رئیس اداره نظارت تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو:

نظارتی بر تجهیزات بدنسازی نداریم

نظارتی بر تجهیزات بدنسازی نداریم

سلامانه :  همیشه مرز نامشخصی میان کارکرد پزشکی و زیبایی برخی تجهیزات ورزشی وجود داشت تا اینکه حاشیه‌های ایجاد شده پیرامون کیت‌های «پی‌آرپی» که تبلیغات زیادی نیز در مورد آن انجام شده بود، حساسیت‌ها را در این زمینه بیشتر کرد. در ادامه مکاتبه‌های زیادی در این خصوص با سازمان نظام پزشکی انجام و سرانجام متولیان سازمان غذا و دارو اعلام کردند که دستگاه‌های بدنسازی و زیبایی در حوزه نظارت سازمان غذا و دارو نبوده و مجوزی هم از طرف این سازمان برای آن‌ها صادر نمی‌شود. آن‌ها معتقد بودند نهادهای دیگر در این حوزه فعالیت و نظارت دارند، اما در صورتی که سازنده دستگاه در مدارک خود کاربرد پزشکی را درج کند و وسیله کاربرد پزشکی داشته باشد، بخشی از نظارت‌ها بر عهده این سازمان است.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه این مساله هم اکنون بار دیگر از سوی رئیس اداره نظارت بر تولید و کنترل کیفی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو مطرح شده است. مهندس جمال تولی با تاکیدبر اینکه تجهیزات مورد استفاده در باشگاه‌های بدنسازی به هیچ وجه وسیله پزشکی محسوب نمی‌شوند، گفت: «ما نظارتی بر این تجهیزات نداریم.»


وی با تاکیدبر اینکه طبق تعریف وسیله پزشکی، کاربرد زیبایی در تعریف این وسایل نمی‌گنجد، تصریح کرد: «بنابراین دستگاه‌هایی که برای زیبایی استفاده می‌شوند وسیله پزشکی محسوب نمی‌شوند مگر وسایلی نظیر دستگاه‌های رفع چین و چروک و ... که کارکرد دوگانه دارند. البته این دستگاه‌ها حتماً باید زیر نظر پزشک متخصص و در مراکز معتبر استفاده شود.»


تولی با بیان اینکه نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی تولید داخل توسط کارشناسان این اداره به دقت و با جدیت انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: «هر شرکتی مرتکب تخلفی شود که سلامت مردم را به خطر اندازد، به شدت مواخذه شده و پرونده آن به مراکز قضایی فرستاده می‌شود و درنهایت تعلیق یا باطل می‌شود.»

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.