اجرای برنامه سلامت گوش و شنوایی در ۱۳ استان کشور/ شیوع ۲برابری ناشنوایی در سنین پیش‌دبستانی

سلامانه : رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت، از آغاز برنامه سلامت گوش و شنوایی در گروه سنی پیش دبستانی و سالمندی در ۱۳ استان به صورت پایلوت خبر داد.

 به گزارش فارس، سعید محمودیان در حاشیه نشست کمیته ملی کشوری برنامه سلامت گوش و شنوایی یکی از برنامه های مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت را برنامه سلامت گوش و شنوایی کشور بیان کرد و گفت: با توجه به احتمال شیوع کم شنوایی و اختلالات گوش در همه سنین، رویکرد و هدف از اجرای این برنامه پیشگیری در بیماری های گوش و شنوایی، شناسایی اولیه بیماران گوش و کم شنوایی و برنامه های خود مراقبتی و مداخلات درمانی مناسب مانند استفاده از تقویت کننده های شنوایی است. 

وی همچنین ضمن اشاره به بحث پیشگیری در بیماری های گوش و ناشنوایی، سطح اول پیشگیری را از بین بردن عامل خطر بیان کرد و گفت: بالابردن سطح ایمنی و جلوگیری از ابتلا به بیماری از طریق آموزش، شناسایی به موقع افراد بیمار، تشخیص نوع بیماری و مداخلات به موقع درمانی سطوح بعدی پیشگیری هستند.

به گفته رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی میزان کم شنوایی ناتوان کننده در سنین بالای 65 سال نسبت به سایر گروه های سنی 2 برابر بیشتر است.

محمودیان ضمن اشاره به آمارهای سازمان جهانی بهداشت مبنی بر این که تا سال 2020 میزان ناشنوایان در دنیا افزایش می یابد، افزود: در کشور شیوع ناشنوایی در هر هزار تولد در زمان نوزادی 4.7 درصد است و از زمان نوزادی تا سالمندی شیوع ناشنوایی در کل جمعیت کشور یعنی از نوزادی تا سالمندی 3 تا 5 درصد است.

وی افزود: البته این آمار در سنین پیش دبستانی و مدرسه 2 برابر شده و به 10 درصد میرسد.

رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی در ادامه، با بیان این که ریاست کمیته ملی کشوری برنامه سلامت گوش و شنوایی بر عهده دکتر محمد فراهانی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ از اساتید مطرح گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن کشور و با تولیت وزارت بهداشت می باشد، گفت: برنامه سلامت گوش و شنوایی براساس استاندارد های سازمان جهانی بهداشت در حال تدوین و تنظیم است.

محمودیان غربالگری سلامت گوش و شنوایی نوزادان و سالمندان را یکی از  5 محور ارتقاء سطح سواد سلامت گوش و شنوایی عنوان کرد و افزود: ثبت دیده بانی اختلالات گوش و شنوایی در کشور و مداخلات به موقع در آلودگی های صوتی محیط های کاری، صنعتی، نظامی و تفریحی از اقدامات دیگر ارتقاء سطح سواد سلامت گوش و شنوایی است، که به عنوان اولویت های سلامت گوش در کشور در نظر گرفته شده است.

غربالگری سلامت گوش و شنوایی  65 درصد نوزادان

محمودیان در ادامه، با اشاره به غربالگری سلامت گوش و شنوایی نوزادان توسط اداره سلامت گوش وزارت بهداشت همگام با سازمان بهزیستی، گفت:در حال حاضر حدود 64 درصد نوزادان در سطح کشور غربالگری شده که در صورت نیاز به مراکز درمانی ارجاع داده شده اند.

به گفته وی، سالانه حدود 3 تا 5 درصد نوزادان با اختلالات شنوایی متولد می شوند که در سال گذشته بیش از 900 هزار نوزاد تحت غربالگری سلامت گوش و شنوایی قرار گرفته و حدود 2500 نوزاد به مراکز درمانی جهت درمان ارجاع داده شدند.

 رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی همچنین از آغاز برنامه سلامت گوش و شنوایی در گروه سنی پیش دبستانی و سالمندی در 13 استان به صورت پایلوت خبر داد.

وی همچنین، از برگزاری دومین نشست کمیته برنامه سلامت گوش و شنوایی طی دو ماه آینده خبر داد و گفت: در این نشست ضمن آنالیز موقعیتی و وضعیتی از سلامت گوش و شنوایی در کشور در خصوص پیشنهاد های ارائه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت و سازمان های مرتبط دیگر با سلامت با هدف دستیابی به بهترین پروتکل در این زمینه بحث و تبادل نظر خواهد شد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.