کمبود میوه و سبزی در سفره ایرانیان

سلامانه :کارشناس ارشد دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 47 میلیون نفر از هموطنان کمتر از پنج واحد میوه و سبزی در روز مصرف می کنند.

 دکتر «فرید نوبخت حقیقی» در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود : این تعداد افراد 88 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند.

 

** چرا باید هر روز پنج واحد میوه مصرف کنیم؟

نوبخت در توضیح چرایی لزوم مصرف پنج وعده میوه در روز گفت: بخش اعظم ویتامین ها ، فیبرها و املاح مورد نیاز بدن انسان از طریق میوه ها و سبزیجات تامین می شود.

وی ادامه داد: اگر کمتر از میزان یاد شده از میوه و سبزی مصرف شود، این قبیل نیازها در بدن انسان نیز بی پاسخ می ماند و متعاقب آن زمینه بروز بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های دستگاه گوارش و سوء هاضمه ایجاد می شود.

نوبخت افزود: به عنوان نمونه اگر به اندازه کافی به بدن انسان فیبر نرسد ، احتمال بروز بیماری های دستگاه گوارش از جمله سرطان دستگاه گوارش بیشتر می شود.

 

** هر واحد میوه چقدر است؟

این کارشناس تغذیه در پاسخ به این سوال که هر واحد میوه چه میزان است؟ گفت : هر واحد میوه به اندازه یک سیب متوسط در نظر گرفته شده است . به عنوان نمونه اگر بخواهیم از ازگیل استفاده کنیم ، شش عدد ازگیل به اندازه یک سیب معمولی محسوب می شود و به عبارت دیگر شش عدد ازگیل ، یک واحد میوه به شمار می آید.

این کارشناس دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در خصوص واحد سبزی نیز گفت : سبزیجات به دو گروه سبزی های برگی مثل کلم و سبزی های غیر برگی مثل هویج و گوجه فرنگی تقسیم می شوند.

نوبخت در ادامه افزود : یک لیوان پر سبزی برگی خام یک واحد سبزی به شمار می آید و تقریبا هر عدد سبزی غیر برگی مثل گوجه فرنگی، هویج و شلغم نیز تقریبا یک واحد سبزی به شمار می آید.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.