داروخانه‌های طب سنتی و گیاهی نیز به زودی تأسیس می‌شوند

داروخانه‌های طب سنتی و گیاهی نیز به زودی تأسیس می‌شوند

رئیس اداره گیاهان دارویی وزارت بهداشت گفت: عطاریها زیر نظر وزارت بهداشت نیستند و داروهای مجاز و مورد تأیید وزارت بهداشت فقط در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند. ضمن اینکه داروخانه‌های طب سنتی و گیاهی نیز به زودی تأسیس می‌شوند.


به گزارش  فارس، امیرحسین جمشیدی در نشست خبری اولین همایش طلای سبز(گیاهان دارویی) در سازمان غذا و دارو گفت: تمام داروهایی که از وزارت بهداشت مجوز می‌گیرند اعم از داروهای با منشاء گیاهی و با منشاء غیر گیاهی تمام مراحل آزمایشگاهی و تأیید اثربخشی و عوارض جانبی محدود و فقدان آلودگی‌های میکروبی را طی می‌کنند و از این نظر فرقی ندارند.

وی افزود:‌ با این حال در مورد عوارض داروها چه داروهای گیاهی و چه غیر گیاهی همیشه امکان خطا وجود دارد به همین علت سیستم گزارش دهی عوارض جانبی(ADR) برای همه داروها وجود دارد و در عین حال اقدامات نطارتی با نمونه گیری در بازار( PMS) برای همه انواع داروها انجام می‌شود و در صورتی که به عوارض خطرناک برسیم، داروی مورد نظر از بازار جمع آوری می‌شود.

جمشیدی افزود: در مورد مصرف داروهای غیر مجاز مسئله مهم آگاهی و برخورد آگاهانه خود مردم است که اهمیت دارد و مردم بدانند که تنها مراکز مجاز ارائه کننده داروهای مورد تأیید وزارت بهداشت، داروخانه ها هستند و هر دارویی که خارج از این سیستم عرضه شود احتمال، تقلبی بودن، غیر مجاز بودن و داشتن عوارض خطرناک یا بی اثری در آن وجود دارد.

وی گفت:‌ در مورد عطاریها نیز باید توجه داشت که این مراکز زیر نظر شواری اصناف هستند و زیر نظر وزارت بهداشت نیستند به همین علت وزارت بهداشت هیچ نظارت مستقیمی روی این مراکز ندارد و متأسفانه در برخی از این مراکز دخالت در امور پزشکی و تجویز غیرمجاز دارو صورت می‌گیرد.

رئیس اداره نظارت بر داروهای گیاهی سازمان غذا و دارو ادامه داد: هنوز تعداد زیادی از مردم فرق گیاهان دارویی و فله و داروهای گیاهی مجاز را نمی‌دانند و به همین علت عطاری‌ها و برخی مراکز غیر مجاز از این مسئله سوء استفاده می کنند به همین علت به زودی مراکز و داروخانه‌های طب سنتی و گیاهی با مجوز وزارت بهداشت تأسیس می‌شوند تا مردم از سردرگمی در این زمینه نجات پیدا کنند.
 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.