انتقاد شدید از وقت کشی در رفع تحریمهای دارویی ایران

انتقاد شدید از وقت کشی در رفع تحریمهای دارویی ایران

به گزارش خبرگزاری مهر، چهل و پنج روز پس از آنکه دکتر سید شهاب الدین صدر رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با ارسال نامه ای به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد ضمن تاکید بر حق استفاده جمهوری اسلامی ایران از انرژی صلح آمیز هسته ای از سکوت این سازمان نسبت به تحریم دارویی و پزشکی ایران از سوی کشورهای غربی و اروپایی با محوریت آمریکا، انتقاد کرده بود، پاسخی از سازمان ملل متحد در این خصوص اعلام شد که در آن از سازمان نظام پزشکی خواسته شده بود جزییات اثرات تحریم ها بر سلامت مردم ایران به سازمان ملل متحد اعلام شود.

این موضع سازمان ملل متحد، بار دیگر توسط دکتر الدین صدر در قالب نامه ای رسمی مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

متن پاسخ دکتر صدر به نامه سازمان ملل متحد بشرح ذیل است:

جناب آقای بان کی مون، دبیرکل محترم سازمان ملل متحد

«بیش از هر چیز از پاسخی که به نامی نخست اینجانب در خصوص محکوم نمودن تحریم‌های گستردی دارویی غرب علیه مردم شریف ایران دادید سپاسگزاری می نمایم ولو آنکه پاسخ آن نامه پس از گذشت حدود یک ماه و با ادبیاتی غیرمنطقی به دست اینجانب رسید.

در نامه اول از جنابعالی درخواست شده بود تا در اسرع وقت از ابزارهای قانونی و دیپلماتیک سازمان ملل متحد استفاده نموده و از تحریم های غیرانسانی و غیر بشردوستانی کشورهای غربی و آمریکا بر علیه مردم ایران در خصوص تحریم های دارویی و تجهیزات پزشکی جلوگیری نمایید.

اما متأسفانه نه تنها این اتفاق رخ نداد، که جنابعالی در پاسخ به نامه اول با رویکردی غیرمسوولانه، درخواست ارسال شواهد و مدارک بیشتر در این زمینه را نموده‌اید که به عقیدی بسیاری از صاحب‌نظران این رویه نه تنها دردی را درمان نمی کند که منجر به فوت وقت در اقدامی ضرب العجل در جهت حل این بحران خواهد بود.

جناب آقای بان کی مون

جهت استحضار شما و آن سازمان محترم عرض می‌نمایم که بخش عمده ای از مواد اولیه داروهای مورد نیاز بسیاری از کشورهای دنیا من جمله ایران، از تعداد معدودی کشورهای تولید کنندی این مواد تأمین می شود. تحریم های یکجانبه غرب در خصوص مواد اولیه دارویی، شرکت های تولید دارو را با مشکلات جدی روبرو کرده است. که مطمئناً این مسأله آثار جبران ناپذیری را در سلامت و بهداشت مردم ایران خواهد گذاشت.

از سوی دیگر اقدام غیرانسانی این کشورها در تحریم اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی، مردم و خصوصاً زنان و کودکان ایران را با مشکلات جدی در خصوص تأمین داروهایی مواجه ساخته است که در داخل کشور تولید نمی‌شود و از خارج از ایران به داخل وارد می‌شود. به راستی چه کسی پاسخگوی ظلمی است که به مردان، زنان و کودکان این ملت روا می‌شود. مگر به غیر از این است که اساس شکل‌گیری سازمان ملل متحد، دفاع از حقوق مردان و زنان و کودکان در سراسر جهان بوده و دفاع از حقوق بشر، امنیت و عدالت خمیرمایه شکل گیری آن سازمان می باشد؟! آیا اهداف آرمانی که شما مرتباً در سخنرانی های خود از آن دم می زنید تنها در حد یک شعار عوام پسندانه است و یا حقیقتاً به آن ایمان دارید؟! اگر ایمان دارید آیا مردم ایران و سایر کشورهای جهان سوم را تافته‌ای جدا بافته از سایر مردمان دنیا می‌دانید و یا به حقوق آنها همچون مردم سایر کشورها احترام می‌گذارید؟!

جناب آقای کی مون

یقین بدانید که اینگونه تحریم ها ذره‌ای مردم ایران را از آرمان‌ها و اهداف والای خود دلسرد نخواهد کرد، بلکه آنها را در ارادی خود مصمم‌تر خواهد نمود. اما تا به حال اندیشیده‌اید که تاریخ در خصوص عملکرد غیرانسانی کشورهای غربی و حمایت و بی‌تفاوتی محافل و سازمان‌های بین‌المللی چه خواهد نوشت؟!

آیا زندگی حق یک انسان نیست که به این راحتی با آن بازی می شود و به سخره گرفته می شود؟!

آیا انسانیت حکم می کند که مردم یک کشور و بیماران و زنان و کودکان دغدغه تأمین دارو، سلامت و حیات خود را داشته باشند؟ و آیا آنقدر برخی داروها کمیاب و گران شود که از عهدی تأمین آن برنیایند؟!

آقای بان کی مون

سازمان ملل متحد، سازمان عریض و طویل و دارای ساختاری گسترده در زمینه‌های مختلف می‌باشد که یکی از مهمترین وظایف آن جمع‌آوری آمار و ارقام و اطلاعات از کشورها در زمینه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می‌باشد که این اطلاعات را مبنایی برای برنامه‌ها و تصمیمات آتی خود قرار می‌دهد حال در این مقطع حساس که نیاز مبرمی به ورود زودهنگام سازمان ملل در این زمینه و جلوگیری از اقدام غیراخلاقی تحریم دارویی علیه ایران می‌باشد، شما وضعیت نابسامان دارویی کشور را نادیده گرفته و بدنبال مدارک و شواهد برای اثبات مسئله‌ای هستید که بر همگان واضح و مبرهن است؟!

دبیرکل محترم سازمان ملل

اکنون، زمان وقت کشی و نامه نگاری‌های بی‌حاصل و بی‌نتیجه نیست. اکنون باید اقدامی مسئولانه، متعهدانه و انسانی در اسرع وقت صورت پذیرد. آنچه مایه شگفتی است سکوت غیرموجه سازمان ملل، و سایر نهادها و سازمانهای ذی‌ربط است.

از جنابعالی درخواست می شود با پیگیری و طرح جدی این موضوع در آن سازمان محترم، اقدامی عاجل در جهت رفع این بحران صورت پذیرد. این اقدام غیرانسانی کشورهای غربی که خیانتی به تاریخ و انسانیت است را با قاطعیت محکوم نمایید و مانع از ادامه‌ این وضع در خصوص تحریمهای دارویی و تجهیزات پزشکی شوید و همچنین خواستار پرهیز از هرگونه نگاه سیاسی و برخاسته از منافع سیاسی و اقتصادی به سلامت و بهداشت مردم جهان و به ویژه زنان، کودکان و سالمندان در این برهی زمانی هستیم».

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.