تاثیر مثبت داروی درمان روماتیسم مفصلی بر بیماران کلیوی

تاثیر مثبت داروی درمان روماتیسم مفصلی بر بیماران کلیوی

سلامانه : یافته های تازه دانشمندان نشان می دهد، داروی abatacept که به تازگی برای درمان رماتیسم مفصلی تجویز می شود، تاثیر مثبتی بر بیمارانی که از نارسایی کلیه حاد رنج می برند می گذارد.  


به گزارش سرویس ترجمه پایگاه خبری «سلامانه»، پژوهشگران بیمارستان ایالتی ماساچوست اعلام کردند، راهی برای شناسایی بیمارانی که بتوانند از تجویز این دارو بهره مند شوند یافته اند. 


در این شرایط - نارسایی کلیه حاد -، بیماری گلومرولواسکلروز فوکال سگمنتال (FSGS)، در روند تسویه کردن خون در کلیه ها اخلال ایجاد می کند. اکثر افرادی که از این بیماری رنج می برند علاوه بر اضافه وزن به فشار خون بالا و دیابت مبتلا هستند. 


محققان گفتند، در حالی که استروئیدها و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن به افراد مبتلا به FSGS کمک می کند، اما عوارض جانبی این داروها بسیار بیشتر از فوایدشان است.


دکتر پیتر ماندل، متخصص کلیه و مجاری ادرار بیمارستان ایالتی ماساچوست و سرپرست این مطالعه گفت:" ما برای نخستین بار روشی برای درمان نارسایی های کلیه به خصوص FSGS یافته ایم."


گروهی از دانشمندان، در آزمایشگاه مرکزی انجمن نفرولوژی آمریکا، تاثیر داروی abatacept بر روی افرادی که از بیماری FSGS رنج می برند را بررسی کردند. 

پژوهشگران دریافتند، این دارو که با تایید سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان روماتیسم مفصلی با نام تجاری Orencia وارد بازار شده، سبب شده چهار نفر از این بیماران کلیه های شان را از دست ندهند.


یکی از این بیماران نیز پس از مصرف سه ساله دوزی خاص از این دارو بهبود یافت. روند بهبودی سه نفر دیگر نیز، پس از مصرف 22 ماهه این دارو سرعت گرفت. 


همچنین، نتایج مطالعه نشان داد، بیماری که در معرض نارسایی کلیه قرار داشت، پس از مصرف 12 ماهه این دارو، بهبود یافته است.


دکتر پیتر ماندل، خاطر نشان کرد:" بیمارانی که با استفاده از دارو بهبود یافته اند، برای جلوگیری از پس زده شدن کلیه پیوندی شان باید استروئیدها و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی را مصرف کنند. "

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.