گفتگوی سلامانه با دکتر جمال واقفی،عضو هیات مدیره انجمن علمی داروسازان:

هشدار درباره مصرف همزمان داروهای شیمیایی و گیاهی

هشدار درباره مصرف همزمان داروهای شیمیایی و گیاهی

سلامانه :یک داروساز با تاکید بر این که در مورد تداخل مصرف داروهای شیمیایی و گیاهی باید توضیحات کامل داده شود تا مصرف کنندگان بدانند که این داروها چه تاثیری رو هم دارند، می گوید:«همان طور که داروهای شیمیایی در حین مصرف با هم تداخل دارند، در مورد داروهای گیاهی هم همینطور است. بنابراین طبیعتا مصرف همزمان داروهای گیاهی و شیمیایی با یکدیگر تداخل ایجاد می کند.»


دکتر سید جمال سعید واقفی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، تصریح کی‌کند:« به عنوان مثال بیماری که ناراحتی قندی دارد و داروی گیاهی می خورد که منشا نگه دارنده آن حاوی شکر است، مثل شربت های سینه، همین ماده کمکی برای افرادی که دیابت دارند و داروی ضد دیابت مصرف می کنند طبیعتا مفید واقع نمی شود.»


وی در ادامه توضیح می دهد:«مثال دیگر اینکه داروهایی با منشا گیاهی داریم برای کاهش چربی خون. در کنار آن هم داروهای شیمیایی برای کاهش چربی خون داریم. پزشکی که داروی شیمیایی را تجویز می کند، مقدارش را کاملا مشخص می کند که چند میلی گرم باشد یا چند نوبت در روز مصرف شود. حال اگر پزشک همراه این داروی شیمیایی داروی گیاه بدهد که منشا ضدچربی داشته باشد (که البته تعداد این نوع داروها هم کم نیست)، این اتفاق می افتد: همان طور که چربی زیاد خون و کلسترول زیاد خون باعث گرفتگی عروق و افزایش فشار خون می شود، به همان نسبت هم اگر از مقدار متعادل و استاندارد پایین بیاید، بیمار دچار عوارض شدیدی خواهد شد. لذا پزشک یا خود بیمار باید دقت داشته باشد که داروهایی از این نوع که اثرات متقابل بر هم دارند را با هم مصرف نکند.»


به عقیده دکتر سعید واقفی در عین حال باد گفت به خصوص داروهای قلبی داروهای آرام بخش و داروهای گشادکننده برنش ها گیاهی هستند و باید دقت شود که پزشکان داروهای مشابه یا خنثی کننده را که از نوع شیمیایی است همزمان برای بیماران تجویز نکنند.


این داروساز می گوید:«داروهای گیاهی در جای خود عناصر و مواد بسیار مفیدی هستند اما بعضا به قدری مواد موثره داخل آنها قوی است که حتی الامکان نباید با مواد دیگر مخلوط شود.»


عضو هیات مدیره انجمن علمی داروسازان ایران در پایان خاطرنشان می کند:«در حال حاضر مصرف داروهای گیاهی به تدریج بیشتر شده است در صورتی که مصرف داروهای شیمیایی سر جای خود باقی مانده بنابراین رسالت عمده ای به عهده پزشکان و داروسازان است که بیماران را نسبت به مصرف توام آنها با هم آگاه کنند.»

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۱ ۱ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.