عمل لاپاراسکوپی با روبات جراح بومی+عکس

عمل لاپاراسکوپی با روبات جراح بومی+عکس

سلامانه :پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر روباتی را برای کمک به عمل های جراحی لاپاراسکوپی ساختند. با استفاده از این روبات عمل جراحی با دقت بیشتر و حتی از راه دور انجام می شود.

دکتر ˈوحید طالبیˈ عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری این طرح  در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این رویات هم اکنون در آزمایشگاه ساخته شده است و این روبات جراح تا دو سال دیگر به بازار می آید.

وی گفت : در سال های اخیر اعمال جراحی به سمت ˈروش هایی با کمترین تهاجمˈ پیش رفته است. دراین روش با ایجاد 2 حفره در شکم، ابزارهای جراحی و دوربین برای مشاهده نحوه انجام عمل وارد بدن بیمار می شود که این ابزارها و دوربین توسط پزشک جراح هدایت می شود.

وی افزود: این روش درمانی برای انجام جراحی های لاپاراسکوپی در شکم و برداشتن بخش هایی از طحال، کلیه و صفرا و یا تومورهای شکمی و دیگر موارد انجام می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مورد مزایای استفاده از اعمال جراحی با کمترین تهاجم گفت: علاوه بر ایجاد دوره نقاهت کوتاه مدت، امکان انجام اعمال جراحی به صورت سرپایی و ایجاد خونریزی کمتر از جمله ویژگی های این نوع روش عمل جراحی است.

وی افزود: در این نوع اعمال، ابزارها توسط پزشک هدایت می شود و ممکن است در اثر لرزش دست ،پزشکی به اشتباه کاری را انجام دهد و از طرف دیگر امکان انتقال بیماری از سوی بیمار به بدن پزشک وجود دارد.

طالبی خاطرنشان کرد: با استفاده از این روبات کمک جراح، ابزارها توسط روبات و با هدایت پزشک جابه جا می شود . همچنین پزشک می تواند بدون دخالت دست این روبات را هدایت کند و نیز امکان انجام اعمال جراحی لاپاراسکوپی از راه دور برای پزشک ایجاد می شود که برای انجام اعمال جراحی در نقاط صعب العبور کاربرد دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: این دستگاه هم اکنون به صورت آزمایشگاهی تولید شده و هم اکنون در مرحله آزمایش بر روی حیوانات است.در مرحله بعدی قرار است روبات جراح وارد تست انسانی شود.

وی یادآور شد : یکی از معضلات استفاده از این دستگاه در مرحله نخست مقاومت پزشکان و جراحان به طور کلی دربرابر ورود چنین فناوری هایی است . این نگرانی در مورد تجهیزات پزشکی مدرن وجود دارد که پزشکان تصور می کنند که با ورود چنین فناوری هایی نقش آن ها در انجام وظایف خود کم رنگ تر می شود در حالی که این تجهیزات برای ارتقای سطح خدمات به بیماران وارد بازار می شوند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.