دکتر رسول علیان‏نژاد، فوق‏تخصص ریه در گفتگو با سلامانه:

اسپری‌های درمان آسم، اعتیادآور نیستند/ کورتیکواستروییدها از اصلی‌ترین داروهای درمان آسم

اسپری‌های درمان آسم، اعتیادآور نیستند/ کورتیکواستروییدها از اصلی‌ترین داروهای درمان آسم

سلامانه : عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به این که هدف از درمان بیماری آسم، در واقع کنترل بیماری است، می‏گوید: با کنترل می‏توانیم کیفیت زندگی بیماران را بهبود بخشیده و کاری کنیم تا بیمار مانند یک فرد سالم زندگی روزمره عادی خود را سپری کند و در جامعه حضور یابد.

 

دکتر رسول علیان‏نژاد در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» با اشاره به درمان‏های دارویی این بیماری می‏گوید:«عمده‏ترین داروی مصرفی توسط مبتلایان به آسم اسپری‏ها هستند. تفکر غلطی هم در بین عموم مردم وجود دارد که این داروها اعتیادآورند و اگر به طور دائمی مصرف شوند، مضر خواهند بود.»

 

به گفته این فوق‏تخصص ریه این تصور درست نیست و در صورتی‏که نحوه مصرف صحیح این داروها آموزش داده شود، عوارض آنها ناچیز است. دکتر علیان‏نژاد با بیان این که داروهای آسم به طور عمده به دو دسته کنترلی و سریع‏الاثر تقسیم‏بندی می‏شوند، توضیح می‏دهد:«داروهایی که سریع‏الاثر هستند، در مواقعی استفاده می‏شوند که علائم بیماری به طور ناگهانی شدت یافته و فرد دچار یک عارضه اورژانسی شده باشد. این داروها اثر فوری داشته و ظرف مدت 5 دقیقه مجاری برونش‏ها را باز می‏کند و بیمار بهبود می‏یابد.»


به عقیده دکتر علیان‌نژاد اگر از این دسته به شکل دائم استفاده شود، نه تنها اثربخشی مناسبی نخواهد داشت، بلکه بسیاری از مجامع علمی معتقدند بیماری از کنترل خارج خواهد شد.


وی با تاکید بر این که اسپری همیشه باید نزد یک بیمار آسمی باشد، هشدار می‏دهد:«اسپری فقط در شرایطی استفاده شود که فرد نسبت به بوی عطر و ادکلن یا گرد و غبار و غیره حساسیت پیدا کرده باشد.»


به گفته دکتر علیان‏نژاد دسته دیگر داروهای کنترلی هستند و به طور مرتب توسط بیمار باید مصرف شوند. این داروها مخصوص کسانی است که بیماری آسم پایدار دارند.


به عقیده فوق‏تخصص ریه از آنجا که بیماری آسم بیماری التهابی است، پس داروهای ضدالتهابی رکن اصلی درمان هستند. مثل کورتیکواستروییدها که به اشکال  گوناگون در بازار دیده می‏شود.


این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر این که نکته مهم نحوه مصرف درست اسپری است، توضیح می‏دهد:« فرد باید بتواند هماهنگی مناسبی بین حرکت دست و عمل تنفس و دم داشته باشد و همزمان با زدن اسپری عمل دم را  انجام دهد. این کار مستلزم آموزش صحیح و مکرر است چرا که در حالت طبیعی  با هر بار زدن اسپری حدود 10 درصد مقدار دارو  به ریه‏ها می‏رسد و در صورتی‏که این کار به طور صحیح انجام نشود، میزان نفوذ دارو به ریه‏ها و مجاری تنفسی ناکافی و تاثیرپذیر نخواهد بود.»


وی در پایان خاطرنشان می‌کند:« اغلب افراد با رعایت آموزش های پزشکی بیماری شان کنترل شده و فقط 5 درصد بیماران مقاوم به درمانند و به طور مکرر دچار علائم می شوند.»

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.