۱۰ راه پیشگیری از فساد مواد غذایی

سلامانه :نگهداری از مواد غذایی در طول تابستان به مراتب سخت‌تر از زمستان است.

 هفته نامه سلامت نوشت:وقتی دمای هوا از 30درجه سانتی‌گراد بیشتر می‌شود، امکان فساد موادغذایی بالاتر می‌رود. پس لازم است توجه بیشتری به شرایط نگهداری مواد غذایی داشته باشیم تا نه تنها از طعم و مزه خوب آنها بلکه از ارزش تغذیه‌ای‌شان هم کاملا بهره‌مند شویم.

برخی موادغذایی در برابر گرمای هوا آسیب‌پذیرترند؛ مثل گوشت‌ها و انواع فراورده‌های لبنی. گوشت‌ها حتما باید در دمای 4+ درجه سانتی‌گراد، آن هم فقط برای 3-2روز نگهداری شوند در غیر این صورت باید فریز شده باشند اما فراورده‌های لبنی مقاومت بیشتری دارند و می‌توان آنها را در دمای 8+ سانتی‌گراد هم نگه‌داشت. این مطلب، شما را با مؤثرترین راه‌های پیشگیری از فساد مواد غذایی آشنا می‌کند.

 

1. قبل از خرید یا مصرف موادغذایی كه روی آنها تاریخ تولید و انقضا درج نشده است، به ظاهر، بو و رنگشان توجه كنید تا مطمئن شوید فاسد نیستند. یادتان باشد گوشت مرغ، گوشت قرمز یا ماهی نباید بوی نامطبوعی (بوی لاشه) بدهند یا رنگشان تیره شده باشد. هرچه یک ماده غذایی تازه‌تر باشد، در گرما دیرتر فاسد خواهد شد.

2. به تاریخ تولید و انقضای موادغذایی توجه كنید و آنهایی را بخرید که تازه‌ترند. در سوپرمارکت‌ها معمولا مواد غذایی تازه‌تر در ردیف‌های پشتی قرار می‌گیرند.

3. برخی موادغذایی مثل سس مایونز یا فرآورده‌های آماده گوشتی مثل سوسیس و کالباس یا همبرگر را باید به محض خرید به یخچال منتقل كرد.

4. بعد از باز كردن بسته‌بندی محصولات لبنی، آنها را حتما در یخچال نگهداری و ظرف 2 تا 3 روز مصرف كنید.

5. هنگام خرید موادغذایی فاسدشدنی از ساك‌های ایزوترمیک استفاده کنید. این نوع ساک‌ها سرما را در خود نگه می‌دارند و احتمال فساد را کمتر می‌کنند.

6. موادغذایی پخته را بعد از مصرف هرچه سریع‌تر خنك و به یخچال منتقل كنید. برای خنك كردن موادغذایی داغ، آنها را به ظروفی منتقل كنید كه غذا در آنها پهن شده و عمق كمتری دارد. اگر ظرف شما كوچك است و غذا درون آن عمق زیادی پیدا می‌کند، می‌توانید آن را در یك كاسه آب سرد قرار دهید و مرتب آب ظرف را عوض كنید. به محض سردشدن ظرف، غذا را در یخچال بگذارید.

7. موادغذایی فاسدشدنی را در آخرین لحظات بخرید و هنگام طبقه‌بندی، آنهایی كه فسادپذیرند، کنار هم قرار دهید تا بتوان سریع‌تر آنها را به یخچال منتقل كرد.

8. بعد از خرید مواد غذایی فاسدشدنی، به‌خصوص گوشت یا شیر، فورا به خانه برگردید. هرگز وقتی این نوع موادغذایی در اتومبیل هستند، کنار خیابان پارک نکنید تا به سایر کارهایتان برسید.

9. سرما یكی از بهترین روش‌های افزایش دوام و عمر موادغذایی است كه می‌تواند روند فعالیت میكروارگانیسم‌ها را كمتر و حتی متوقف و از فساد محصولات تا زمان مشخصی پیشگیری کند. برای آنکه از سرمای یخچال بیشترین استفاده را ببرید و میزان دوام موادغذایی‌تان افزایش یابد، باید به تمیزی و شرایط آن توجه داشته باشید. هر 15 روز یكبار داخل یخچال را با آب و صابون بشویید و با آب خالص یا آب و سركه آبكشی كنید. یخچال را بیش از حد پر نكنید. ظروف خالی یا آنهایی كه فقط مقدار كمی موادغذایی درونشان وجود دارد را هم دور بیندازید یا محتویاتشان را به ظروف كوچك‌تری منتقل كنید.

10. برای استفاده و بهره بهتر و بیشتر از دمای یخچال آن را به 3 قسمت تقسیم کنید. كره، تخم‌مرغ، نوشیدنی‌ها و سس‌ها را در قسمت‌هایی از یخچال كه دمایی بین 4 تا 8 درجه سانتی‌گراد دارند، بگذارید. این نقاط شامل طبقات وسط و در یخچال است. محصولات لبنی كه احتمال فساد بیشتری دارند مثل شیر، خامه، كیك‌های خامه‌ای و پنیرهای تازه را در طبقات بالا كه دمایی بین 0 تا 3 درجه دارند، طبقه‌بندی كنید و در نهایت میوه و سبزی تازه را در بخشی كه بین 10-8 درجه سانتی‌گراد خنکی دارد، یعنی طبقات پایین قرار دهید.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.