در وضعیت هوای شهر اراک خواهد بود.

وی اضافه کرد: یکی از نمونه‌های از دست رفتن باغ‌های کشاورزی، شهرک اندیشه امروزی است که اراضی این منطقه زیرمجموعه قنات شرکت بود که با کم شدن آب‌دهی این قنات، اراضی آن تغییر کاربری یافت. اگر آب سنجان تامین نشود بافت کشاورزی منطقه نیز از بین می‌رود، چرا که این زمین‌ها منبع درآمد مردم این منطقه است و با وجود میل باطنی به اجبار اقدام به فروش اراضی می‌کنند.

آخانی با بیان این‌که بقیه قنات‌ها در خطر تغییر کاربری قرار ندارند مگر قسمتی از منطقه کرهرود که اگر مدیریت آب انجام شود تغییر کاربری قطعا انجام نخواهد شد، عنوان کرد: اگر بتوان سدهایی که روی رودخانه اراک از منطقه دینه‌کبود تا ضامنجان زده شده را برداشت و آب فصلی را حتی در زمان بارش داشته باشیم قطعا کل قنات‌های منطقه سنجان طی دو سال احیا و پرآب خواهند شد. تنها راه احیای سنجان و باغات آن، برگرداندن آب فصلی به رودخانه است.

پرندگان از سنجان رفته‌اند

وی افزود: نبود آب علاوه بر این‌که منجر به خشک شدن باغات و تغییر کاربری اراضی شده است باعث شده که حتی پرندگان منطقه نیز به جای دیگر حرکت کنند. تا چند سال قبل کلونی کلاغ در منطقه سنجان وجود داشت اما با این اوضاع و از بین رفتن درخت‌ها، پرندگان نیز از این منطقه رفتند.

آخانی بیان کرد: متاسفانه اراضی کشاورزی با مساحت بسیار در حال تغییر کاربری است اما زمانی که یک کشاورز برای حفظ اموال کشاورزی خود 12 متر از زمین خود را به ساخت یک اتاق اختصاص می‌دهد سر و کله ماموران شهرداری پیدا شده و با برخوردهای عجیب و غریب می‌خواهند جلوی کاربردی اراضی را بگیرند و جالب است که برای این‌کار و جهت خراب کردن اتاقی که مثلا در مرکز باغ ساخته شده حاضرند با لودر از وسط باغ گذشته و تعداد زیادی درخت را از بین ببرند که از این طرق حتما جلوی تغییر کاربری را گرفته باشند.

نماینده کشاورزان سنجان در خصوص مصوبات جلسه کشاورزان با مسوولان منطقه، اظهار کرد: مقرر شد حلقه چاهی که در اختیار راه‌آهن است تا برطرف شدن کم آبی در اختیار کشاورزان قرار گیرد که البته این‌کار غیرممکن نیست. این قولی است که یک‌سال پیش داده شده اما انتقال اموال دولتی پروسه طولانی و دشواری است.

وی اضافه کرد: در ضمن مقرر شد، برای موثر شدن باغات سنجان در کاهش آلودگی هوای شهر اراک از محل اعتبارات محیط زیست، شهرداری اراک، پتروشیمی و پالایشگاه برای احیای قنوات مساعدت شود و همچنین مقرر شد با توجه به این‌که کم‌آبی باغات در سنجان حالت بحرانی پیدا کرده است و چنانچه اقدامات موثر صورت نگیرد کلیه باغات خشک شده و علاوه بر افزایش آلودگی اراک، موجب تغییر کاربری اراضی کشاورزی خواهد شد، پیگیری صورت گیرد. باید اعتباراتی از دفتر مدیریت بحران استانداری لحاظ شود.

نماینده کشاورزان سنجان ادامه داد: کلیه این مصوبات برای معاونت عمرانی استانداری مرکزی، فرماندار اراک، مدیرکل محیط زیست، شهردار سنجان و شهردار اراک ارسال شده است و ظرف یک هفته منتظر اقدامات هستیم.

عباس رجایی، نماینده اراک، خنداب و کمیجان و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پاسخ به پیگیری ایسنا در این خصوص اظهار کرد: از زمانی که موضوع کلان‌شهر شدن اراک مطرح شد، تصمیم بر این شد که تمام ابزارها و لوازم برای این امر مهم آماده شود که ضمن توسعه شهر، توسعه فضای سبز، کریدورها و تامین ریه‌های شهر نیز انجام شود و فضاهای سبز محفوظ بمانند.

