دکتر رضا زارعی ابیانه، فوق تخصص جراحی قرنیه در گفتگو با سلامانه:

در هوای آلوده لنز را فراموش کنید!

در هوای آلوده لنز را فراموش کنید!

سلامانه :عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که عیوب انکساری گوناگون از قبیل نزدیک بینی، دوربینی و آستیگمات از طرق مختلفی اصلاح می‌شوند که یکی از این راه‌ها استفاده از لنز است، می‌گوید:«البته لنزها در صورت استفاده نامناسب مشکلات خود را دارند ولی به طور کلی، به دو دسته اصلی، یعنی سخت و نرم تقسیم می شوند، و تفاوت عمده این دو نوع از لنز در نحوه نگهداری آنهاست. یعنی لنز سخت نیازی به نگهداری در مایع ندارد در حالیکه نوع نرم آن نیاز به مایع دارد.»


دکتر رضا زارعی ابیانه در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، با بیان این که لنزها همانطور که از نامشان بر می‌آید برای اصلاح نزدیک بینی و دوربینی کاربرد دارند، اشاره می‌کند:« ولی کاربرد اصلی لنز برای آن دسته از بیمارانی است که آستیگمات بیشتر از 1.5 دیوپتر  و به خصوص مبتلا به قوز قرنیه هستند.»

 
به گفته وی استفاده از لنز در مناطقی مثل تهران یا سایر شهرهای بزرگ باید محدود باشد. بخصوص با وجود ذرات ریز معلقی که از منطقه غرب کشورمان وارد کشور می شود، اگر یکی از این ذرات وارد چشم شود، و زیر لنز قرار گیرد، به عنوان یک ماده خارجی در چشم تلقی شده و با هر بار پلک زدن، سطح چشم را خراش داده و منجربه ایجاد عفونت، زخم قرنیه و در موارد شدیدتر کوری چشم هم می‌شود.

 
دکتر زارعی ابیانه معتقد است:« عفونت ایجاد شده در چشم می تواند کانون مناسبی برای رشد سریع میکروب، ویروس یا قارچ  باشد. به همین دلیل افرادی که از لنز استفاده می کنند باید همیشه دقت کافی داسته باشند و با هر گونه تغییری در قرنیه به سرعت لنز را خارج کرده و به پزشک مراجعه کنند.»


به گفته این متخصص چشم البته دلیل عفونت همیشه وجود یک ماده خارجی نیست بلکه گاهی، بعضی از لنزها از موادی ساخته شده اند که به تدریج حل شده و به ماده ای غیر قابل نفوذ برای اکسیژن تبدیل می شود و ترکیب تغییر یافته لنز، ایجاد عارضه می کند.به طور کلی  افراد مسن، معلول و کودکان که در گذاشتن و برداشتن لنز دچار مشکل هستند  و یا کسانی که بهداشت را رعایت نمی کنند، حتی الامکان باید از روش دیگری جهت برطرف نمودن عیوب انکساری شان استفاده کنند.

 

دکتر ابیانه با بیان این که شاید این سوال برای خیلی از افراد پیش بیاید که کدام روش بری رفع مشکلات دید  مناسب تر است، ادامه می‌دهد:« در مقایسه عینک با لنز باید گفت هر دو در مناطق آلوده به غبار، استخر و سونا تقریبا به یک میزان، فرد را دچار مشکلاتی می کنند. ولی عینک به مراتب گزینه بهتری محسوب می شود. اما در این روشها بهترین راه برای اصلاح عیوب انکساری چشم، در صورتیکه مانعی وجود نداشته باشد، جراحی است.»

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.