تاثیر روابط اجتماعی بر بی‌خوابی نوجوانان

تاثیر روابط اجتماعی بر بی‌خوابی نوجوانان

سلامانه :روابط اجتماعی ممکن است علت اصلی ابتلاء نوجوانان به اختلال خواب باشد.


به گزارش سرویس ترجمه پایگاه خبری «سلامانه»، محققان دانشگاه سینسیناتی یک گروه هزار نفره از نوجوانان 12 تا 15 ساله را از نظر رشد فیزیکی، شناختی و اجتماعی بررسی کردند. آنها پی بردند زمان خواب نوجوانان 12 تا 15 ساله، به طور متوسط از 9 ساعت به کمتر از هشت کاهش یافته است. 


دانشمندان اعلام کردند، روابط اجتماعی نوجوانان - برقراری ارتباط با والدین و دوستان و ... - تأثیر قابل توجهی در میزان خواب آنها می گذارد. به عنوان مثال، اعمال و رفتار نوجوانانی که خواب کافی شبانه دارند توسط والدین کنترل می شود. اما نوجوانانی که چنین نیستند، بیشتر از این که بخوابند بازی گوشی و تفریح می کنند. 


برقراری ارتباط چیست؟ پژوهشگران معتقدند، ارتباط داشتن با افراد موجه که عادات پسندیده ای دارند، نوجوانان را تشویق می کند تا به موقع بخوابند.  
یافته های متخصصان دانشگاه سینسیناتی که در مجله سلامت و رفتار اجتماعی منتشر شده، اهمیت تاثیر عوامل رفتاری بر خواب نوجوان را نشان می دهد. 


در سال های اخیر، مطالعات متعددی درباره علت بیولوژیک شب بیداری های نوجوانان انجام گرفته است. نتایج برخی از بررسی ها نشان دادند، مغز نوجوانانی که خواب شبانه کمی دارند هورمون خواب آور - ملاتونین - کمتری تولید می کند، در نتیجه در طول روز کسل و خسته هستند. 


دکتر دیوید جی مائمون، استاد جامعه شناسی دانشگاه سینسیناتی و سرپرست این مطالعه گفت:" وقتی نوجوانان به اختلال خواب مبتلا می شوند، پزشکان برای آنها داروهای خواب آور تجویز می کنند، در حالی که یافته های ما نشان می دهد، برای درمان اختلال خواب آنها باید از جلسات مشاوره، دخالت والدین و برقراری ارتباط با دوستانی که خواب شبانه کافی دارند استفاده کرد. "

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.