۹۷ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود

۹۷ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود

ی احمد شیبانی ی روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی باخبرنگار ایرنا، در مورد نیازهای ارزی حوزه دارو اظهارداشت: برای تولید دارو در داخل کشور، نیاز به واردات برخی مواد اولیه ، تجهیزات بسته بندی و ماشین آلات داریم، که ارز بر هستند ، اما در مقایسه با واردات همان سه درصد داروی وارداتی بخش تولید ارز کمتری مصرف می کند در حالی که برای صنعت کشور ارزش افزوده مناسبی دارد.

وی با تاکید بر اینکه ، اگر تولید داخل نبود نیاز به میزان ارز بیشتری داشتیم، افزود:از کل ارز مصرفی برای حوزه دارو ، تنها 55 تا 60 درصد برای تامین مواد اولیه مورد نیاز تولیدات داخلی استفاده می شود در حالیکه برای سه درصد واردات داروهای خارجی 40 تا 45 درصد ارز اختصاص داده می شود.

** امور دارو و درمان باید از مسایل سیاسی دور باشد

شیبانی گفت: مصاحبه در زمینه امور تخصصی از جمله دارو و درمان باید از هرگونه شائبه و مسایل سیاسی دور باشد و مسوولان این حوزه بدون انتقال نگرانیهای بی مورد و هیجانهای غیر منطقی ، زیر چتر فراگیر نظام مقدس جمهوری اسلامی فقط به خدمت رسانی بپردازند.

** دارو و غذا نباید در معرض تحریم و محدودیت قرار گیرد

رییس سازمان غذا و دارو گفت: غذا و دارو از مواردی هستند که از نگاه بین المللی هیچگاه نباید در معرض تحریم و محدودیت قرار بگیرند.

شیبانی افزود: تاکنون نیز امور دارو و غذا دستخوش سیاست و بازیهای سیاسی نبوده است ؛ ولی متاسفانه در سالهای اخیر این محصولات نیز مورد تحریم و محدودیت های ناجوانمردانه بیگانگان قرار گرفته اند که خوشبختانه با توجه به پیش بینی های به عمل آمده واقدامات پیشگیرانه با تلاش و همکاری همگان تا حدممکن از بحران کمبود جلوگیری شده است.

وی اظهار داشت: با انجام برنامه ریزی مناسب و با استفاده از همه فرصت ها و حمایت از تولید داخل ، مانع تاثیر تحریم ها و کمبودها خواهیم شد.

شیبانی افزود: اطلاع رسانی دقیق و اقدلامات به موقع و در دسترس بودن دارو می تواند رضایت مردم را تامین کند،همچنان که مقام معظم رهبری می فرمایند یامیدواریم مردم به غیر از رنج بیماری دغدغه و رنج دیگری نداشته باشندی.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: با وجود تحریمها و محدودیت ها ی که در زمینه تامین دارو داریم ،که به مراتب شرایط سخت تر و دشوارتری نسبت به هشت سال دفاع مقدس دارد ، با تلاش کارکنان حوزه دارو وهمکاری دستگاههای اجرایی مربوطه مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت ، گمرکات کشور ، بانک مرکزی و بانک های عامل تاکنون کمترین فشار به مردم و بیماران وارد شده است.

وی افزود: شفافیت و عملکرد قانونی و سیاستگذاری در حمایت از تولید و مدیریت واردات دارو و ایجاد رقابت سالم نشانگر این موضوع است که سازمان غذا و دارو همواه پاسخگوی درخواست مردم است.

** پیش از انقلاب 75 درصد داروی مورد نیاز کشور از خارج تامین می شد

شیبانی، در مورد موفقیت صنعت دارویی کشور از شروع و بعد از انقلاب اسلامی بیان داشت : قبل از انقلاب اسلامی داروی کشور تجارت محور بوده و تولید جایگاهی نداشت ، حدود 25 درصد دارو در کشور تولید می شد که عمدتا داروهای عادی بودند در مقابل 75 درصد نیاز کشور به داور با حضور شرکت های چند ملیتی وارد کشور می شد.

وی افزود :بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و اجرای نظام نوین دارویی کشور از جمله طرح ژنریک ، سیاستگذاری و حمایت از تولید داخل و توزیع سراسری و حذف حضور شرکت های چند ملیتی خارجی و تاسیس کارخانه های داروسازی جدید ،نیاز کشور به داروهای خارجی به کمترین میزان ( سه درصد) رسیده است.

** شروع تولید داروهای نوترکیب و بایوتک در دولت دهم

رییس سازمان غذا و دارو در ادامه این گفت وگو در مورد فعالیت های دولت دهم در حوزه دارو اظهار داشت:یکی از برنامه ها وفعالیتهای خوب و چشمگیری که بخصوص در دولت دهم اتفاق افتاد ،شروع تولید داروهای نو ترکیب و بایوتک بود که عمدتا وارداتی هستند.

وی افزود: در این دوره تولید داروهای بیماری های خاص از جمله ام اس ، هموفیلی ، تالاسمی و سرطان شروع شد که در این راستا حمایت های بی دریغ دولت موجب شد که تولید حدود 11 قلم داروی نوترکیب و بایوتک در سال 86 به 33 قلم در سال 90 برسد.

وی اظهار امیدواری کرد که تا پایان خدمت دولت دهم و تا اوایل سال 92 تولید داروهای نوترکیب و بایوتک به حدود 50 قلم برسد.

دوشنبه 18/10/91  8:20

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.