تحقق جراحی استخوان پیشانی به کمک آندوسکوپ

سلامانه :فوق‌تخصص جراحی پلاستیک با بیان اینکه جراحی استخوان پیشانی به کمک آندوسکوپ برای اولین بار در مرکز آموزشی درمانی طالقانی استان کرمانشاه انجام شده است، گفت : در این روش که به صورت غیرمستقیم و از طریق مانیتور عملیات جراحی ادامه می یابد.

دکتر محمدرضا شفیعی، فوق‌تخصص جراحی پلاستیک در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه جراحی پیشرفته جا اندازی و تثبیت شکستگی استخوان پیشانی به روش آندوسکوپی برای اولین بار در مرکز آموزشی درمانی طالقانی استان کرمانشاه انجام شده است، گفت : تکنولوژی این روش در همه بیمارستان‌ها و مراکز آموزشی پزشکی کشور وجود داشته و به نوعی تکنولوژی بومی است که بیشتر در حوزه زیبایی استفاده می شود . 

وی با اشاره به اینکه در صورتی که جراح ماهر و با تجربه باشد می توان از این روش برای درمان شکستگی ها نیز استفاده نمود، ادامه داد : در این روش که به صورت غیرمستقیم و از طریق مانیتور عملیات جراحی ادامه می یابد، درک و شناخت بالا از اعضای آناتومیک بدن و مهارت شناخت و درک فضای سه‌بعدی از جمله توانایی‌هایی است که جراح باید به آن تسلط داشته باشد چرا که در صورت نداشتن مهارت لازم ، احتمال آسیب به عروق و اعصاب وجود خواهد داشت . 

این فوق تخصص جراحی پلاستیک ادامه داد : با توجه به اینکه در روش باز با چشم غیرمسلح اعصاب و عروق قابل مشاهده هستند ، جراحی آسانتر خواهد بود ولی روش جراحی باز نسبت به آندوسکوپی عوارض بیشتری دارد . 

وی با بیان اینکه استفاده از این روش 10 سال است که در دنیا مطرح شده که طی چند سال اول جراحی آندوسکوپی‌ روی اجساد انجام می شد، اظهار کرد : ولی طی سال‌های اخیر جراحی‌های زیادی در کشورهای پیشرفته با این روش صورت گرفته، ولی با توجه به اینکه نمیخواهند این مهارت در دسترس همه کشورها و افراد قرار گیرد از ارائه اطلاعات خودداری نموده و عکس ها و فیلم های این روش را به صورت محرمانه نگهداری میکنند . 

دکتر محمدرضا شفیعی ادامه داد : روش آندوسکوپی‌ فقط با دو برش کوچک 5 میلی‌متری انجام می‌شود و یک روش کم تهاجمی است به طوری که در این روش تورم، خونمردگی، خطر عفونت، درد، آسیب‌های عصبی و عروقی بسیار کمتر از روش سنتی است. 

وی با اشاره به اینکه این روش دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد، گفت : به عنوان مثال در یک روش سنتی ممکن است فرد 2 ماه دوره نقاهت داشته باشد در صورتی که در این روش مدرن تا 2 هفته دوره نقاهت کاهش یافته و بیمار می‌تواند خیلی زود به زندگی عادی‌اش بازگردد. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.