۹۸ درصد عمل سنگ کیسه صفرا به روش نوین لاپاراسکوپی انجام می شود

۹۸ درصد عمل سنگ کیسه صفرا به روش نوین لاپاراسکوپی انجام می شود

دکتر یعلی یعقوبیی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود : ابتلا به سنگ کیسه صفرا از بیماری های شایع در ایران است و در گذشته تنها با عمل جراحی باز قابل درمان بود ولی امروزه از روش جراحی لاپاراسکوپی برای درمان آن استفاده می شود .

وی خاطرنشان کرد : روش لاپاراسکوپی نزدیک به دو دهه است که درایران به کارگرفته می شود و افزایش سرعت بهبود بیمار، بازگشت سریع تر به فعالیت های روزانه، کاهش زمان بستری و کاهش هزینه های درمانی از مزایای استفاده از این روش است .

یلاپاراسکوپیی نوعی روش جراحی نوین است که پزشکان بدون باز کردن شکم با استفاده از دستگاه حفره داخل شکم و لگن را مشاهده می کنند . در عمل لاپاراسکوپی با عبور لوله های باریکی به نام تروکار و عبور وسایل های جراحی از قبیل نور، دوربین و پنس تمام مراحل عمل در درون شکم و بدون برش وسیع و با بزرگنمایی محل عمل در صفحه نمایش (مانیتور) انجام می شود.

یعقوبی خاطرنشان کرد : سنگ کیسه صفرا در زنان بیشتر از مردان دیده می شود ومعمولا زنان در سن 40 سالگی و بالاتر به این بیماری دچار می شوند.

به گفته وی چاقی ، چند زایی زنان ، رژیم های خودسرانه لاغری و مصرف برخی از داروها می تواند منجر به ایجاد سنگ کیسه صفرا در فرد شود.

این جراح عمومی یادآور شد : خطرعمده سنگ کیسه صفرا، رها شدن سنگ از کیسه و گیر کردن در مجرای اصلی صفراوی است. وقتی سنگ کیسه صفرا در مجرای اصلی گیر کند بیمار دچار زردی می شود و در نتیجه صفرا پس زده و این امر باعث آسیب کبدی در فرد می شود که بسیار خطرناک است .

یعقوبی افزود : افراد دیابتی شرایط خطرناکی دارند و وجود سنگ کیسه صفرا در آنان عوارض خطرناکی را به دنبال دارد از این رو هرچه سریعتر باید جراحی شوند.

این جراح عمومی در مورد سرطان کیسه صفرا افزود : این نوع از سرطان نادر ولی بسیار خطرناک است ودر صورت تشخیص سرطان کیسه صفرا فرد طول عمر کوتاهی خواهد داشت .

وی گفت : پولیپ کیسه صفرا یکی دیگر از بیماری های دستگاه های گوارش است که اگر به اندازه بزرگتر از یک سانتی متر باشد احتمال تبدیل به سرطان کیسه صفرا وجود دارد .

سه شنبه  19/10/91  8:24

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.