رنگ مو سرطان‌زاست؟

سلامانه :«آداب زیبایی» این هفته را به پرسش نسبتا شایعی اختصاص می‌دهیم که خانم مژگان پاشنگ هم در ایمیلی به «سلامت» آن را مطرح کرده‌اند: «آیا استفاده مکرر از رنگ مو سرطان‌زاست و استفاده از رنگ موهای گیاهی، بر رنگ‌های شیمیایی مزیتی دارد؟ کسانی که مدام موهایشان را رنگ می‌کنند، باید مکمل‌های زینک، اکوفان، آهن و... برای جلوگیری از ریزش مو مصرف كنند؟»

 

هفته نامه سلامت نوشت:مساله سرطان‌زایی رنگ مو و برخی تركیب‌های موجود در آن مدت‌های طولانی است كه مطرح شده ولی هنوز از نظر علمی به اثبات نرسیده است. بیشتر شركت‌های معتبر سعی كرده‌اند تركیب‌های مشكوك به ایجاد سرطان را از فرمول رنگ موها حذف كنند. با این حال مصرف رنگ‌هایی كه پایه گیاهی دارند، توصیه می‌شود. گرچه این نوع رنگ‌ها جلا و تنوع رنگ‌های شیمیایی را ندارند اما پایدارترند. بهتر است رنگ‌های گیاهی مثل حنا، سدر و قهوه را مخلوط و از این نوع رنگ‌ها استفاده كنیم. این رنگ‌ها برای سلامت و رویش مو مناسب و تایید شده‌اند، هیچ محدودیتی در استفاده از آنها وجود ندارد و مسلما از رنگ‌های گیاهی كه در آنها از نگهدارنده‌ها استفاده شده است، بهتر هستند. 

اگر قرار است از رنگ‌های شیمیایی استفاده كنید، توصیه می‌شود:

1. دفعات رنگ كردن مو را كمتر و فاصله بین رنگ کردن‌ها را طولانی‌تر كنید. 

2. تا جای ممكن نباید مو را دكلره یا از بی‌رنگ‌کننده استفاده كرد. 

3. سعی كنید رنگ با پوست تماس پیدا نكند. 

4. مو را در حمام رنگ نكنید و ترجیحا نیم تا یك سانتی‌متر رنگ را بالاتر از سطح پوست قرار دهید تا با پوست تماس پیدا نكند. 

برای درمان یا پیشگیری از آسیب موی رنگ‌شده، باید گفت رنگ روی ساقه تاثیر می‌گذارد و ساقه مو مرده است. برای پیشگیری از آسیب ساقه مو بعد از رنگ گذاشتن، می‌توان از نرم‌کننده‌ها و كرم‌های مرطوب‌كننده استفاده كرد اما هیچ نیازی نیست از مكمل‌ها استفاده كنید مگر آنكه پزشك تجویز كرده باشد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif