ناگفته‌های لباس زمستانی

سلامانه :هرچه به فصل زمستان نزدیك می‌شویم، پیراهن‌های نخی و تی‌شرت و صندل بیشتر از پیش جای خود را به لباس‌های پشمی و پالتو و پوتین می‌دهند و پوشش مردم به‌تدریج تغییر می‌كند اما این تغییر به معنی این نیست كه هر لباس گرمی مناسب است و هر پوششی می‌تواند بی‌دغدغه مورد استفاده افراد قرار گیرد. بسیاری از مدهای زمستانی به سلامت ما آسیب می‌رسانند.

هفته نامه سلامت نوشت:اتفاق‌نظر متخصصان در این مورد این است كه اگر در فصول گرم، تنها دغدغه افراد قرارگرفتن در برابر اشعه آفتاب و عوارض پوستی آن بود، در فصول سرد مشكلات زیادی به آن اضافه می‌شود. با هم برخی توصیه‌های متخصصان در این مورد را مرور می‌كنیم.

تهدید قارچی شلوار تنگ

استفاده از شلوارهای ضخیم، كتان و جین در فصل زمستان كاربرد بیشتری پیدا می‌كند و غیر از این پوشیدن شلوارهای چسبنده چند سالی هست كه به شكل مد در آمده است. متخصصان در مورد استفاده از این نوع شلوارها و ساق‌های تنگ به‌خصوص به خانم‌ها هشدار می‌دهند.

دكتر ابوالفضل مهدی‌زاده، رییس بخش زنان بیمارستان رسول اكرم و استاد دانشگاه علوم‌پزشكی ایران در این مورد می‌گویند: «استفاده از شلوارهای چسبان توسط خانم‌ها موردی نیست كه مربوط به زمان خاصی باشد و بارها گفته‌ایم خانم‌ها باید در تمام فصول در استفاده از این نوع شلوارها احتیاط كنند. آنچه این موضوع را در فصل زمستان مهم‌تر می‌كند، استفاده از انواع ضخیم‌تر این شلوارها و تداوم استفاده از آن است.»

دكتر مهدی‌زاده دراین‌باره توضیح می‌دهد: «مواردی وجود دارد كه خانم‌ها به‌طور مكرر دچار عفونت‌های قارچی می‌شوند و حتی با وجود استفاده از دارو و بهبود مقطعی، پس از مدتی مجددا دچار عفونت می‌شوند و به پزشك مراجعه می‌كنند. یكی از دلایل ایجاد یا تشدید این عفونت‌ها همین شلوارهای چسبان است. لباس‌های زیر كه در تركیب آنها پلاستیك وجود دارد و همچنین شلوارهای تنگ و ضخیم باعث ایجاد عفونت در خانم‌های مستعد می‌شود. شلوارهای تنگ باعث افزایش رطوبت در دستگاه تناسلی و در نتیجه افزایش رشد قارچ می‌شوند. مهم‌ترین توصیه ما در این موارد به افرادی كه سابقه این عفونت‌ها را دارند این است كه از لباس‌های زیر نخی و همچنین شلوارهای كاملا آزاد استفاده كنند. توصیه دیگر هم در این زمینه این است كه در مواقعی كه نیازی به پوشیدن این نوع شلوارها نیست (مثلا در منزل) این افراد از شلوارهای راحت‌تر یا دامن استفاده كنند.»

فواید سینوسی شال‌گردن

استفاده از شال‌گردن اگرچه دیگر امروز بیشتر جنبه نمایشی پیدا كرده و نقش چندانی در حفظ افراد از سرما ندارد اما می‌تواند در صورت استفاده درست در جلوگیری از بیماری‌های فصل سرد موثر باشد.

دكتر علیرضا ناطقیان در این خصوص می‌گوید: «شال گردن به شرط استفاده صحیح از آن بسیار مفید خواهد بود. پیچیدن شال‌گردن جلوی صورت به شكلی كه سینوس‌های صورت و بین چشم را از سرما حفظ كند، اهمیت دارد، به‌خصوص در كودكان با وجود اینكه هنوز سینوس‌هاس پیشانی شكل نگرفته است، سینوس‌های صورت و بین چشم آسیب‌پذیر هستند و باید در برابر سرما حفظ شوند.»

البته در استفاده از شال‌گردن باید به این موضوع نیز دقت داشت كه جنس شال با توجه به تماس مداوم آن با دهان و بینی، ممكن است در برخی افراد ایجاد حساسیت كند.

