دکتر نسترن کشاورز:

عدم رعایت عدالت جنسیتی بر سلامت زنان تأثیر می‌گذارد

عدم رعایت عدالت جنسیتی بر سلامت زنان تأثیر می‌گذارد

سلامانه : زنان در جامعه امروز دوشادوش مردان و گاهی بیشتر از آنان، زمان خود را خارج از خانه و در محیط کار سپری می‌کنند. شرایط خاص جسمانی این قشر، تمهیداتی را می‌طلبد که از آسیب‌دیدگی آن‌ها جلوگیری شود. 


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عدم رعایت عدالت جنسیتی را یکی از مشکلات زنان در محیط‌های کاری برشمرد و گفت: «با توجه به اینکه این موضوع بر سلامت زنان تأثیر می‌گذارد، نیازمند توجه بیشتر است. اگرچه وضعیت نسبت به گذشته خیلی بهتر شده، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب زمان زیادی لازم است.»


نسترن کشاورز ضمن انتقاد از اینکه طراحی فیزیکی محیط کار و همچنین ساعات کاری در ادارات، متناسب مردان است، تصریح کرد: «تطبیق بانوان با این وضعیت، مشکلات جدی برای سلامت آنان به وجود می‌آورد.»

وی با اشاره به اینکه شمار زنان شاغل در ادارات در حال افزایش است، خاطرنشان کرد: «باید اقداماتی برای رفع این مشکلات و حتی زنانه کردن محیط‌های اداری صورت گیرد. محیط کار به جای تهدید کنندگی باید محیطی هدایت کننده برای بانوان باشد. اما متاسفانه بسیاری از بانوان به محض ورود به محیط کار با استرس مواجه می‌شوند و به همین منظور باید روش‌های کاهش استرس را یاد بگیریم.»

کشاورز در پایان به برخی مشکلات حوزه سلامت و بیماری‌های شایع میان زنان اشاره کرد و افزود: «بین استرس و بیماری‌های قلبی و عروقی رابطه مستقیم وجود دارد. همچنین، اکنون سن ابتلا به سرطان سینه در بانوان براساس اعلام وزارت بهداشت 10 سال کمتر شده است که بخشی از آن ناشی از استرس است.»

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.