پیروزی حامیان محیط زیست بر تولیدکننده جهانی روغن نخل

سلامانه :گروه‌های طرفدار محیط زیست پس از سال‌ها تلاش و ایستادگی توانستند شرکت بزرگ «ویلمار اینترنشنال» را که یکی از بزرگترین شرکت‌های تولیدکننده روغن نخل در جهان است، ملزم به رعایت قوانین زیست‌محیطی کنند.

به گزارش ایسنا ، گروه‌های طرفدار محیط زیست سال‌هاست که تلاش می‌کنند صنایع چندملیتی را از گسترش فعالیت‌های خود در آسیا و افزایش تولیدات روغن نخل برحذر دارند. روغن نخل یک روغن گیاهی محبوب در کشورهای در حال توسعه نظیر هند است. در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز این روغن 25 درصد از کل روغن مصرفی مردم را تشکیل می‌دهد.

از سال 1990 میلادی تاکنون مصرف روغن نخل رشد پنج برابری داشته که بازار 44 میلیارد دلاری آن نیز شاهد این مدعی است که این صنعت متوقف نشده است. بانک جهانی پیش‌بینی می‌کند تا سال 2020 میلادی میزان تقاضای روغن نخل دو برابر شود که این مساله نگرانی‌ها را نسبت به تاثیرات منفی زیست‌محیطی استحصال روغن نخل از درختانی که جایگزینی آنها زمان زیادی طول می‌کشد، افزایش می‌دهد.

همچنین شکل دیگر شخم زدن زمین با هدف کاشت درختان نخل سبب تحلیل «پیت‌لندهای» غنی از کربن‌ می‌شود و این کاهش به آزاد شدن حجم بالایی دی‌اکسیدکربن در جو می‌انجامد. طرفداران محیط زیست همچنین معتقدند افزایش رشد درختان نخل سبب کاهش جمعیت اورانگوتان‌ها و سایر گونه‌های جانوری در حیات وحش می‌شود. علاوه بر این کارگران کارخانجات روغن نخل نیز با نقض جدی حقوق بشر رو به رو هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از «بیزینس‌ویک»، در نهایت به دنبال تلاش‌های فعالان محیط زیست، کمپانی «ویلمار اینترنشنال» که یک شرکت سنگاپوری است به عنوان بزرگترین تولیدکننده روغن نخل در جهان اعلام کرد که قصد دارد مسئولیت‌های اجتماعی و زیست‌محیطی خود را ارتقاء دهد. این کمپانی متعهد شد تنها محصولاتی را تولید کند که با پدیده تخریب‌ جنگل‌ها و نقض حقوق بشر و جوامع محلی ارتباطی نخواهد داشت. این کمپانی اضافه کرد که خط مشی‌های جدید شامل برنامه‌هایی برای حفاظت از ذخایر کربنی و مناظر دارای ارزش بالای حفاظتی و نیز اطمینان از رعایت حقوق جوامع و حمایت از توسعه هستند.

این اقدام کمپانی «ویلمار اینترنشنال» به نوعی پاسخ به فشارهای چندین ساله از سوی سازمان‌های طرفدار محیط زیست نظیر «صلح سبز» و سایر سازمان‌های غیردولتی و رشد جنبش‌های مردمی سراسر جهان با درخواست پایان بخشیدن به روند تولید روغن نخل و نابودی جنگل‌ها است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.