خشونت والدین موجب اختلال در یادگیری زبان کودکان می شود

سلامانه : زبان شناس بالینی واستاد گروه گفتاردرمانی دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی گفت: رفتارهمراه با خشونت والدین و همچنین خشونت های اجتماعی موجب اختلال در یادگیری زبان مادری در کودکان می شود.

 

دکتر رضا نیلی پور روزجمعه در حاشیه دومین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی در گفت وگو با ایرنا افزود: هنگامی که کودک در حال رشد دارای مشکلات یادگیری زبان مادری باشد به اختلالات رفتاری نیز دچار می شود.

 

نیلی پوردر ادامه به علل دیگر اختلال یادگیری زبان در کودکان اشاره کرد و اظهارداشت : علل مادرزادی ، ژنتیکی و حتی آموزشی در محیط مدرسه نیز ممکن است کودک را در یادگیری زبان مادری و در نتیجه در نحوه رفتار و شناخت دچار اختلال کند.

 

وی با بیان این که زبان ، منشا شناخت فردی و اجتماعی و ارتباط مناسب با محیط است به والدین تاکید کرد با کودکان خود با مهربانی رفتار کرده و در صورت مشکل ارتباطی و زبانی برای توانبخشی و درمان مناسبت کودکان اقدام کنند.

 

این متخصص عصب شناسی زبان همچنین در ادامه گفت: کودکان اوتیسم ، عقب مانده ذهنی ، نارسا خوان( در خواندن ونوشتن دچار مشکل است) و فلج مغزی هم از جمله کودکان دارای اختلال زبان و رفتار هستند که منشا این اختلال در آنها مغزی است.

استاد گروه گفتار درمانی دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی همچنین به گروهی ازبزرگسالان نیز اشاره کرد و افزود: این افراد نیز تحت شرایطی دچار مشکل زبانی – ارتباطی با منشاء مغزی می شوند.

نیلی پور افزود: مبتلایان به سکته مغزی، پارکینسون، آلزایمر، اسکیزوفرنی ، بیماران تومور مغزی و کسانی که ضربه مغزی می شوند هم دچار مشکل شناخت ، برقراری ارتباط و همچنین مشکل زبانی هستند که به توانبخشی و ارزیابی های زبانی نیاز دارند.

دومین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی روز 27 آذرماه جاری در مرکز بین المللی همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز به کار کرد و امروز خاتمه می یابد.

هدف از برگزاری این کنگره تبادل نظر و یکپارچه سازی علوم اعصاب بالینی و پایه در جهت فهم بهتر سیستم عصبی و کاربرد آن عنوان شده است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.