وی افزود: به همین منظور طرح جامع طبیعت‌گردی و گردشگری از کوه گردو تا کوه سپیدخانی تدوین شد و جزو مصوبات قرار گرفت؛ هدف این طرح این بود که از تبدیل و تغییر کاربری باغات و اراضی کشاورزی کرهرود و سنجان جلوگیری شود.

رجایی تصریح کرد: در جلسات متعددی که برگزار شد به این تصمیم رسیدیم که برای تامین آب فضای سبز و توسعه آن از آب برخی چاه‌های آلوده شهر اراک و همچنین چاهی که در اختیار راه‌آهن است استفاده کرده و آن را در اختیار کشاورزان و باغات قرار دهیم و علاوه بر آن در بازدیدی که معاون وزیر نیرو از منطقه داشت تصمیماتی برای احیای قنوات و حفر چاه در منطقه سنجان و کرهرود، اتخاذ و مقرر شد که به صورت استانی و توسط مسوولان ارشد استان این مسئله پیگیری شده و به انجام برسد.

وی با بیان این‌که متاسفانه هیچ یک از این تصمیمات اجرایی نشد، عنوان کرد: هنوز احیای قنوات و در اختیار قرار دادن چاه راه‌آهن به باغات سنجان انجام نشده و در خصوص این مصوبه تعلل صورت گرفته است، شهرداری اراک با توجه به این‌که سنجان و کرهرود جزئی از شهر اراک محسوب می‌شوند موظف است از باغات این منطقه حفاظت کند چراکه این منطقه ریه شهر اراک است و باید با جدیت حفظ شده و توسعه یابد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس عنوان کرد: در این خصوص با استاندار مرکزی، جلساتی برگزار و صحبت‌هایی شده است که طرح جامع طبیعت‌گردی و گردشگری دنبال شود. در آینده نزدیک نیز در اراک جلسه‌ای با حضور استاندار برگزار خواهد شد که مشکلات شهر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی درباره تغییر کاربری اراضی کشاورزی و تبدیل شدن آنها به مجتمع مسکونی و تجاری، گفت: مسوولیت این امر با شهرداری اراک است که به هیچ عنوان نباید اجازه این کار را بدهند. هرگونه تغییر کاربری اراضی کشاورزی غیرقانونی است و باید جهاد کشاورزی، دادستانی و شهرداری نسبت به این امر واکنش سازنده‌ای نشان دهند و برخورد جدی داشته باشند. اداره کل راه و شهرسازی نیز باید در این موضوع تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

علیرضا فقیهی، دبیر کمیسیون نظارت و نماینده شهر سنجان در شورای شهر اراک نیز درباره وضعیت باغات سنجان، اظهار کرد: با توجه به وضعیت آلودگی شهر اراک نه تنها باید فضای سبز موجود حفظ شود بلکه باید توسعه را نیز یابد.

وی افزود: سیاست شورای چهارم این است که با توجه به شرایط شهر اراک از هر گونه تغییر کاربری اراضی کشاورزی و همچنین از بین رفتن باغات جلوگیری کند و در حال حاضر نیز تلاش برای احیای قنوات این منطقه در حال انجام است تا مجددا بتوان فضای سبز این منطقه که هنوز به صورت کامل از دست نرفته است را احیا کرد.

فقیهی، موضع شورای شهر چهارم را به شدت مخالف با تغییر کاربری اراضی دانست و گفت: تاکنون هیچ مجوزی در این خصوص داده نشده است و تقاضا دراین خصوص قطعا رد خواهد شد. اگر تغییر کاربری صورت گرفته مجوز آن از سوی شورای چهارم نبوده است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • شهروند ضامنجان جمعه, 18 مهر 1393 - ساعت : 18:23:07
    با سلام از اینکه شما نگران زمین های کشاورزی و باغات هستید خوشحالم اما جای سوال هست چرا شما با تکرار کلمه باغهای سنجان به چه هدفی می خاهید برسید در صورتی که نزدیک پنجاه درصد همین باغها که نام برده اید در اراضی ضامنجان هست و از چاه های حفر شده در ضامنجان اب رسانی میشود و در مورد حفر چاه در زمین های کشاورزی ضامنجان که حدود10 برابر کل باغهای ضامنجان-سنجان-کرهرود هست چند سال با خشک سالی شدید روبرو است و تمام کشاورزان را فلج کرده شما توقع دارید که ضامنجان تاوان کم ابی سنجان را بدهد در صورتی که تمام ارضی ضامنجان از بی ابی خشک میشود. ( هیچکس با حفر چاه در اراضی سنجان مشکل ندارد مگر زیاده خواهی و تجاوز به حریم همسایگان که این مسله با کنایه زدن به شهروندان ضامنجان که مستقل میباشد حل نمشود )