رازهای حفظ سلامت مو

سلامانه :کم شدن موها و مهم‌تر از آن طاسی، کابوسی است که پیر و جوان نمی‌شناسد، مو نقش غیرقابل انکاری در زیبایی افراد دارد و حفظ سلامت موها و ارتقای آن کار چندان سختی نیست.

کافی است این توصیه‌ها را که توسط سرویس ترجمه پایگاه خبری «سلامانه» از منابع علمی معتبر جمع‌آوری شده را بخوانید.

تقویت مو با سیلیکون
بسیاری از خانم ها با مشکل نازک شدن و ریزش مو دست و پنجه نرم می کنند و تنها تعداد اندکی از آنها راه مقابله و درمان این بیماری را می دانند. بهترین روش برای درمان این بیماری استفاده از نرم کننده های حاوی سیلیکون است.

ماهی و آجیل بخورید

مواد غذایی که برای بدن مفیدند، می توانند به سلامت موها هم کمک کنند. پروتئین و امگا 3 موجود در ماهی سالمون و آجیل نقش مهمی در سلامت و شادابی موها دارند. سبزیجات برگ سبز، لوبیا و کلم نیز برای موها مفیدند. رژیم غذایی غیر اصولی باعث کاهش مواد معدنی بدن از قبیل روی، بیوتین، پروتئین و در نتیجه، ریزش مو می شود.

از سشوار قوی پرهیز کنید
اکثر افراد به دنبال سشوار های قوی هستند تا به سرعت موهایشان را خشک کنند. تحقیقات جدید نشان داده سشوارهای ضعیف و قوی موها را در یک زمان خشک می کنند. از سشواری استفاده کنید که حرارت و صدای کم تری داشته باشد.

موهای خیس را شانه نزنید
یافته های جدید نشان می دهند شانه زدن عامل ریزش مو نیست. متخصصان معتقدند روزانه 50 تا 100 تار مو می ریزد. هرگز به موهای خیس شانه نزنید. از شانه هایی استفاده کنید که سوزن های نوک تیز نداشته باشند.

دم اسبی کردن موها را فراموش کنید
دم اسبی کردن صدمه زیادی به موها می زند و ریزش مو را تشدید می کند. پزشکان پوست و مو توصیه می کنند هرگز موهای خیس را دم اسبی نکنید.

از رنگ های ملایم استفاده کنید 

وقتی سن بالا می رود رشد موها کند می شود. این به آن معناست که قیچی و رنگ نباید به موها بخورد. دکتر زو دراولوس، متخصص پوست و موی مدرسه پزشکی دانشگاه آلاباما گفت:" برای جلوگیری از آسیب دیدن موها باید از رنگ هایی استفاده کرد که حاوی مقادیر اندکی ماده شیمیایی باشند."

 

به جنگ چین و شکن موها بروید
رطوبت می تواند به موهای مجعد صدمه بزند. این گونه موها در زمستان الکتریسیته ساکن تولید می کنند. برای حل این مشکل می توان از شامپوهایی با PH متعادل استفاده کرد.

به موهای فرفری شانه نزنید
موهای فرفری شکننده هستند. هرگز به موهای فرفری شانه نزنید. برای صاف کردن موها از نرم کننده های حاوی پلیمر استفاده کنید.

رنگ موهایتان را تغییر ندهید
افرادی به کرات رنگ موهایشان را تغییر می دهند باید بدانند استفاده فراوان از رنگ های شیمیایی، صدمات جبران ناپذیری به موها می زند. به گفته دکتر زو دراولوس، برای حفظ سلامت موها باید از رنگ های طبیعی استفاده کرد. 

رنگ موها را به دقت بررسی کنید
استفاده از رنگ های گوناگون می تواند به موها صدمه بزند. بهترین رنگ را انتخاب و از آن استفاده کنید. متخصصان انجمن سرطان آمریکا معتقدند رنگ های شیمیایی مو نمی توانند عامل ایجاد سرطان در بدن انسان باشند. برخی از محققان و پزشکان نگران تاثیر مخرب رنگهای نیمه دائم و دائمی اکسیداتیو قهوه ای یا سیاه رنگ هستند. پزشکان معتقدند باید از رنگ های طبیعی مانند حنا استفاده کرد.

به موها استراحت بدهید 
گرما می تواند به موها آسیب برساند. در حین خشک کردن موها، حوله را از سرتان بردارید تا موها تنفس و استراحت کنند.

از موها در مقابل نور خورشید حفاظت کنید 
نور خورشید با موها و پوست بدن مهربان نیست. نور خورشید می تواند موهایتان را خشک کند ( به خصوص اگر رنگ شده باشد.) کلاه سرتان بگذارید و از اسپری هایی استفاده کنید که حاوی مواد ضد آفتاب هستند. 

پیش از ورود به استخر موهایتان را بشوئید
دوش گرفتن، قبل از ورود به استخر می تواند از آسیب دیدن موها بکاهد. پس از شست و شو، موها از آب اشباع می شوند و کلر را جذب نمی کنند و میزان آسیب دیدگی تارهای مو به حداقل می رسد. برای شست و شوی موها از شامپوهایی با PH متعادل استفاده کنید.

موهایتان را حالت ندهید
برای داشتن مویی سالم ان را حالت ندهید. دم اسبی کردن، سشوار کشیدن و با حوله خشک کردن به تارهای مو آسیب می زند. 

تغییرات تارهای مو را زیر نظر بگیرید
تغییرات ناگهانی تارهای مو مانند ریزش و شکستگی می تواند نشانه بیماری باشد. برای مثال، ریزش مو  نشانه بیماری تیروئید و کمبود آهن خون یا ضعف سیستم ایمنی بدن است. تغییرات این چنینی را فورا به متخصص پوست و مو اعلام کنید.

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif