دکتر عبدالمجید چراغعلی در گفتگو با سلامانه:

خواب‏آورها خطرناکند ولی سرطان‏زا نیستند!

خواب‏آورها خطرناکند ولی سرطان‏زا نیستند!

سلامانه :استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با اشاره به این که داروهای خواب آور یا آرام بخش به اشکال گوناگونی در بازار به فروش می‏رسند، می‏گوید:«تجویز این داروها عمدتا برای بیمارانی است که دچار اختلالات اعصاب و روان مثل افسردگی یا دچار بی‏خوابی‏های مفرط و اعتیاد هستند. این داروها از خانواده بنزودیازپین‏ها و باربیتورات‏ها بوده و با نام‏های گوناگون مثل دیازپام، اگزازپام، لورازپام، فنوباربیتال و ....به فروش می‏رسند. »


دکتر عبدالمجید چراغعلی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، اظهار می‌کند:« مطالعات نشان می‏دهد در صورت مصرف نابجا و طولانی‏مدت، بیمار دچار وابستگی شده و هنگام قطع ناگهانی عوارض آشکار می‏شود. به طوری که اگر بیمار به یکباره دارو را قطع کند، ممکن است دچار عوارضی مثل اختلال در علائم حیاتی، تهوع و استفراغ و... شود.»


وی می‏افزاید:« داروهای خوآب‏آور روی سیستم اعصاب مرکزی تاثیر می‏گذارد و ادامه مصرف سرخود و بی‏رویه بدون نظر پزشک معالج بسیار خطرناک است.»


به گفته این داروساز البته بالا بردن دوز مصرفی نیز باعث مسمومیت در فرد و حتی منجر به مرگ او هم خواهد شد.


وی تاکید می‏کند:« به طور کلی همه داروهای خواب آور، آرامبخش یا ضد اضطراب باید توسط پزشک و با توجه به شرایط بیمار داده شود. به طوری که در افرادی مانند کودکان که از نظر جسمانی ضعیف‏اند، با دوز بسیار پایین و کاملا با احتیاط تجویز می‏شود. این داروها همانطور که در بالا به آن اشاره شده، عوارض متعددی دارند ولی تا کنون هیچ ارتباطی را بین مصرف داروهای خواب‏آور و ابتلا به سرطان اثبات نکرده‏اند و محققان، تحقیقات خاصی نیز در این رابطه ارائه نداده‏اند.»

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.