با اندامی زیبا باردار شوید!

سلامانه : یک متخصص زنان می‌گوید:«وقتی بارداری با دانشی از قبل اتفاق می‏افتد، نحوه برخورد با مشکلات مربوط به آن نیز راحت‏تر می شود و تعداد دفعات مراجعه به پزشک کاهش می‏یابد.»

دکتر مریم نعمتی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، با اشاره به این عبارات اظهار می‌کند:« امروزه زنان باردار با یک سری از سوالات و تعارض‏ها در مورد نحوه تطابق بدن با وضعیت بارداری مواجه می‏شوند. این تعارضات هم از نظر جسمی و هم روانی ممکن است برای فرد مشکلاتی را به وجود بیاورد.»

 
به عقیده این متخصص زنان بر اساس سه ماهه‏های مختلف ممکن است این مشکلات متفاوت باشد. بنابراین در زمینه افزایش آگاهی‏های دوران بارداری بخصوص در نسل جدید باید بیشتر تلاش شود. نسلی که زیبایی‏های ظاهری در این دوران برایش در کنار مسائل دیگر بارداری بسیار مهم است. 

دکتر نعمتی ادامه می‏دهد:«به عنوان مثال در نسل جدید زنان باردار، افزایش وزن بسیار مهم است تا منجر به ظاهر نازیبا نشود. حتی پوست، مو، دندان و ناخن‏ها در این دوران ممکن است دچار تغییر شکل شود. برای همین یک زن باردار باید در مورد چگونگی محافظت از این موارد آگاهی لازم داشته باشد.»

 
این فلوشیپ نازایی در ادامه توضیح می‏دهد:« در سه ماهه اول و دوم دوران بارداری ممکن است تیرگی پوست، آسیب به دندان‏ها و یا ریزش مو رخ دهد که پزشکان زنان باید از تمام این موارد آگاهی داشته باشند. بسیاری از لوازم آرایشی و یا کرم‏های ضد چین و چروک نیز ممکن است حاوی هورمون‏های گیاهی یا صناعی باشند که قابل جذب هستند و برای جنین خطرآفرینند. بخصوص جوان کننده‏های پوست می‏توانند منجر به تجمع رتینوئیدها و آسیب به چنین شوند. »

به گفته دکتر نعمتی برنزه کردن پوست در دوران بارداری به خاطر افزایش دمای بدن و آسیب به جنین اصلا  توصیه نمی‏شود. استفاده از لوسین‏ها برای برنزه کردن البته باعث بروز مشکل نمی شود ولی در هر حال توصیه می‏شود اگر زنان قرار است با نور خورشید برنزه کنند، مایعات زیاد بخورند و از ضد آفتاب‏های موضعی با پوشش فیزیکی استفاده کنند. انتخاب هر نوع ضد ترک برای پوست بر اساس شرایط اقلیمی نیز بسیار متفاوت است. به طوری که کرمی که در اروپا در زنان استفاده می‏شود، در زنان ایرانی ممکن است بی‏اثر باشد. پزشک باید زنان را از این موارد آگاه کند.

دکتر نعمتی با اشاره به تغییر رنگ دندان‏ها در دوران بارداری ادامه می‏دهد:«به هیچ وجه در این مورد نباید از سفید کننده‏ها در این دوران استفاده کرد. علاوه بر این در رابطه با ریزش مو حتی از ترکیبات گیاهی نیز نباید استفاده کرد چون قطره‏های گیاهی هورمونی در این ترکیبات اصلا برای دوران بارداری مناسب نیستند. »

 

متخصص زنان خاطرنشان می‏کند:«در مورد تناسب اندام هم باید گفت خانم‏های باردار به هیچ‏وجه تحت رژیم‏های کاهش وزن در این دوران نباید قرار گیرند. اما بر اساس شاخص توده بدنی می‏توان رژیم مناسبی را برای نحوه افزایش وزن در دوران بارداری در نظر گرفت. در طی دوران بارداری فرد 300 کالری انرژی نسبت به قبل بیشتر نیاز دارد. این انرژی باید از منابع غذایی مختلفی تامین شود. خیلی از موارد حتی تا 25 تا 35 پوند در افراد لاغر افزایش وزن نیاز است ولی در افراد چاق این میزان نصف می‏شود.»

 
اما نظر دکتر نعمتی در مورد ورزش‏های دوران بارداری این است: ورزش در مراکزی که سربسته هستند و احتمال تجمع آلودگی و قارچ وجود دارد، توصیه نمی‏شود. سالن‏های ایروبیک و فضای آرایشگاه‏ها اصلا برای زنان باردار مناسب نیست. هر نوع ورزشی که بتواند حرارت بدن فرد را بالا ببرد، و ضربان قلب را افزایش دهد هم ممکن است روی رشد جنین تاثیر بگذارد. علاوه  بر این با افزایش سن بارداری در سه ماهه دوم و سوم چون تعادل بدن کاهش پیدا می‏کند، ورزش‏های پیاده‏روی یا راه رفتن در آب به شرطی که احتمال لغزش فرد وجود نداشته باشد، مناسب هستند. 

وی در پایان خاطرنشان می‏کند:«علاوه بر این در دوران بارداری ورزش‏های سرعتی و هیجانی ممنوع است. دوچرخه‏سواری توصیه نمی‏شود اما خانم‏هایی که دوچرخه‏سوار حرفه‏ای هستند، می‏توانند حتی در سه ماهه دوم نیز این ورزش را انجام دهند. فوتبال بسکتبال حاکی و اسکی نیز توصیه نمی‏شود. ژیمناستیک نیز شامل این موارد است. اسب سواری و تنیس هم فقط در حرفه‏ای‏ها بلامانع است. دویدن و غواصی نیز باید به کلی فراموش شود. بیشترین توصیه به پیاده‏روی در دمای خنک است بدون افزایش ضربان قلب. بعد از بارداری تا سه ماه هیچ گونه ورزش شکمی نباید انجام شود. »

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif