افزایش تمایل ۵۰ درصد زنان ایرانی به سزارین!

سلامانه : وزرای بهداشت سابق و امروز و متولیان رصد سلامت مادران متفق بر الزام به كاهش آمار سزارین و افزایش آمار زایمان طبیعی هستند تا بتوانند علاوه بر كمك به ارتقای سلامت مادران، اندكی از بار خجالت در برابر مجامع جهانی كاسته و رتبه ایران در سزارین را كاهش دهند. چندی قبل هم قرار بود كه كمپین حمایت از زایمان طبیعی در كشور راه بیفتد و نام وزیر بهداشت هم در راس فهرست حامیان ترویج زایمان طبیعی ثبت شود.

 

به گزارش اعتماد، با این حال، این نگرانی‌های نمادین چندان تاثیری در تغییر نگرش زنان در سن باروری ایران نداشته چنان كه روز گذشته رییس پژوهشگاه ناباروری ابن سینا با اعلام نتیجه تحقیق انجام شده در شهر تهران خبر داد كه 90 درصد از زایمان‌ها در پایتخت به شیوه سزارین انجام می‌شود. به نظر می‌رسد تغییر چنین نگرشی بیش از آنكه مستلزم اجبار یا حتی افزایش هزینه سزارین برای تحت فشار قرار دادن خانواده‌ها برای انتخاب اجباری زایمان طبیعی باشد نیازمند فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی نسبت به عواقب ماندگار پس از سزارین و به خطر افتادن سلامت مادران و نوزادان با زایمان به شیوه سزارین است علاوه بر آنكه باید تمهیداتی هم برای ترغیب مادران به زایمان بی‌درد ایجاد شود كه در حال حاضر جای تمام این الزامات خالی است و متولیان سلامت صرفا به هشدار كلامی بسنده كرده‌اند. توقف اقدامات عملی برای ترغیب به زایمان بی‌درد و همچنین فراهم آوردن زمینه زایمان بی‌درد در استان‌های سراسر كشور در حالی است كه به گفته محمد مهدی آخوندی نتایج تحقیق انجام شده در پژوهشگاه ابن سینا حكایت از آن دارد كه موج گرایش به سزارین دامنگیر زنان سراسر كشور شده چنان كه طی 10 سال گذشته تمایل زنان ایرانی به سزارین، از افزایش 50 درصدی برخوردار بوده است.

 

وی كه شیوع عمل سزارین را از مظاهر بی‌اخلاقی معرفی می‌كرد یكی از دلایل این پدیده را كاهش مراجعات به ماماها و افزایش مراجعات به متخصصان زنان و زایمان دانست چنان كه همین تحقیق به مسوولان پژوهشگاه ابن سینا نشان داد كه طی 10 سال اخیر، گرایش مادران به انجام زایمان توسط پزشك به جای ماما بیش از 40 درصد افزایش یافته است.

 

هرچند كه آخوندی در گفت‌وگو با فارس، یكی از دلایل این گرایش را متوجه كسب درآمد بیشتر و منافع شخصی برخی پزشكان و كسب قدرت دانست اما اشاره‌یی تلویحی به همان لزوم تغییر باور و فرهنگ‌سازی در زنان ایرانی داشت وقتی گفت كه در كشورهای اروپایی و امریكایی فقط 10 تا 15 درصد زایمان‌ها به شكل سزارین انجام می‌شود، در حالی كه فقط در شهر تهران 90 درصد زایمان‌ها به شكل سزارین است.

 

ایران اكنون رتبه دوم سزارین جهان و رتبه اول سزارین منطقه را از آن خود كرده است. در حالی كه بنا بر گزارش‌های رسمی، 100 درصد موارد سزارین در بیمارستان‌های خصوصی كشور انجام می‌شود كارشناسان مامایی تاكید دارند كه با وجود تلاش‌های قابل توجه ایران در كاهش مرگ و میر نوزادان، هنوز نتایج آماری از مرگ نوزادان دلگرم‌كننده نیست زیرا به زعم آنان، پروسه رشد جنین صرفا در زایمان طبیعی تكمیل می‌شود.

 

با این حال، پایین بودن تعرفه زایمان طبیعی كه می‌تواند رغبت پزشكان برای تشویق مادران به زایمان طبیعی را كاهش دهد، سكوت وزارت بهداشت در قبال توقف زمینه‌سازی برای تشویق به زایمان طبیعی، بی‌پولی نظام سلامت برای اقدامات عملی و راه‌اندازی مراكز زایمان بدون درد در سراسر كشور و همچنین باورهای اشتباهی كه در نسل جوان كشور ریشه‌هایی محكم‌تر از اطلاع‌رسانی نقطه چینی و ضعیف وزارت بهداشت دارد، پی مستحكمی برای كمك به فربه شدن فرهنگ سزارین ایجاد كرده است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.