۲۷درصدازخانواده ها به دلیل مشکلات مالی درمان فرزندخود رادنبال نمی کنند

سلامانه :معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: نتایج یک تحقیق که بر روی 1000 کودک و خانواده های آنان در تهران انجام شده ، نشان می دهد که 27 درصد خانواده ها به دلیل مشکلات مالی درمان فرزند خود را دنبال نمی کنند و این مساله گاهی منجر به مرگ آنها شده است .

به گزارش ایرنا، علی اکبر سیاری روز چهارشنبه در نهمین کنگره اورژانس و بیماری های شایع طب کودکان در بیمارستان کودکان مفید گفت: 75 درصد سلامت کودکان و کل افراد جامعه در گرو تامین مسایل اقتصادی و اجتماعی است بنابراین باید برای رفع این مشکلات راهکار اندیشیده و راه حل های مناسب ارایه شود. 

وی همچنین علت فوت 5/16 درصد کودکان را عدم ویزیت فوری و یا حضور پزشک در بیمارستان های آموزشی عنوان کرد و افزود: این امر به سوء مدیریت بیمارستان مرتبط می شود. 

سیاری اظهار داشت: بدترین حادثه در هر جامعه و خانواده ای مرگ عزیزان و به وی‍ژه فرزندان است. از 133 میلیون کودک در دنیا سالانه 10 میلیون کودک فوت می کنند. 

وی همچنین از وجود بیماری ایدز در میان کودکان خیابانی ابراز نگرانی کرد و گفت : نتایج تحقیقات اخیر نشان می دهد که باید به این کودکان و راه های جلوگیری از انتقال این بیماری در جامعه توجه ویژه شود. 

معاون بهداشتی وزارت بهداشت ادامه داد: در دهه 60 در ایران سالانه 34 هزار کودک تنها بر اثر بیماری اسهال جان خود را از دست می دادند این درحالی است که این آمار با پیشرفته های صورت گرفته ، در سال 1391 به 150 نفر در سال رسیده است. 

وی گفت: به رغم تمام دستاوردهای بزرگ پزشکی که در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی حاصل شده است ولی باید گفت در عرصه هایی مانند جلوگیری از مرگ و میر ناشی از ناهنجاری های مادرزادی ، کروموزمی و حوادث و سوانح به خوبی عمل نکرده ایم به گونه ای که 48 درصد مرگ و میر سالیانه کودکان مربوط به حوادث ، سوانح و تصادفات است . 

سیاری گفت: همچنین 50 درصد این موارد به حوادث خانگی و عدم توجه کافی والدین به خطرات تهدیدکننده کودکان در منازل مربوط می شود.

 

** تخصص اطفال رشته عشق است 

سیاری اظهار داشت: تخصص اطفال رشته عشق است و وقتی لبخندی بر صورت مادری که چشمش گریان است، ظاهر می شود، بالاترین درآمد برای متخصص اطفال محسوب می شود.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت گفت: متاسفانه در دانشگاه های ما به مباحث مرتبط با تکامل کودکان به خوبی پرداخته نمی شود.این درحالی است که 60 درصد رشد مغزی کودک در سال اول زندگی، 70 تا 80 درصد تا سن 3 سالگی و 90 درصد تا سن 8 سالگی صورت می گیرد. 

وی گفت: مردم از پزشکان وجدان کاری، گوش شنوا، برخورد منطقی، همدلی و همراهی انتظار دارند و نمی خواهند که پزشکشان مغرور، متکبر و خودخواه باشد.

نهمین کنگره اورژانس و بیماری های شایع طب کودکان امروز - چهارشنبه-با حضور 500 نفر از پزشکان عمومی، متخصصان و فوق تخصص های بیماری های کودکان و پیراپزشکان در بیمارستان کودکان مفید آغاز به کار کرد. 

این کنگره تا 29 آذرماه ادامه دارد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.