تـأثـیـر الـکـل بـر رانـنـدگـی

سلامانه :الکل در تمام کشورها در ایجاد بیماری‌های اجتماعی نقش عمده‌ای ایفا می‌کنند. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که توسط الکل ایجاد می‌شود تصادف‌های رانندگی است...

هفته نامه سلامت نوشت:

 در قانونی که در سال 1872 در انگلستان تصویب شد؛ افرادی که وسیله نقلیه دارای موتور بخار را در حال مستی هدایت می‌كنند مشمول جریمه زندان می‌شوند. استفاده از مشروبات الکلی می‌تواند روی راننده?ها اثر بگذارد، حتی یکی، دو ساعت بعد از آن. بدین علت است که بدن می‌تواند مواد الکلی را تا حد معین و ثابتی جذب کند و بسوزاند. مصرف مشروبات الكلی علاوه برآنكه باعث کمبود هماهنگی اندام‌های فکری، تصمیم‌گیری و خواب آلودگی می‌شود، روی نحوه رانندگی تاثیر فراوانی دارد، یعنی توجه راننده از محیط اطراف به قسمت درونی وسیله نقلیه معطوف می‌شود در نتیجه مانع بررسی دقیق راننده از مسیر مقابل او می‌شود و نمی‌تواند به‌درستی رویداد‌های چند لحظه بعد را پیش‌بینی كند.

الکل و میزان خطر تصادف

مصرف الكل در رفتار راننده تاثیر عمده‌ای دارد از جمله کاهش خودداری از بروز احساسات و احتیاط فرد و افزایش حس تهاجم و خطرپذیری. درحالی که چنین تغییراتی در رفتار دارای تاثیرات موثری در ایمنی ترافیک خواهد بود و تنها به این دلیل موارد فوت را افزایش می‌دهد. از افزایش نقش الکل در افزایش شدت تصادف چنین بر می‌آید که تاثیر اصلی الکل این است که رفتار راننده را در مورد خطرپذیری بیشتر و انتخاب سرعت‌های بالاتر، تغییر می‌دهد. اگر تنها اثر آن نقص در کارآیی راننده بود که منجر به خطای وی می‌شود، آنگاه ممکن بود افزایش مشابه میزان خطر تصادف در تمام شدت‌ها مشاهده شود. چنین به نظر می‌رسد که رانندگان در حال مستی کارهایی را انجام می‌دهند که هنگام هوشیاری انجام نمی‌دهند و به ندرت پیش می‌آید کارهایی را که در زمان هوشیاری با مهارت انجام می‌دهند در حال مستی ضعیف‌تر انجام دهند.

 

30 درصد تصادفات با رانندگان مست منجر به فوت می‌شود

الکل با توجه به سرعت بسیار کمی که از بدن دفع می‌شود (1/0 گرم بر لیتر در هر ساعت) حتی محتاط‌ترین رانندگان را هم می‌تواند غافلگیر کند. الکل از دشمنان شماره یک ایمنی در رانندگی است و اثرات کم آن نیز خطر تصادف را افزایش می‌دهد. مقدار الکل در خون، اگر بین 3/0 تا نیم گرم بر لیتر باشد توهم آغاز می‌شود و راننده اقدام به حرکت‌های خطرآفرین می‌کند و همچنین برآورد درستی از فاصله‌ها ندارد. تا 8/0 گرم واکنش‌ها کند می‌شود و بیش از آن فرایند تصمیم‌گیری و تطبیق با وضعیت ترافیکی را دچار مشکل می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد خطر تصادف مرگبار با وجود نیم گرم بر لیتر الکل در جریان خون 2 برابر افزایش پیدا می‌كند و میزان 8/0 این خطر را 10 برابر می‌كند و رسیدن میزان الکل به 2/1 گرم بر لیتر این خطر را تا 35 برابر افزایش می‌دهد. بدن یک فرد سالم در هر ساعت 1/0تا 15/0گرم بر لیتر در خون الکل دفع می‌كند و هیچ عاملی نمی‌تواند باعث تسریع این فرایند شود. لازم به توضیح است نوشیدنی‌های الکلی در کشور حرام و غیرقانونی است و در قانون جدید جرایم رانندگی جریمه تا 200 هزار تومان و کسر امتیاز از گواهینامه پیش‌بینی شده است.

صدمه‌های زیادی که الکل در ترافیک به‌وجود آورده در تاریخ باعث اقدام‌های پیشگیرانه زیادی شده است. اگرچه پیشرفت‌های بسیاری انجام شده اما باز هم الکل یکی از عوامل عمده در فوت‌های ترافیکی در تمام جوامعی است که الکل در آنها مصرف می‌شود. در ابتدا اقدام‌های پیشگیرانه منحصرا بر استفاده از قوانین کیفری برای تنبیه متخلفان متمرکز شده بود. ولی بعدها حمایت سازمان?های غیردولتی تاثیر فراوانی در مهار رانندگان الکلی داشت.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.