رژیم ۱۴ روزه خورشی برای رفع بیماری‌ها

سلامانه :مدرس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: با رعایت رژیم ۱۴ روزه خورشی بسیاری از دردها، قولنج‌ها و کمردردها از بین می‌رود چرا که بسیاری از موادزائد از بدن خارج می‌شود و فرد احساس سبکی بیشتر می‌کند.

 
به گزارش تسنیم، غلامرضا کردافشاری مدرس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره راه‌های لاغر شدن اظهار داشت: کم کاری تیروئید ناشی از تجمع سردی و رطوبت در بدن است و اگر افرادی که دچار چاقی هستند مزاجشان سرد باشد باید به بیمار آب و عسل همراه با صمغ به نام مصطکی داد تا بادها و رطوبت‌ها را از بین برده و فرد به سمت لاغری پیش رود.


به گفته وی افراد چاق ممکن است دچار اندوه، حزن و وسواس شوند که این افراد علاوه بر غلبه رطوبت، غلبه سودا نیز دارا هستند. کسانی که در بدنشان غلبه سودا دارند، مصرف یک دوم قاشق چایخوری افسنتین (یک نوع گیاه دارویی) همراه با یک قاشق مرباخوری افتیمون (یک نوع گیاه دارویی ضد سودا) و یک قاشق مربا خوری ترنجبین دم کننده و یک ساعت بعد از ناهار و یک ساعت بعد از شام مصرف کنند.

 

این مدرس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: اگر افرادی که غلبه سودا دارند، دو تا 3 ماه تدابیر را رعایت کنند سودا از بدن دفع می‌شود؛ این افراد بهتر است که صبحانه سبک مصرف کنند و میوه و سبزی در سبد غذایشان بیشتر باشد. مصرف نان برشته نیز در لاغر کردن افراد مفید است در طب سنتی افتیمون به دوالجنون یا دوالسودا معروف است. معمولا افراد چاقی که دچار حزن و اندوه و وسواس می‌شوند مواد سودایی با مواد غلیظ بلغمی در بافت‌ها تجمع پیدا کرده که دفع آن می‌تواند برایشان مفید باشد.

 

کردافشاری بیان داشت: افراد چاق غذا را کم مصرف کنند، ورزش و تحرک داشته باشند و از سونای خشک استفاده کرده و سعی کنند تعریق بدنشان را زیاد کنند. این افراد می‌توانند از نان جو که لاغرکننده تر از نان‌های دیگر بوده استفاده کنند. همچنین زیتون سبز نمک سود برایشان مفید است و از میان سبزی‌ها تره و شاهی، سبزی مناسبی برایشان است و افراد چاق می‌توانند صبحانه لیموترش سبز تازه را صبح ناشتا بمکند و عرق زیره در طول روز مصرف کرده و در غذاهایشان نیز زیره استفاده کنند. زیره سبز برای نفخ و ورم مناسب است و زیره سیاه بیشتر خشک کننده رطوبت بدن بوده و افراد بیش از 40 روز از آن مصرف نکنند.

 

وی افزود: بسیاری از این افراد به دنبال این هستند که چه بخورند تا لاغر شوند در طب سنتی ایران رژیم پاکسازی 14 روزه خورشی است که غذاهایی تهیه می‌شود و این مواد در حین حال که حجم دارند ولی فرد را چاق نمی‌کنند. مصرف این غذاها می‌تواند موجب افزایش لینت مزاج شده و دستگاه گوارش را پاکسازی می‌کند چرا که لینت مزاج در دراز مدت می‌تواند از چاق شدن افراد جلوگیری کند.

 

کردافشار عنوان کرد: اگر افراد از این رژیم استفاده کرده و دچار ضعف شوند، بهتر است این رژیم را انجام ندهند ولی افرادی که قوت دارند و ضعف قوا ندارند، ترس یا دلهره ای در وجودشان نباشد و این رژیم برایشان مفید است. رژیم 14روزه خورشی برای کسانی که تجمع سودا و بلغم غلیظ دارند مفید است.

 

مدرس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: افراد می‌توانند هر 4 ساعت یکبار از خورش‌هایی که تهیه می‌کنند مصرف کنند ولی باید به این نکته توجه کنند که در طول این مدت زود بخوابند که دیرخوابیدن به بدن ضرر می‌رسانند و اگر خوابشان نمی‌برد یک قطره روغن بنفشه در بینی بچکاند یا بعدازظهر سیب رنده شده با گلاب و عسل مصرف کنند و یا اینکه شام سیب مصرف کنند که ضعفشان از بین برود و خواب خوب را برایشان ارمغان بیاورد.

 

کردافشاری گفت: در تهیه خورش‌ها از سرخ کردن مواد و روغن نباید استفاده شود. در طول رژیم می‌توان خورش کرفس همراه با چاشنی تمبرهندی، خورش آلو اسفناج، خورش بامیه، خورش کدو، خورش قورمه سبزی بدون لوبیا، خورش قوره بادمجان، خورش لیواس، خورش کنگر و خورش خلال بادام در رژیم 14 روزه استفاده کرد و 120 گرم تمبرهندی صاف کرده 20 دقیقه قبل از خاموش کردن غذا به خورش‌ها اضافه شود.

 

وی عنوان کرد: البته استفاده از گوشت در این رژیم ممنوع بوده ولی در خورش خلال بادم می‌توان کمی گوشت استفاده کرد و افرادی که دچار ضعف می‌شوند می‌توانند به مقدار خیلی کم از گوشت کبک، بلدرچین و گوسفند در غذاها اضافه کرد.

 

مدرس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان داشت: گوشت کبک لطیف است و ضعف معده را از بین می‌برد و در این مدت به جای آب از شربت گلاب و عسل و زعفران استفاده کرد که بدن را تقویت کرده و به جای چای نیز از دم کرده زیره استفاده کنند. رعایت این رژیم بسیاری از دردها، قولنج‌ها و کمر دردها از بین می‌رود چرا که بسیاری از مواد زائد از بدن خارج می‌شود و فرد احساس سبکی بیشتر می‌کند.
 

 

کردافشاری خاطرنشان کرد: چاقی شکم نشان دهنده سردی معده، امعا و احشا است و افراد می‌تواند در مدت طولانی روغن‌های گرم مانند بابونه و شوید از سمت راست شکم در جهت عقربه‌های ساعت مالش دهند همچنین بادکش شکم موجب حل شدن بلغم و رطوبت‌ها می‌شود. این افراد می‌توانند از معجونی حاوی زنیان، زیره سبز،‌ زیره سیاه، شوید، افستین، گل سرخ،‌ سنا‌ و سوداب استفاده کنند و می‌توان به مقدار مساوی از این مواد خریداری کرد و آسیاب کرده و بعد از وعده غذا یک قاشق چای خوری مصرف کنند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.