گفتگوی سلامانه با دکتر عاطفه فردوسی‌پور، روانشناس

نقش آلودگی هوا در بروز خشم و افسردگی

نقش آلودگی هوا در بروز خشم و افسردگی

سلامانه : آلودگی هوا می‌تواند ما را دچار استرس و اضطراب کند و در بلندمدت ریسک افراد را برای ابتلا به افسردگی بالا می‌برد.

 دکتر عاطفه فردوسی‌پور، روانشناس و عضو هیات علمی و استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، در خصوص تاثیرات روانی آلودگی هوا به عموم شهروندان هشدار داد و گفت: «آلودگی هوا نه تنها برجسم ما تاثیر می‌گذارد، بلکه اثرات مخرب آن بر روان ما نیز بر کسی پوشیده نیست. این آلودگی باعث اختلال در عملکرد سیستم اعصاب و قلب می‌شود که البته با علایمی از قبیل احساس خستگی، تهوع و سردرد بی‌حالی، ضعف عمومی و... همراه است. اما از آنجا که جسم و روان ما تحت‌تاثیر متقابل یکدیگر هستند، مشکلات نامبرده عوارض روانی دیگری را نیز به دنبال دارند از جمله بی‌قراری و تحریک‌پذیری، عصبانیت و پرخاشگری، کاهش آسانه تحمل به هنگام اضطراب، کاهش تمرکز و حافظه.»

وی با اشاره به نقش آلودگی هوا در شیوع افسردگی در جامعه افزود: «از سوی دیگر، گفته می‌شود که سرب موجود در هوا که عمدتا از طریق استنشاق وارد بدن می‌شود، می‌تواند با تاثیر بر بخش‌های مختلف سیستم عصبی در درازمدت اختلال افسردگی در فرد را تسهیل کند.»
 
این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان از اثرات روانی آلودگی هوا کاست، توضیح داد: «آموزش صحیح شهروندی که در کشورهای مختلف، برنامه‌ریزی و مدیریت آن به عهده شهرداری‌هاست از کارآمدترین راه‌حل‌هاست. دوم آنکه بهتر است یاد بگیریم در روزهای آلوده حتی‌الامکان از منزل بیرون نیامده و به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که با یکبار بیرون آمدن کارهای ضروری را انجام دهیم و بدون هدف از منزل خارج نشویم و در صورت امکان حتما از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنیم. از ماسک مناسب استفاده کنیم، با ورزش و فعالیت‌های جسمی مناسب بدن خود را ورزیده نگه داریم تا در برابر آلودگی هوا مقاوم‌تر باشیم. البته تبلیغات شهرداری با پیام‌هایی که می‌دهد برای کاهش آلودگی بسیار موثر است. پیام‌هایی مانند اینکه آیا می‌دانید تاثیر آلودگی هوا مشابه با مصرف سیگار است؟»
 
وی همچنین به نقش تغذیه در کاهش اثرات آلودگی هوا پرداخت و گفت: «در آلودگی هوا به تغذیه و برنامه‌های غذایی خود توجه کنیم و سعی کنیم در روزهای آلوده مایعات، شیر و لیموترش بیشتر استفاده کنیم. به بهداشت عمومی خود بسیار توجه کرده و هر روز زمانی که به خانه می آید دوش بگیریم.»
 
دکتر فردوسی‌پور در پایان تکنیک‌هایی مثل ریلکسیشن و یوگا را به عنوان روش‌های موثر ضد اثرات آلودگی هوا معرفی کرد و گت: «مردم تهران و شهرهای بزرگ که به خصوص در فصل‌های سرد به شدت در معرض آلودگی هوا هستند باید بیشتر و صحیح‌تر از این ورزش‌ها استفاده کنند. همچنین می‌توانند همزمان به یک موسیقی بدون کلام مانند پیانو یا کنسرتور کلارنیت گوش دهند تا آرامش بیشتری را تجربه کنند. و بالاخره اینکه هرازگاهی طبیعت بکر و هوای سالم‌تر خارج از شهر را فراموش نکنند.»

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.