ورود پوکی استخوان به کتاب دانش‌آموزان

سلامانه :مدیرکل دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: در کتاب علوم زیستی و بهداشت بحث پوکی استخوان مطرح شده است.


محمد چینیان، مدیر کل دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با  فارس و در پاسخ به این پرسش که «برای سال آینده چه موضوعاتی می‌تواند به عنوان سرفصل آموزشی وارد کتاب دانش‌آموزان شود و آیا امکان ورود اطلاعات بیشتر در زمینه اطلاع‌رسانی و پیگیری به کتاب علوم زیستی و بهداشت اول دبیرستانی‌ها وجود دارد؟» اظهار داشت: امیدواریم بحث تغذیه وارد این کتاب شود؛ چیزی که الان به عنوان یک سونامی مشاهده می‌شود، شیوع بیماری‌های غیر واگیر است.

 

مدیرکل دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش، افزود: این موضوع شامل دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی و حتی پوکی استخوان می‌شود که مسائل شایعی هستند که در کشور ما و بیشتر کشورهای دنیا نگاه ویژه‌ای به آن می‌شود.

 

*وجود موضوع پوکی استخوان در کتاب دانش‌آموزان

چینیان ادامه داد: در کتاب علوم زیستی و بهداشت بحث پوکی استخوان مطرح شده است و در جاهای مختلف مانند مقطع ابتدایی درباره تغذیه اطلاعاتی ارائه شده است؛ اما امیدواریم این نگاه آموزشی به صورت مستمر ارائه شود.

 

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه «به نظر شما نیاز است که اطلاعات سلامت دانش‌آموزان تحت یک کتاب که مباحث آن توسط دفتر سلامت تهیه شود و موضوعات پیشگیرانه و آموزشی برای مقاطع وارد مدارس شود؟»، خاطرنشان کرد: امیدواریم این اتفاق بیفتد و ایده‌آل است که ما ساعت آموزشی داشته باشیم؛ یعنی یک یا دو ساعت در هفته این ساعت را داشته باشیم.

 

مدیرکل دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش افزود: ما نیرویی به عنوان مربی بهداشت داریم که نیروی توانمند و دارای پتانسیل‌های بالا و با نگاه معلمی و چند مهارتی است؛ اگر این‌ موارد در قالب ساعت آموزشی به کلاس ورود پیدا کند، می‌تواند بهره‌وری بیشتری داشته باشد.

 

وی با تأکید بر داشتن ساعت آموزشی برای موضوع سلامت در مدارس، گفت: البته اطلاع رسانی‌ها در ساعات فوق برنامه طبق هماهنگی‌هایی که با مدیران مدارس انجام شده اتفاق می‌افتد، اما اگر ساعت آموزشی در کنار ما قرار گیرد، در کنار ساعت آموزشی محتوا به ما خواهند داد و می‌توانیم بیشتر در این بحث ورود پیدا کنیم.

 

چینیان در پاسخ به این پرسش که «به عنوان نمونه چرا مواردی مانند اطلاعات لازم درباره کیف و کفش مناسب دانش‌آموزان در قالب یک فصل آموزشی به کتاب‌های درسی وارد نمی‌شود؟» گفت: بله، این موضوع می‌تواند توسط یک معلم تخصصی آموزش داده شود و در ساعات آموزشی می‌تواند راه های پیشگیرانه باشد.

 

وی افزود: البته این موضوع را باید سازمان پژوهش آموزش و پرورش تأیید کند؛ اخیراً اتفاقات خوبی در سازمان پژوهش افتاده است که یک مورد بحث گروه تربیت بدنی و سلامت بود و امیدواریم آن ساعات آموزشی در اختیار ما قرار گیرد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.