پهلوهایتان را بپوشانید

یكی از اقسام لباس‌های پركاربرد در فصول سرد سال، پلوورهای پشمی است كه خیلی از مردم برای مصون ماندن از سرما از آن استفاده می‌كنند. در چند سال اخیر در كشور ما استفاده از انواع كوتاه‌تر پلوورها به‌خصوص در میان جوانان متداول شده است و شاید این جمله تكراری را از خیلی از بزرگ‌تر‌ها شنیده باشیم كه «برو یه لباس گرم‌تر بپوش كلیه‌هات سرما نخوره»! ولی آیا واقعا پوشیدن پلوورهای كوتاه در سرما می‌تواند باعث آسیب‌دیدن كلیه‌ها شود؟ دكتر آریا جنابی، فوق‌تخصص بیماری‌های كلیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشكی ایران در پاسخ به این پرسش می‌گوید: «محل قرار گرفتن كلیه در بدن انسان به نحوی است كه دمای آن همواره بالا (نزدیك به 37 درجه) است و به همین دلیل سرمای محیط در كوتاه مدت نمی‌تواند به كلیه‌ها آسیب وارد كند. آنچه معمولا افراد از آن به عنوان درد كلیه در نتیجه قرار گرفتن در برابر سرما گلایه دارند، مربوط به درد‌های كمر و عضلات ناحیه زیر شكم و اسپاسم‌های عضلانی در نتیجه قرار گرفتن در برابر سرماست. به این ترتیب حساس بودن افراد روی دردهای كلیوی و تشخیص اشتباه این دردها با آنچه برایشان پیش آمده، افراد را وادار به مراجعه به متخصص، انجام آزمایش‌ها و تصویربرداری‌های مختلف و صرف هزینه‌های بالا می‌كند. البته در برخی افراد كه استعداد اسپاسم عروق كلیه دارند، ممكن است سرما باعث ایجاد اسپاسم، تنگی عروق و در نتیجه ایجاد درد در این ناحیه شود ولی میزان شیوع این مشكل بسیار كمتر است. در كل به نظر می‌رسد افراد برای جلوگیری از این اسپاسم‌ها و تشخیص نادرست و صرف هزینه‌ها بهتر است از لیاس‌هایی استفاده كنند كه ناحیه كمر و پهلوها را نیز بپوشاند.»

خطر بعضی پوتین‌ها برای ستون فقرات

یكی دیگر از پوشش‌های رایج فصل سرما به‌خصوص در میان خانم‌ها پوتین است. پوتین یكی از اقسام پای‌افزارهای قدیمی مورد استفاده بشر بوده است كه استفاده از آن بین زنان و مردان رایج بوده است. تغییرات اجتماعی در زندگی امروزی باعث شده تا در مناطق شهری بیشتر خانم‌ها از این نوع پوشش استفاده كنند. متخصصان نیز استفاده از انواع پوتین‌ها و چكمه‌ها را در فصل زمستان توصیه می‌كنند و اعتقاد دارند كه بلند بودن ساق آنها باعث می‌شود تا آسیب‌های احتمالی فصل زمستان (به‌خصوص پیچ‌خوردگی در اثر لغزش پا) تا حد زیادی كاهش یابد، اما دو نكته نیز در این میان قابل ذكر است. دكتر علیرضا رحیم‌نیا، فوق‌تخصص ارتوپدی اطفال درباره این موضوع می‌گوید: «اگرچه استفاده از كفش‌های با قالب چكمه‌ای باعث حمایت از مچ پا و جلوگیری از آسیب می‌شود اما باید این نكته را نیز در نظر داشت كه توصیه به پوشیدن این قبیل كفش‌ها در مورد انواع بدون پاشنه آن است. وجود پاشنه‌های بیش از 2 یا 3 سانتی‌متری باعث آسیب به ستون‌فقرات و در بروز مواردی التهاب تاندون آشیل می‌شود. در تاندونیت آشیل، تاندون ضخیم و دردناك می‌شود و ممكن است تركیبات كلسیم در آن رسوب كند و نیاز به درمان طبی و حتی جراحی داشته باشد. نكته دیگری كه استفاده‌كنندگان از این نوع كفش‌ها باید مد نظر داشته باشند این است كه این كفش‌ها معمولا با پنجه‌های باریك طراحی می‌شوند و شیب موجود به خاطر وجود پاشنه بلند در كفش ممكن است باعث ایجاد فشار بیشتر به انگشتان و ایجاد عارضه‌ هالوكس والگوس شود. به همین دلیل لازم است كه خریداران این نوع كفش‌ها هنگام انتخاب، به این مورد نیز توجه كافی داشته باشند.»

سر خودتان کلاه بگذارید!

هنوز بسیاری از مردم از قدیم بر این باورند كه گذاشتن كلاه بر سر در فصل زمستان می‌تواند عاملی برای ریزش موی سر در افراد باشد. به همین دلیل افراد زیادی از این كار خودداری می‌كنند و سعی می‌كنند حتی‌المقدور و حتی در سرمای شدید از كلاه‌های پشمی استفاده نكنند.

