کم کاری تیروئید شایعترین علل قابل پیشگیری عقب ماندگی ذهنی

سلامانه :كم كاری مادرزادی تیروئید یكی از شایع ترین علل قابل پیشگیری عقب ماندگی ذهن در تمام دنیا است و تنها درصورت تشخیص و درمان زودرس و به موقع قابل پیشگیری است .

ظفر پریسای کارشناس ارشد اپیدمیولوژی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود:كم كاری مادرزادی تیروئید یكی از شایع ترین علل قابل پیشگیری عقب ماندگی ذهن در تمام دنیا است و تنها درصورت تشخیص و درمان زود رس و به موقع قابل پیشگیری است .

 وی گفت: نوزادان هیپو تیرویید اكثرا ظاهری طبیعی دارند و علائم بالینی در بدو تولد در آنها كم و غیر اختصاصی است، بنابراین در صورتی كه تشخیص فقط بر مبنای علایم بالینی صورت گیرد ، نوزاد دچار عوارض جبران ناپذیری همچون كری و عقب ماندگی ذهنی خواهد شد .

وی تصریح کرد: امروزه غربالگری جهت تشخیص كم كاری مادرزادی تیروئید در بسیاری از كشورهای جهان و کشورمان بطور روتین انجام می شود.برای جلوگیری از عوارض غیر قابل برگشت كم كاری تیروئید روی سیستم عصبی ، در مان با هورمونهای تیروئید را باید هرچه زودتر شروع کرد.

این کارشناس ارشد اپیدمیولوژی اظهار کرد: این برنامه از جهت حفظ سرمایه های بالقوه معنوی جامعه و هم از نظر اقتصادی حائز اهمیت است. زیرا هزینه نگهداری و درمان بیماران و عوارض ناشی از كم كاری تیرویید و عقب افتادگی ذهنی به مراتب بیشتر از هزینه غربالگری برآورد شده است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.