توصیه دکتر حمید عمادی، متخصص بیماری های عفونی در گفتگو با سلامانه:

یا معتاد نشوید، یا از سرنگ مشترک استفاده نکنید!/راه‌های انتقال و درمان هپاتیت

یا معتاد نشوید، یا از سرنگ مشترک استفاده نکنید!/راه‌های انتقال و درمان هپاتیت

سلامانه :دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گوید:«هر وقت سلول های کبد به نوعی دچار مرگ و نارسایی شوند و عملکرد طبیعی خود را از دست بدهند، می گوییم شخص دچار بیماری هپاتیت شده است.»


دکتر حمید عمادی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، تصریح می‌کند:« البته یک سری از ویروس ها هم وجود دارند که باعث آزرده شدن و درگیر شدن سلول های کبدی می شوند که در این حالت فرد دچار هپاتیت ویروسی می شود.»


وی با بیان این که ویروس های بسیار متنوعی باعث این بیماری می شوند، توضیح می دهد:«ویروسی که منجر به بروز هپاتیت A می شود، بسیارشایع است. علاوه بر این راه انتقال هپاتیتA از طریق خوراکی یا به عبارتی از طریق دهانی-مدفوعی است.»


به گفته این  متخصص بیماری های عفونی، راه انتقال هپاتیت B از طریق جنسی و انتقال مادر به فرزند در زمان زایمان، بارداری و شیردهی است. این هپاتیت مسری بوده و از طریق خون و تماس جنسی هم منتقل می شود.


به عقیده دکتر عمادی راه انتقال هپاتیت C نیز بیشتر از طریق خون است هر چند میتواند از طریق جنسی هم منتقل شود اما خیلی نادراست. البته ما هپاتیت DوEوGکه هپاتیت نوع Dازطریق خون منتقل می شود.هپاتیت E ازطریق دهانی مدفوعی منتقل می شود.اما شاع ترین نوع هپاتیت هپاتیت آ ب و سی است.

دکتر عمادی در توضیح علائم انواع هپاتیت می گوید:« فرد هر کدام از انواع هپاتیت ها را هم که دچار شود علائم بالینی آن یکی است. به این ترتیب که رنگش زرد می شود و به دنبال آن حالت تهوع و استفراغ می گیرد، از غذا بدش می آید، اگر سیگاری باشد، از سیگار بدش می آید. ادرار خیلی پررنگی پیدا می کند اما مدفوعش کم رنگ و سفید می شود.»


به عقیده این متخصص عفونی معمولا هپاتیت های حاد درمان آنچنانی هم ندارند و خودشان عمدتا خوب می شوند، خاطرنشان می کند:«یعنی کسی که زردی یرقان پیدا می کند، ما به او داروی خاصی نمی دهیم فقط او را تحت نظر می گیریم و مایعات می دهیم.»


وی با تاکید بر این که هر سه نوع هپاتیت در صورت حاد بودن خود به خود بهبود می یابند، می گوید:« هپاتیت A پر سر و صدا و شدید است ولی وقتی خوب شد دیگرتمام می شود. اما در مورد هپاتیت B و C این طور نیست. وقتی فرد بالغ هپاتیت B می گیرد، به احتمال 90درصد بهبود می یابد و 10 درصد احتمال دارد که این بیماری مزمن شود. هپاتیت C نیز حدود 60درصد احتمال دارد که مزمن شود. »


به گفته وی اگر هپاتیت مزمن شود، کم کم سلول های کبد را از بین می برد و این سیر نابودی کبد شاید تا 10 سال و در مورد هپاتت سی تا 20 سال طول بکشد.


دکتر عمادی با اشاره به این که در حال حاضر در دنیا و در کشور ما امکان درمان هپاتیت ها مزمن وجود دارد، توضیح می دهد:«ما با داروهای ضد ویروس تحرک کننده سیستم ایمنی و سایر داروهایی که موجود است، می توانیم هپاتیت مزمن را درمان کنیم البته درمان این هپاتیت ها کار آسانی نیست. نوعی از درمان از طریق تزریق زیر جلدی بوده و چیزی حدود 6ماه تا یک سال طول می کشد البته عوارضی هم دارد.»


دکتر عمادی با تاکید بر این که داروهای درمان کننده عوارضی دارند، می افزاید:«مثلا فرد ممکن است دچار افسردگی شود.حتی آنهایی که سابقه خودکشی دارند، مصرف این داروها برای آنها ممنوع است. علاوه بر این در ابتدای درمان که دارو تزریق می شود، بیمار دچار تب و لرز شده، ممکن است اختلالات تیروئیدی پیدا کرده و موهایش بریزد.»


به عقیده متخصص بیماری های عفونی در حال حاضر سطح بهداشت مردم بالا رفته و هپاتیت A درحال کم شدن است. قبلا ممکن بود مردم خیلی از آب چاه استفاده کنند ولی در حال حاضر این طور نیست. توصیه ما برای پیشگیری این است که افراد آب آلوده نخورند و آب را بجوشانند.


به گفته وی هپاتیت B با توجه به اینکه احتمال ابتلا به آن زیاد بود و خیلی از مواقع مادرانی که خودشان هم نمی‌دانستند این ویروس را دارند، آلودگی را به فرزندشان منتقل می کردند، از سال71-72 جز دستورالعمل کشوری قرارگرفت که به همه نوزادانی که به دنیا می آیند واکسن هپاتیت بی تزریق شود.حتی در مورد افرادی که قبل از سال 71-72 متولد شدند هم امکان واکسن زدن به صورت داوطلبانه هست.


به عقیده دکتر عمادی در مورد هپاتیت سی واکسنی وجود ندارد و اگر کسی در معرض این بیماری قرار گرفت باید ببینیم مبتلا می شود، یا خیر و اگر بیمارشد او را درمان کنیم. البته توصیه ما برای پیشگیری از این بیماری این است که افراد معتاد نشوند و اگر معتاد شدند، معتاد تزریقی نشوند و اگر معتاد تزریقی شدند هرگز از سرنگ مشترک استفاده نکنند.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.