دكتر منصور نصیری كاشانی، متخصص پوست و عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران دراین‌باره می‌گوید: «این موضوع صرفا یك باور قدیمی است و مبنای علمی ندارد. كلاه‌ها و شال‌های پشمی‌ای كه در این فصل استفاده می‌شوند نه‌تنها عارضه‌ای ندارند كه می‌توانند فرد را در برابر سرما محافظت كنند. البته نكته‌ای كه دراین‌باره اهمیت دارد رعایت بهداشت در مورد كلاه است. اطمینان از تمیز بودن كلاه، شستشوی به موقع آن و قرار دادن آن در محل بدون امكان آلودگی در حفظ سلامت فرد مفید خواهد بود. ضمن اینكه افراد باید متوجه باشند كه كلاه یك وسیله شخصی است و هر فرد باید یك كلاه مجزا برای خود داشته باشد.» موضوع دیگری كه در مورد استفاده از كلاه وجود دارد، مدل آن است. بسیاری از كلاه‌هایی كه در فصل زمستان مورد استفاده قرار می‌گیرند، هیچ اثر مثبتی برای فرد ندارد و فقط جنبه نمایشی دارند. دكتر علیرضا ناطقیان، متخصص بیماری‌های عفونی اطفال در این مورد می‌گوید: «حفظ سینوس‌ها در برابر سرما بسیار مهم است و این اهمیت برای افرادی كه سابقه سینوزیت دارند دوچندان می‌شود. به همین دلیل بهترین نوع كلاه توصیه‌شده در این فصل، كلاه‌هایی است كه روی صورت و بینی را هم می‌پوشاند و هنگام استفاده، فقط چشم فرد از پشت آن پیداست. بعد از این نوع كلاه‌ها، استفاده از كلاه‌های پشمی‌ای كه تا روی پیشانی را پوشش می‌دهند، ارجحیت دارند. طبیعتا هرچه این پوشش بهتر و بیشتر باشد، امكان بروز عفونت سینوس‌ها كاهش می‌یابد و كلاه، كلاه مفید‌تری خواهد بود.»

نفع عینک آفتابى

استفاده از عینک‌هاى آفتابى نیز در روزهاى زمستانی اهمیت ویژه‌اى دارد زیرا در فصل زمستان به دلیل خیس یا برفى بودن سطح زمین، میزان انعکاس پرتوهای خورشید از سطح آن بیشتر خواهد بود و این مساله باعث آسیب به چشم، به‌خصوص در افرادی که براى مدت طولانى در محیط‌های باز حضور دارند (مانند رانندگان جاده‌اى) خواهد شد.

نکته مهم دیگری که درباره عینک‌هاى آفتابی وجود دارد، این است که افراد همواره باید از عینک‌هاى استاندارد استفاده و از خرید این محصول از دستفروش و فروشگاه‌های غیرتخصصى خودداری کنند.

عینک‌هاى غیراستاندارد علاوه بر اینکه محافظت مطلوبی از چشم ندارند، ممکن است باعث بروز آسیب‌های جدی به چشم شوند.

ضرورت ضدآفتاب

بسیاری از مردم بر این باورند که استفاده از کرم‌های ضدآفتاب مخصوص فصل تابستان است و در فصل زمستان قدرت اشعه‌های مضر خورشید به حدی نیست که نیازی به این محافظت‌کننده‌ وجود داشته باشد. عده‌ای حتی برای این استدلال خود توجیه علمی دارند و معتقدند در فصل‌های سرد سال، به دلیل تغییر زاویه تابش نور خورشید، حجم اشعه‌های مضر بر واحد سطح کمتر می‌شود پس استفاده از کرم‌های ضدآفتاب ضرری ندارد اما حقیقت این است که کشور ما در منطقه جغرافیایی‌ای قرار دارد که تغییر زاویه تابش خورشید در فصول سرد و گرم چندان زیاد نیست و استفاده از کرم‌های ضدآفتاب در فصل زمستان هم ضروری است.

باور دیگری که در مورد کرم‌های ضدآفتاب وجود دارد این است که استفاده از این محصولات در روزهای ابری ضرورت ندارد که این باور هم نادرست است زیرا لایه‌های نازک ابر نمی‌توانند جلوی تابش اشعه‌های نامرئی خورشید را بگیرند و همچنان خطر آسیب به پوست وجود خواهد داشت. پس در هوای ابری و فصول سرد نیز باید از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کرد. البته در مواقعی در روز که هوا کاملا ابری و تاریک است، زدن کرم‌ ضدآفتاب ضروری نیست.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.