خنده‌هایی كه به جای شادی،‌ روحتان را آزار می‌دهد

سلامانه :خنده علاوه بر فواید فراوان و شگفت آور می‌تواند مضر و مخرب نیز باشد و برای پیشگیری از این عوارض باید برای خندیدن دلیل داشته باشیم.

دكتر حسین ابراهیم مقدم،‌ روانشناس،‌ با بیان این كه خنده موجب آرامش فرد و اطرافیان می‌شود گفت:  لبخند در زندگی ما از اهمیت به سزایی برخوردار است لبخند و خنده هیچ عارضه جانبی معنوی ندارد و حتی اگر نتواند به خودی خود بیماری و فشارهای روحی را علاج كند،‌ حداقل می‌‌تواند لحظات نگرانی به وجود آمده از بیماری را برطرف سازد. 

وی افزود:‌ لبخند علاوه بر معكوس كردن مسیر بیماری و تأمین سلامت،‌ مهمترین یخ‌شكن در گردهمایی‌های اجتماعی است و البته این نكته را باید درنظر داشت كه خنده آنگاه مؤثر و درمان بخش است كه به موقع باشد و به شخصیت دیگران آسیب نرساند. خنده‌ی بی‌مورد و تمسخرآمیز انسان را غافل می‌كند و پرده سیاهی بر روی عوامل شادی‌آفرین دیگر می‌كشد. 

وی تصریح كرد:‌ در اثر خنده،‌ دیافراگم،‌ عضله قوی‌ای كه در زیر شش‌ها قرار دارند،‌ بالاو پائیین می‌رود و شش‌ها را پر از هوا می‌كند و سپس این هوا را از آنجا خارج كرده و به سمت سیستم صوتی جهت تولید صدا می‌فرستد و در این تبادلات خون مملو از اكسیژن شده و قلب،‌ خون تمیزتری را دریافت می‌كند و شاداب‌تر می‌شود و همچنین خنده بهتر،‌ ماساژ برای اندام‌‌های داخلی است. 

وی خاطرنشان كرد: البته خنده‌ی زیاد آثار منفی نیز در پی خواهد داشت از جمله: دلمردگی،‌ اكثر افرادی كه تلاش می‌كنند زیاد بخندند در خلوت خود باعث دل‌مردگی آنان خواهد شد و این افراد باید برای خنده‌ی خود دلیل پیدا كنند و خنده‌ی بی‌دلیل و بیش از حد حتی ممكن است فرد را افسرده و بی‌روح كند .

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.