ارتباط خطر ابتلا و عود سنگ کلیه با مصرف خودسرانه مکمل‌ کلسیم

ارتباط خطر ابتلا و عود سنگ کلیه با مصرف خودسرانه مکمل‌ کلسیم

سلامانه : مطالعه‌ی جدیدی دریافت، افرادی که سابقه‌ی سنگ کلیه دارند، اگر از مکمل‌های کلسیم استفاده کنند، ممکن است شانس عود بیشتری داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، یافته‌ها که بر اساس اطلاعات بیش از 2000 بیمار است، به شواهد ارتباط مکمل‌های کلسیم با خطر سنگ کلیه می‌افزاید.


اما محققان جز این گفتند که افرادی که بنابر توصیه‌ی پزشک کلسیم مصرف می‌کنند، نباید خودسرانه آن را قطع کنند.


کریستوفر لوفتوس، محقق اصلی مطالعه، گفت: «ما قطعاً به کسانی که پزشک‌شان جهت سلامت استخوان آنها، مکمل کلسیم تجویز کرده نمی‌گوییم دیگر مصرف نکنند.»


لوفتوس قرار است که یافته‌هایش را ماه بعد در نشست سالانه‌ی انجمن نفرولوژی امریکا در سن دیگو ارائه کند.


سنگ‌های کلیه زمانی تشکیل می‌شوند که مقادیر زیادی از مواد بلورساز، مثل کلسیم، اسید اوریک و ترکیبی به نام اگزالات در ادرار موجود باشد. اکثر سنگ‌های کلیه حاوی کلسیم هستند.


به گفته‌ی دکتر متیو سورنسن، دانشیار ارولوژی در دانشگاه واشنگتن، پیش‌تر پزشکان به افرادی که «سنگ‌ساز» بودند توصیه می‌کردند که مقدار کلسیم مصرفی‌شان را پایین بیاورند.


سورنسن گفت: «و گرچه این توصیه منطقی به نظر می‌رسد، از سال 1990 به بعد، تحقیق نشان داده که عکس این مطلب صادق است. اگر منبع کلسیم غذا باشد، افراد می‌توانند شانس عود سنگ کلیه‌ی خود را در کنار دریافت مقدار توصیه‌ی شده‌ی کلسیم پایین بیاورند.»


از طرف دیگر، مکمل‌های کلسیم در برخی مطالعات به ریسک افزایش‌یافته‌ی سنگ کلیه ارتباط داده‌ شده‌اند.


لوفتوس گفت که مکمل‌ها به شانس بیشتر رد شدن یک سنگ بزرگ که علائم دردناک ایجاد می‌کند، پیوند داده شده‌اند. اگرچه اغلب سنگ‌های کوچک بدون علامت رد می‌شوند، بنابراین لوفتوس و همکارانش با استفاده از سی.تی اسکن به بررسی این نکته پرداختند که آیا مکمل‌ها شانس تشکیل سنگ کلیه را افزایش می‌دهند یا نه.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.