عوارض جانبی دارو، عامل حدود ۱۰ درصد مراجعات بیمارستانی

سلامانه : رییس مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروها گفت: یافته های چند تحقیق از تعدادی بیمارستان بزرگ تهران نشان می دهد که هشت تا 10 درصد مراجعات به این بیمارستان ها، به علت عوارض جانبی داروها صورت می گیرد.

 

دکتر «خیرالله غلامی» عصر جمعه در سمینار مطالعات بالینی و ایمنی دارو در دانشگاه علوم پزشکی تهران، با تاکید بر اینکه هر دارویی حتی مطمئن ترین دارو از معتبرترین شرکت های داروسازی دنیا، عوارض جانبی دارد، افزود: متاسفانه بسیاری از پزشکان و داروسازان این موضوع را به مصرف کنندگان گوشزد نمی کنند.

 

وی با بیان اینکه روزانه میلیون ها دوز دارو فقط در تهران به مصرف می رسد، ادامه داد: اگر درصد بسیار کمی از مصرف کنندگان دارو نیز دچار عوارض جانبی شوند، باز هم تعداد قابل توجهی از مصرف کنندگان را شامل می شود که با عوارض خطرناک ناخواسته داروها مواجه خواهند بود.

 

غلامی که در جمع پزشکان، متخصصان و داروسازان سخن می گفت به بیان نمونه هایی از عوارض ناخواسته دارویی گزارش شده در کشور پرداخت.

 

رییس مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروها به عنوان نمونه به بروز 176 مورد فلج پا در اثر تزریق دیکلوفناک در چند سال گذشته که در کشور گزارش شده، اشاره کرد و افزود: با بررسی های بیشتر مشخص شد حداقل 20 مورد از چنین عوارضی قبلا در کشورهای دیگر بروز داشته اما متاسفانه شرکت تولیدکننده از اعلام آن خودداری کرده بود.

 

غلامی در عین حال افزود: اینکه چرا آمار بروز عوارض جانبی این دارو در کشور ما تا این حد بالا بوده را باید در میزان بسیار بالای مصرف این دارو جست وجو کرد.

 

رییس داروخانه های 13 آبان خاطرنشان کرد: براساس آمارهای موجود در سال 1381 حدود 154 میلیون عدد دیکلوفناک تزریقی در کشور مصرف شده که بیش از 15 برابر کل مصرف این دارو در سه کشور پرجمعیت انگلستان، فرانسه و آلمان بوده است و در واقع سرانه مصرف این دارو در ایران 45 برابر این کشورهای اروپایی بر آورد شده است.

 

غلامی ادامه داد: این موضوع باعث شد تا عوارض بسیار نادر این دارو بوضوح در کشور بروز کند و در نهایت عرضه دیکلوفناک به بیمارستان ها محدود شد.

 

** رونمایی از یک دستاورد دارویی به معنی تایید مصرف آن نیست

رییس کمیته ملی مطالعات بالینی سازمان غذا و دارو نیز در حاشیه این سمینار در جمع خبرنگاران گفت: الزاما رونمایی از یک دارو یا نوآوری، به معنای تایید مصرف آن نیست و این قبیل داروها هم مانند سایر داروهای تولیدی یا وارداتی تحت بررسی های دقیق قرار می گیرند.

 

دکتر «علیرضا حسینی» افزود: رونمایی داروها صرفا ارایه دستاوردهای تحقیقاتی و نوآوری های متخصصان کشور است که امیدواریم روز به روز شاهد تقویت این جریان باشیم.

 

وی همچنین افزود: رونمایی از موفقیت ها و نوآوری ها، منافاتی با مسوولیت های سازمان غذا و دارو در زمینه کنترل کیفیت و اثربخشی داروها ندارد و هر دو اقدام، ضروری و کمک به ارتقای نظام سلامت و دارو و درمان کشور است.

 

وی در پاسخ به این سووال مبنی بر اینکه بحث اثربخشی بیشتر برخی اقلام دارویی خارجی در مقابل نمونه های داخلی آنها که در سطح جامعه مطرح است، تا چه حد صحت دارد؟ گفت: بخشی از ذهنیتی که در این زمینه وجود دارد، ناشی از مشکلات فرهنگی و تلقی های غلط برخی افراد است.

حسینی ادامه داد: به هرحال به علت تحریم ها، مشکلاتی در تامین مواد اولیه از منابع اروپایی وجود دارد که باعث می شود تولیدکنندگان داخلی دارو ناچار به تهیه مواد اولیه دارویی از منابع دیگر با مرغوبیت کمتر باشند که طبعا در کیفیت دارو تاثیر دارد. 

 

وی افزود: آنچه با اطمینان می توان گفت این است که داروهای تایید شده، حداقل استانداردهای یک داروی موثر را احراز کرده اند.

 

حسینی همچنین گفت: شرکت های داروسازی فراوانی در کشور فعالیت دارند که استاندارد هایی فراتر از استانداردهای الزامی وزارت بهداشت را رعایت می کنند و سازندگان دیگر را هم تشویق می کنیم که به این سمت حرکت کنند.

سمینار یک روزه مطالعات بالینی و ایمنی دارو با هدف ارتقای دانش و تبادل تجارب متخصصان در این حوزه در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.