اگر زیاد ترش می‌کنید، بخوانید

سلامانه :حدود 20 درصد غربی‌ها به بیماری گوارشی ریفلاکس معده به مری مبتلا هستند اما آمار دقیقی از مبتلایان به این بیماری در میان شرقی‌ها وجود ندارد...

هفته نامه سلامت نوشت:

 با این حال به نظر می‌رسد که آمار ابتلا به ریفلاکس به دلیل عادت‌های نادرست غذایی که در میان مردم سراسر دنیا رواج پیدا کرده است، در شرق و غرب دنیا تقریبا یکی باشد. ریفلاکس به‌معنای برگشت محتویات معده به مری یا برگشت محتویات اثنی‌عشر به معده است. خیلی از افراد جامعه از اصطلاح ترش کردن، به‌جای ریفلاکس استفاده می‌کنند. این حالت ایجادشده برای آنها (ترش کردن)، دقیقا همان ریفلاکسی است که پزشکان از آن صحبت می‌کنند.

در «سفره سالم» این هفته دکتر شهرام آگاه، فوق‌تخصص گوارش و کبد و عضو 
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ما را بیشتر با این بیماری نسبتا شایع گوارشی آشنا کرده است.

 

سلامت: دلیل ایجاد ریفلاکس چیست؟

در حالت عادی به‌دلیل حركت‌های نرمال و فشارهای طبیعی دریچه‌های موجود در دستگاه گوارشی، محتویات معده به مری یا محتویات اثنی‌عشر به معده برنمی‌گردند. در حالی است که ابتلا به بیماری ریفلاکس، باعث شل شدن دریچه‌ها، کاهش عملکرد آنها و برگشت غذا به مری و معده می‌شود و حالت ترش کردن را بعد از غذا خوردن به‌ وجود می‌آورد. هرچند که عوامل متعددی در ابتلا به ریفلاکس نقش دارند، اما شاید بتوان افزایش بیش از حد دفعات شل شدن اسفنکتر تحتانی مری را شایع‌ترین دلیل ابتلا به این ناراحتی گوارشی دانست.

معمولا شیوع ریفلاکس معده به مری که حالت ترش‌کردن را برای فرد به‌وجود می‌آورد، بیشتر از ریفلاکس اثنی‌عشر به معده است. اگر این مشکل شایع گوارشی، مداوم ایجاد بشود و بیمار درمان آن را پشت گوش بیندازد، ممکن است با عوارض ناشی از آن مانند التهاب یا زخم مری مواجه شود.

سلامت: بارزترین نشانه‌هایش چیست؟

فردی که از مشکل گوارشی ریفلاکس رنج می‌برد، ممکن است دچار نشانه‌های گوارشی مانند سوزش سر دل، تهوع، نفخ، آروغ، درد پشت جناغ، درد در ناحیه مری یا حتی در مواردی هم علایم غیرگوارشی مثل تنگی نفس، سرفه، تشدید آسم، درد فک‌ها، گوش‌درد، سینوزیت‌های مکرر یا مشکلات ریوی شود.

سلامت: روش تشخیص‌اش چیست؟

تشخیص این ناراحتی معمولا با شرح‌حال گرفتن از بیمار و معاینه بالینی او امکان‌پذیر است و نیازی به انجام اقدام‌های تشخیصی دیگر نیست. بعد از تشخیص بیماری و بنا بر شدت و ضعف آن، به بیمار توصیه‌های درمانی لازم انجام می‌شود. البته ممکن است در موارد خاصی، برای تشخیص ریفلاکس به انجام اقدام‌های تشخیصی دیگری مانند آندوسکوپی یا pH متری 24 ساعته یا عکسبرداری هم نیاز باشد.

سلامت: درمان ریفلاکس چگونه است؟

بیماران مبتلا به ریفلاکس به‌سادگی با دارودرمانی و رعایت رژیم غذایی خاص بهبود می‌یابند. این بیماران باید از مصرف غذاهای چرب و حجیم خودداری کنند و بین غذا، آب و مایعات ننوشند. مصرف غذاهای آبكی و شل هم به این افراد ‌توصیه نمی‌شود. بیماران مبتلا به ریفلاکس نباید بلافاصله پس از صرف غذا دراز بکشند. ضمن اینکه مصرف سیگار، دخانیات و مشروبات الکلی هم برایشان ممنوع است.

سلامت: آیا درست است که اضافه‌وزن و پرخوری هم باعث تشدید ریفلاکس می‌شود؟

بله، به‌همین دلیل تمام افراد چاق یا دارای اضافه‌وزن که از ریفلاکس معده به مری رنج می‌برند، باید حتما زیر نظر متخصص تغذیه و با برنامه غذایی مناسب، وزنشان را پایین بیاورند و از پرخوری اجتناب کنند. این بیماران باید آهسته غذا بخورند و در صورت امکان، 5 دقیقه بعد از صرف غذا کمی راه بروند تا امکان بازگشت محتویات معده به مری‌شان كم شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.