دکتر زهرا علیزاده، متخصص پزشکی ورزشی در گفتگو با سلامانه:

هیدروکسی‌کات مرگ‌آور است!

هیدروکسی‌کات مرگ‌آور است!

سلامانه : عضو هیات علمی دانشگاه تهران نسبت به روند رو به افزایش مصرف مکمل چربی‌سوزی که تحت عنوان هیدروکسی‌کات شناخته می‌شود، هشدار داد.


دکتر زهرا علیزاده، متخصص پزشکی ورزشی و عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به روند رو به رشد مصرف مکمل‌های لاغری و چربی‌سوز در جامعه گفت: «به تازگی شاهد هستیم که هیدروکسی‌کات به عنوان دارویی که می‌تواند کاهش وزن سریع بدهد و سوخت و ساز پایه یا متابولیسم فرد را بالا ببرد، فروخته و از آن استفاده می‌شود، بدون اینکه مصرف‌کنندگان از اثرات سوء این دارو روی سلامتشان آگاه باشند.»


وی ادامه داد: معمولا افراد ناآگاه به آنهایی که قصد لاغری دارند، توصیه می‌کنند که هیدروکسی‌کات را به صورت ناشتا مصرف کنند. در حالی که خوردن این دارو، آن هم با معده خالی به شدت روی فشارخون فرد اثر گذاشته و افزایش شدید فشار را به دنبال خواهد داشت و حتی در مواردی افزایش خطر حمله‌های قلبی و سکته به دنبال مصرف این دارو گزارش شده است.»
 
علیزاده تاکید کرد: «اختلال در عملکرد کبد و از کار افتادن کامل آن یکی دیگر از عوارض جدی و خطرناک مصرف مکمل چربی سوز هیدروکسی‌کات است.»
 
این استاد دانشگاه با توجه به تبلیغاتی که حول گیاهی بودن این دارو می‌شود نیز گفت: «متاسفانه این تبلیغات می‌تواند مصرف‌کننده نا آگاه را گول بزند. در تبلیغات می‌بینیم که عنوان می‌شود هیدروکسی‌کات حاوی افدرا نیست و از مواد اولیه گیاهی تشکیل شده، در حالی که نداشتن افدرا، به این معنی نیست که هیدروکسی‌کات بی‌ضرر است. علاوه بر این، میزان کافئین موجود این دارو نیز بسیار بالا بوده و می‌تواند معادل چندیدن و چند فنجان قهوه به بدن کافئین برساند.»

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۶ ۷ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • رضا شنبه, 1 آبان 1395 - ساعت : 20:58:48
    طى كدام تحقيقات و كدام منابع اين ارزيابي به عمل امده خواهشاً لطفا با شفافيت بيشتر و توضيح كامل و علمي اين مقالات و منتشر كنيد